Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ASKİ’ye 472 milyon TL kredi verilmesi
BU GÜN KORENADAN 23 CAN KAYBIMIZ
Adana BŞB Başkanı Karalar’ın makam odasına
AÖF sınav sonuçları açıklandı
Erdoğan: 24 Temmuz’da Cuma namazıyla Ayasofya’yı


Ekoloji Birliği’nden Haksız Cezaya Tepki - ÇEVRE - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
EKOLOJİ BİRLİĞİ’NDEN HAKSIZ CEZAYA TEPKİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 11-06-2020 / 15-27

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
Ekoloji Birliği’nden Haksız Cezaya Tepki
Kuyucak ve Beyköy‘de JESlere karşı direnen yurttaşların sosyal mesafe bahanesi uydurularak para cezası kesilmesine yurt genelinde tepkiler yükseldi. Konuyla ilgili yetkilileri hukuksuz faaliyetler içindeki JES firmalarını cezalandırmayıp, direnen halka para cezası keserek halka gözdağı vermekle eleştiren Ekoloji Birliği, yetkilileri adalete davet ederek “para cezaları geri alınsın” çağrısında bulundu. 

JES firmalarının hukuk dışı girişimleri ile adeta JESlerin işgali altına giren Aydın ilinde, Kuyucular ve Beyköy‘de JESlere karşı direnen yurttaşların sosyal mesafe bahanesi uydurularak para cezası kesilmesine yurt genelinde tepkiler yükseldi. Konuyla ilgili yetkilileri hukuksuz faaliyetler içindeki JES firmalarını cezalandırmayıp, direnen halka para cezası keserek halka gözdağı vermekle eleştiren Ekoloji Birliği, yetkilileri adalete davet ederek “para cezaları geri alınsın” çağrısında bulundu. Ekoloji Birliği, açıklamasında haklı bir davanın para cezaları ile durdurulamayacağı, halkın yıldırılamayacağını ifade etti. 

AYÇEP’in ve direnen halkın yannda olduklarını bildiren Ekoloji Birliği‘nin açıklaması şöyle;

HUKUKSUZ JES’LERE KARŞI MÜCADELE MEŞRU BİR HAKTIR, CEZALAR GERİ ALINSIN!

Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş. (KARKEY), Aydın ilinin  Kuyucular Köyü yakınlarında bir jeotermal kaynak arama faaliyeti yürütmek istemektedir.  Firmanın halihazırda Umurlu’da iki adet jeotermal enerji santralı bulunmaktadır.  Firmanın faaliyette bulunmak istediği alan köylülerin ekip biçtiği tarım alanları içerisinde, mandalina bahçelerine, zeytinliklere bitişiktir ve Koçak Çayı kenarındadır. Köyün mezarlığı ve evleri de sondaj alanına çok yakındır. Köylüler sondaj alanına yakın bir yere direniş çadırlarını kurarak projeye tepkilerini göstermiştir. Firma bu süreçte faaliyete başlayamamıştır. Ancak KOVİD-19 pandemi sürecini fırsat bilen şirket iş makinalarını taşıyarak faaliyete başlamıştır. Firma’nın usulsüz bir şekilde çalışmaya başlama girişimlerine köylüler tepki göstermiş ve arbede yaşanmıştır. KARKEY A.Ş., sondaj alanına atık havuzu yapmış, yeterli önlem almadan faaliyete geçmiştir. Akışkan atığın dere kenarından dere suyuna karıştırıldığı tespit edilmiş, görüntülenmiş ve ilgili mercilere şikayet edilmiş ancak ne yazık ki yetkiler tarafından hiçbir işlem yapılmamıştır. Firma pervasızca faaliyetine devam etmektedir.  AYÇEP, bu süreçteki tüm yapılan hukuksuzluklar için gerekli yasal girişimleri başlatmıştır. Ancak firma bu yasal girişimlerin sonucunu beklemeden faaliyetini sürdürmektedir. 

Aydın ilinde faaliyet gösteren jeotermal enerji santrallarının zararlarını gören ve yaşayan köylülerin söz konusu projeye rızaları yoktur. Kendilerine sorulmadan yapılmak istenen ve yaşam alanlarını zehirleyecek olan bu projeye karşı çıkmaktadırlar.  Firmanın bu alanda çalışmasını istemeyen ve direnen başta kadınlar olmak üzere köylülere ve AYÇEP yöneticilerine idari para cezaları kesilmiştir. Efeler Kaymakamlığı İlçe Jandarma Komutanlığı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na muhalefetten, sosyal mesafeye uymamak, maske takmamak vb. gerekçelerle 35 köylüye 3150’şer TL idari para cezası kesmiş bulunmaktadır.

YETKİLİLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Bu cezaların esas gerekçesi kadınların ve köylülerin mücadele kararlılıklarını kırma çabasıdır.  Bursa-Kirazlıyayla’da yaşam alanlarına sahip çıkan köylü kadınların ifadeye çağrılarak denetimli serbestlik ile cezalandırılmaları, Çanakkale-Kirazlı’da yaşam savunucularına 100 bin TL’ye varan para cezaları ve gözaltı girişimleri aynı baskıcı anlayışın ürünüdür.

Covid-19 pandemi sürecinde vatandaşın evden çıkamamasını fırsat bilen iktidar, maden ve enerji şirketlerinin faaliyetlerini ekonomik paketlerle desteklerken halkı ve köylüleri açlığa mahkum etmiştir. Pandemi süreci ekolojik yıkım projeleri için bir fırsat olmuştur.  Bu süreçte kamu ve halk yararı hiçe sayılmış ve sermayenin çıkarları gözetilmiştir.

Aydın Kuyucular ve Beyköy köylüleri 11 Haziran 2020 günü (bugün) Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak, gerçekte kendi yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklardır. Ekoloji Birliği olarak; Kuyucular ve Beyköy köylüleri ve bileşenimiz AYÇEP’in yanındayız. Baskılar ve cezalar bizleri asla yıldıramayacak, mücadelemiz kararlılıkla sürecektir.


Ekoloji Birliği’nden Haksız Cezaya Tepki : Google'da Ara
Ekoloji Birliği’nden Haksız Cezaya Tepki


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 Senem Çetin 15:35 - 11.06.2020

        Kaz dağlarında hukuksuz bir şekilde altın arama için Ormanı ve Çevreyi katledenlere karşı bize de benzer idari çezalar verdiler. Bizleri yıldırabilieceklerini mi zannediyorlar. Biz sizin yandaşlarınız gibi menfaat için değil, doğa sevgisi için yola çıktık..Biz ancak ölürsek davadan vazgeçeriz. Bir ölür bin diriliriz.

   
        ÇEVRE

  TURİZM BAKANININ OTELİNDE MERMER TOZU


         Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ait olan, Kiriş Koyu’ndaki ünlü otel, beyaz plaj kumunu Salda Gölü’nden getirmediğini kanıtlamak is

  TAVAS’TA BİR KEZ DAHA KAZANACAĞIZ.


         Denizli Tavas’ta termik santrale karşı yapılan mücadelenin başarıyla sonuçlanmasının ardından, jeotermal sondaj projelerine peşi sıra verilen &Cced

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
EREN EFE

     Ülkem Yasaklar Ülkesi. Yaşasın İleri Demokrasi. Bu barolar çok oldu bölmek gerek ki sesleri çıkmasın. Sosyal ...

HASAN ALİ KAYABAŞI

     BARO Başkanlarımızın haklı mücadelesinde yalnız değilllerdir. AKParti kendi sonunu hazırlıyor. Bu düşüşün hızını artıracaktır.Bu yaptıkları Bölücülüğü ...

KÜRŞAT ALPEREN

     Hüseyin Reis yazılarını özlemişiz... Yazdıklarına katılıyorum. Bir ülkücü olarak başka bir yere gidemem ama bir çok ...

AYŞE SUNAL

     Yıllardır AK Partiye oy verdim. Ülkenin geldiği durum beni yeni arayışlara itti. İlk defa İyi Partide ...

SELİN SEVER

     PARTİ içerisinde kadın ve gençlerin sayısının artması partinin değişimi ve gelişimi için önemli bir unsurdur. Ancak ...

ALİ SÜLÜK

     Çok haklısın kardeşim . ...


           ANKET
COVİD-19 Tedbirlerinin gevşetilmesinin zamanlamasını nasıl değerlendirirsin.?
% 34 √ Toplam : 74 - 1- Çok Erken Buluyorum.
% 18 √ Toplam : 39 - 2-İktidar Doğru yapmıştır.
% 49 √ Toplam : 107 - 3-Benim için FARKETMEZ!
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim