Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Mümtazer Türköne tahliye edildi
İLAÇ KRİZİ KAPIDA
MERKEZ BANKASI FAİZ ARTITIMINA GİTTİ
Mobilya ihracatı 2 milyar doları aştı
Hedef; Libya’yı lojistik üst haline getirerek


İMAMOĞLU AKOM’DA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI - ÇEVRE - Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
 
İMAMOĞLU AKOM’DA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 27-09-2019 / 23-15

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
İMAMOĞLU AKOM’DA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da meydana gelen deprem hakkında açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AKOM’da açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

– Deprem toplanma alanlarıyla ilgili rakamlar veriliyor. 2859 adet alandan bahsediliyor. Ne yazık ki bu alanların bir çoğu deprem toplanma alanı tanımına uymuyor.

– Deprem toplanma alanlarının bir tanımı, ölçeği gibi alt yapısı olmalıdır. İstanbul’da deprem toplanma alanları konusunda karnemiz zayıf. Bu konuyu hep birlikte çalışacağız.

-Biz kafamızı kuma gömecek durumda değiliz. Bu sorunun siyasi partisi olmaz. Gerçeklerle yüzleşeceğiz, yüzleşirken çözümler üreteceğiz. Bir yandan da dua edeceğiz ki deprem İstanbul’a geç gelsin.

– Bu sırada hasar tespit edilen binalarla ilgili süreç devam ediyor. Şüphesi olan vatandaşlarımza yönelik hizmetler gerçekleşiyor.

– İBB’nin teknik koşulları bir çok konuda iyi seviyede. Bir günde 360 bin kişiye yemek imkanı sağlayacak bir lojistik merkezi vardır.

– İstanbul’un yapılaşma ve deprem toplanma alanı sorununu aşmak için bir seferberliği başlatmış durumdayız.

– Deprem milli meseledir, siyasi partisi, görüşü olmaz. İstanbul’un yaşayacağı bir afet krizinden sonraki motivasyon bozukluğunun ülkemize bedeli ağır olur. Bu seferberlikrte her siyasi partinin süreci gündemde tutması gerekmektedir. Yasal düzenlenmeler gerekiyosa yapılması gerekmektedir.

KILIÇDAROĞLU: “NE OLDU O DEPREM VERGİLERİ?”

– 99’da büyük bir deprem yaşadık. Deprem vergileri diye yasalar çıktı. 80 milyon insan gönüllü olarak gitti vergi ödedi. Bütün bölgeler depreme dayanıklı hale gelecekti. Şu soruyu sormaktan kendimi alamıyorum. Ne oldu o deprem vergileri?

– Devleti yöneten insanların geleceği görmesi lazım.

– İş birliği içinde İstanbul’u kurtarmak zorundayız.

– Bütün belediye başkanlarımız el birliğiyle çalışacaklardır. Ama temel soru şu: 99-2019 neden bu kadar uzun süre beklendi?

– Toplanma alanları 99’da 470 iken, büyük bir kısmı imara açıldı.

’HEYELAN ALANI OLARAK TANIMLANAN BOŞLUK AFAD’IN SİTESİNDE DEPREM TOPLANMA ALANI’

Bir ilçemizde heyelan alanı olarak tanımlanan boşluk AFAD sitesinde deprem toplanma alanı olarak görünüyor. Yine bir başka alan deprem sırasında ulaşma konusunda şüphelendiriyor. Deprem toplanma alanları konusunda karnemiz zayıf. Bu sorumluluk 39 ilçe belediyesinin, büyükşehir belediyesinin sorumluluğudur. Deprem siyasi bir mesele değil. Biz evlatlarımızı, ailelerimizi, toplumumuzu ilgilendiren bu konuda çözümler üreteceğiz.

’HİÇBİR ALTYAPIYA SAHİP DEĞİLİZ’

Büyük deprem ne zaman gelir konusunda hiçbir altyapıya sahip değiliz. Dün 5,7 şiddetindeki depremde can kaybı yaşamamamız önemli. Hasarlı binalar konusunda tespit var. 400’ün üzerinde... Bu şiddetteki bir depremin ciddi hasar oluşturacak bir deprem olmadığı yönünde teknik arkadaşlarımızın aktarımları var. Bu hasarlı binalar zaten hasarlı mıydı depremde mi zarar gördü şüphelerimiz var. 

’MASA TEKTİR, KONU DEPREMDİR’

Bir başka konu da İBB’nin afet hazırlığıyla ilgili... İBB’nin teknik koşulları birçok konuda iyi seviyede. Lojistik Merkezimizi tanıttık bugün. 1 günde 360 bin kişiye yemek sağlayacak lojistik merkezimiz var. Bunu sağlayan Kadir Topbaş’a teşekkür ettim. İBB’nin yapılaşma ile, deprem toplanma alanlarıyla ilgili ciddi sorunlar var. Seferberlik başlattık. AFAD’la ortak çalışma yapan arkadaşlarım da burada. Dün de ben katıldım. O toplantıda Fuat Bey’in başkanlığındaki toplantı verimli geçti. Deprem milli meseledir. 16 milyon insanımızın canı söz konusu. İstanbul’un büyük bir deprem sonrası yaşayacağı motivasyonsuzluğun ülkemize bedeli ağır olur. Sürecin gündemde tutulması gerekmektedir. Bu konunun o masası şu masası olmaz masa tektir. Konu depremdir.

’DEVLETİMİN DAVET ETTİĞİ HER YERE KOŞA KOŞA GİDERİM’

Devletin en önemli sorunu deprem konusu. Yani depremle ilgili süreç, hazırlıklar, çalışmalar biz de gündemimizi ve bilgilerimizi tazeliyor ve çok yoğunlaştık. Bu konunun bunun önüne geçmesini istemiyorum. Net söyleyelim ki, devletimin davet ettiği hiçbir yere katılmamazlık etmem. Burası itibarlı bir kurumdur, İstanbul Büyükşehir Belediyesidir.16 milyon insanın yerel idaresidir. Dün davet edildiğim yerdeydim. Devletimin davet ettiği her yere koşa koşa giderim. Ama bu gündemin depremle ilgili şu anki yoğun gündemin yerine geçmesini şiddetle reddediyorum, kabul etmiyorum. Bu mevzuya ben dahil olmadım dahil olanların da bir an önce gerçek gündeme dönmesini bekliyorum” 

’NEREYE GİTTİ BU PARALAR?’

İmamoğlu’nun ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuştu. Kılıçdaroğlu, 20 yılda deprem konusunda yol alınamamasına tepki göstererek, "Deprem vergileri toplandı. 20 yıldır başladığımız noktadayız. 17 yıldır ülkeyi yönetenlerin hesabını vermesi lazım. Nereye gitti bu paralar?" diye sordu. 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar ise şu şekilde: 

’20 YILDIR BAŞLADIĞIMIZ NOKTADAYIZ’

"İstanbullulara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Can kaybının olmaması önemlidir. 1999’da büyük deprem yaşadık, 20 bine yakın yurttaş hayatını kaybetti, 30 bine yakın yaralımız vardı. Türkiye seferber oldu, yaralarımızı sarmaya çalıştık. Deprem vergileri toplandı. 80 milyon insan vergi ödedi. Yaralar sarılacaktı. Ne oldu o vergiler? Devleti yöneten insanlar geleceği görmeli. Devletin yönetenlerin 16 milyon kişinin yaşadığı İstanbul’u riskten nasıl kurtararız hesabını yapmalı. 20 yıldır başladığımız noktadayız. 17 yıldır ülkeyi yönetenlerin hesabını vermesi lazım. Nereye gitti bu paralar? İş birliği içinde İstanbul’u bataktan kurtarmak zorundayız. İstanbul’daki belediye başkanlarımız elbette el birliğiyle çalışacaklardır. Temel soru şu 99-2019... Neden bu kadar uzun süre beklendi?

’BÜYÜK TOPLANMA ALANLARININ BÜYÜK KISMINI İMARA AÇIYORSUNUZ’

Büyük toplanma alanları 470 iken bunların büyük kısmını imara açıyorsunuz. Bu nasıl bir yönetim anlayışı? Batının uygar devlet adamlarıyla bizimkiler arasında temel fark var. Onlar riski görür önlem alır insanların hayatları kararmaz. Bizim gibi geleceği görmeyen yöneticiler ise risk gerçekleşir, insanlar hayatlarını kaybeder, önlem almazlar. Bunun olmaması lazım. Sağlıklı koordinasyon olması, geçmişten ders çıkarmak lazım. Yeni bir yönetim var, ekibi var. İstanbul’da riski ortadan kaldırmak istiyorlar. Sadece merkezi hükümete ’bize engel olmayın’ diyorlar. 

İstanbullunun huzur içinde yaşamasını isteyen bir ekip var. Herkesin yardımcı olması lazım."


İMAMOĞLU AKOM’DA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI : Google'da Ara
İMAMOĞLU AKOM’DA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  UZMANLARDAN VOLKAN UYARISI


         Niğde’nin Bor ilçesi yakınlarında meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından Hasan Dağı için volkan uyarısı geldi. Niğde&r

  KIZILIRMAK DELTASINDA ŞAİBELİ YANGIN


         UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin statüsü Nisan ayında değiştirildi. Yapılaşmaya uygun h

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Çanakkale köprüsü Yeni bir Ekonomiye Karadelik olacak. Bu tür yatırımları devletin yapması gerekir. Bilgilendirmeniz için teşekkürler. ...

EREN EFE

     Konser yasak, tiyatro yasak, nişan yasak, düğün yasak, hatta taziye yasak siyasi etkinlik miting serbest. ...

AHSEN KURTULMUŞ

     Sağlık Bakanı bugün açıkladı 140 bin Covid hastası karantinaya uymamış bu ülkede karantinayı vatandaşa bırakırsan ...

SELİN SEVER

     Murat Başkanın sizin kadın ve çocuk hakları konusunda duyarlılığını yakınen biliyorum. İstanbul sözleşmesi yaşatır. İstanbul Sözleşmesi ...

ZİYARETÇİ

     hayırlı olsun paşam ...

AYŞEN SAĞIR

     Cesurların toplandığı Bir Partidir İYİ Parti. Tabiiki birileri karşımıza çıkaacak, Engeller çıkacak, Hatta çalışanlara çamur ...


           ANKET
Okulların açılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
% 27 √ Toplam : 24 - Okulların açılması iyi olur.
% 73 √ Toplam : 66 - Okulların açılması vakaları olumsuz etkiler.
% 0 √ Toplam : 0 - Sene boyu Online eğitim yapılmalı.
% 2 √ Toplam : 1 - Pek bir fikrim yok.
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim