Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
İYİ Parti lideri Meral Akşener İzmir’de
AZERBAYCAN 6 CEPHEDE BİRDEN İLERLİYOR
ERDOĞAN: MACRON DENEN ZATIN İSLAMLA DERDİ
BAŞKAN ATAY İMAMOĞLUNA MORAL DESTEĞİ VERDİ
İYİLERİN VE CESURLARIN HAREKETİ ÜÇÜNCÜ YAŞINI


İRANA SİLAH AMBORGOSU 18 EKİMDE BİTİYOR - DÜNYA - Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
 
İRANA SİLAH AMBORGOSU 18 EKİMDE BİTİYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 16-10-2020 / 22-12

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Dunya Haberleri  
İRANA SİLAH AMBORGOSU 18 EKİMDE BİTİYOR

İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani, 18 Ekim’de 13 yıl sonra ülkenin silah ticaretine uygulanan ambargo kaldırılacağı için ülkesinin silah alıp satabileceğini söyledi.

Önümüzdeki hafta halkımızı on yıllık acımasız silah ambargosunun sona ereceğine dair kutluyor ve müjdeleyeceğiz. İran cumhurbaşkanının resmi internet sitesine göre 14 Ekim’de düzenlenen kabine toplantısında Ruhani, "Amerika ile bu konuda dört yıl savaştık" dedi . 18 Ekim’de ambargo kaldırılacak. Halkın tahammülü nedeniyle ambargo kaldırılacak. "

Başkan, "Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nın (JCPOA) yaptıklarını söyleyenler, bu onlardan biri. 18 Ekim Pazar gününden itibaren silah alıp satabiliriz ve bu, tarafından alınan önlemlerden biriydi. İhtiyat ve Umut Hükümeti ”.

2007 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından uygulanan uluslararası silah ambargosu, İran’ın askeri yeteneklerini önemli ölçüde zayıflattı. Ancak, nükleer anlaşmayı onaylayan 2015 BM Güvenlik Konseyi kararı 2231, 18 Ekim 2020’de İran’a silah ambargosunu kaldıran bir hüküm içeriyor.

JCPOA olarak da bilinen ve BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi olan Birleşik Devletler, Birleşik Krallık, Rusya, Fransa ve Çin’in yanı sıra Almanya (P5 + 1) tarafından imzalanan dönüm noktası niteliğindeki nükleer anlaşma, İran’ın dondurulmuş olan paranın iadesi ve nükleerle ilgili yaptırımların kaldırılması karşılığında belirli bir süre için silah kalitesinde nükleer yakıt üretme kapasitesi.

Washington’un Mayıs 2018’de tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmesinin ardından Trump yönetimi, ambargo uzatmasını güvence altına alamazsa İran’a yönelik sözde snapback BM yaptırımlarını tetiklemekle tehdit etti.

Bir Ermeni Telegram kanalına göre, İran’a yönelik silah ambargosunun kaldırılması, 27 Eylül’den bu yana Azerbaycan ile yaşanan yoğun çatışmalarda Erivan’ın da çıkarlarını karşılayacak.

“İran’a yönelik silah ambargosu Pazar günü sona eriyor ve ülke serbestçe silah satacak ve alacak. Belki de Ermenistan yakında İran’ın insansız hava araçlarını ve diğer silahlarını alacak. Üstelik İran, Ermenistan’a silah tedarikinde ve üçüncü ülkelerden silah tedarikinde resmi olarak bir geçiş ülkesi olarak hareket edebilecek ”dedi. Armenian Stories kanalı 14 Ekim’de.

Ekim ayı başlarında, İran nüfusunun önemli bir yüzdesini oluşturan çok sayıda Azerbaycanlı, Azerbaycan’a destek göstermek ve Rusya’nın Ermenistan ile sınırının kapatılmasını talep etmek için İran’ın kuzey illerinde sokaklara çıktı. askeri teçhizatın sınırları üzerinden Erivan’a taşınması.

Bazı haberler ve sosyal medya raporları, İran’ın askeri teçhizat ve silahların İran’ın Norduz sınır noktasından Ermenistan’a taşınmasını kolaylaştırmak için hava sahasını ve topraklarını açtığını ve işgal altındaki Dağlık’taki Ermenistan güçlerine yakıt sağladığını iddia ediyor. Azerbaycan’ın Karabağ bölgesi.

Ermenistan ile Azerbaycan güçleri arasında çatışmalar, işgal altındaki Azerbaycan topraklarına konuşlandırılan Ermenistan güçlerinin Azerbaycan’ın askeri mevzilerini ve sivil yerleşimlerini bombalamaya başlamasıyla 27 Eylül’de patlak verdi. Şu anda Azerbaycan topraklarında askeri operasyonlar yürütülüyor ve bu da Ermenistan ve Azerbaycan güçleri arasında 1994 yılında ulaşılan ateşkesten bu yana en yoğun çatışmaya işaret ediyor.

Ermenistan ve Azerbaycan, Azerbaycan’ın uluslararası alanda tanınan toprakları olan ancak Ermenistan tarafından işgal edilen Dağlık Karabağ bölgesinde onlarca yıldır devam eden bir ihtilafın içine kilitlenmiş durumdalar. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Ermenistan, Azerbaycan’a karşı 1994’te bir ateşkes anlaşmasına varılıncaya kadar süren bir askeri harekat başlattı. Ermenistan, Dağlık Karabağ bölgesi ve çevre yedi bölgesi dahil Azerbaycan’ın uluslararası alanda tanınan topraklarının yüzde 20’sini işgal etti. Bir milyon etnik Azeri bu bölgelerden zorla yerlerinden edildi ve 30.000 kişi öldürüldü.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi , işgal güçlerinin Azerbaycan topraklarından derhal çekilmesi ve ülke içinde yerinden edilmiş Azerilerin atalarının topraklarına geri dönmesini talep eden dört karar kabul etmesine rağmen , Ermenistan yasal olarak bağlayıcı dört belgeye de uymadı.

CASPİAN


İRANA SİLAH AMBORGOSU 18 EKİMDE BİTİYOR : Google'da Ara
İRANA SİLAH AMBORGOSU 18 EKİMDE BİTİYOR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        DÜNYA

  AZERBAYCAN 6 CEPHEDE BİRDEN İLERLİYOR


         Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun harekat planına uygun başlıca istikametlerde faaliyetlerini sürdürdüğ

  ALİYEV SİLAH ALDIKLARI ÜLKELERİ AÇIKLADI


         Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Bakü’nün silah temin ettiği ülkeleri açıkladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin sil

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
ASTO STK PLATFORMU

     Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmasının ardından Batılı ülkelerin ve Rusya’nın yaptığı itidal ve müzakerelere geri dönülmesi yönündeki ...

VELİ TİRYAKİ

     Ekrem İmamoğlunun Taksi mafyasına karşı dik duruşunu takdir ediyorum. İstanbulda Taksi Plakaları birkaç mafyanın elinde 2.5 ...

VAHDET TUNUS

     AYDIN da Çerçioğlu diktası var. Maalesef benim aklım bana yeter diyen birisi tarafından yönetiliyoruz. Hiç bir ...

AVUKATLAR A.

     Anayasa Mahkemesi iptal başvurusunu reddetti, İçişleri Bakanlığı genelgeyle Baro genel kurulları ertelendi. (siyasi partiler yapabilir onlarda ...

OSMAN DAYI

     Meyve Veren ağaç taşlanır. Osman hoca sen bildiğin yolda yoluna devam et. Tarihte güzel işler yapıpta ...

CANSU AYHAN

     Adnan menderes üniversitesi en çok tercih edilen birkaç üniversiteden biri oldu. Kaliteli eğitiyle dikkat çekiyor. ...


           ANKET
Okulların açılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
% 24 √ Toplam : 24 - Okulların açılması iyi olur.
% 76 √ Toplam : 77 - Okulların açılması vakaları olumsuz etkiler.
% 0 √ Toplam : 0 - Sene boyu Online eğitim yapılmalı.
% 1 √ Toplam : 1 - Pek bir fikrim yok.
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim