Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AKŞENER RESMEN CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY
AVRUPADAN ERKEN SEÇİMİ ERTELEYİN UYARISI
AFRİNE Yeni gümrük kapısı açılıyor!
CHP’DE MUHARREM İNCE
ANKARA’DA GÖZLER BU BULUŞMADA


Genç yeteneklerin icatları ödüllendirildi - EĞİTİM - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
GENÇ YETENEKLERİN İCATLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 12-01-2018 / 23-17

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
Genç yeteneklerin icatları ödüllendirildi

Üsküdar Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle gerçekleştirilen Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı Projesi tamamlandı. Programda projeye katılan mentiler sertifikalarını alırken; çalışmalarda hazırlanan projeler de yarıştı. Başarılı olan üç proje ödüllendirildi. Üstün yetenekli gençlerin ve çocukların yeteneklerinin bire bir eğitim modeliyle ortaya çıkacağını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu çocuklar bire bir öğrenemezse harcanıyorlar. Düşünce stili farklı olduğu için aykırı olarak nitelendiriliyorlar. Özel yetenekli çocuklara birebir öğretmenin yolu da bu mentorlük sistemi. Usta-çırak sistemi içerisinde öğretmek etkili oluyor” dedi.

Üsküdar Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde, Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle “çocuklar ve gençler mali destek programı” kapsamında gerçekleştirilen “Ulusal Yetenek Ve Mentor Ağı Projesi” tamamlandı. Özel yetenekli gençlerin yetenek alanlarıyla ilgili gelişim süreçlerini bir mentor danışmanlığında somut çıktılara dönüştürmeyi hedefleyen programın kapanış töreni gerçekleştirildi.

Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda yapılan törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Kurucu Üyesi Mustafa Ataş ile Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek de katıldı.

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Öğrenmede usta-çırak ilişkisi etkili oluyor”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yaptığı konuşmada nörobilimde yapılan son çalışmaların öğrenmenin modellemeyle olduğunu ortaya koyduğunu belirterek “Aslında insan boş bir tablo gibi doğmuyor. Ciddi bir yetenek potansiyelinde doğuyor ama hangi ortamda yetişirse onun özelliklerini alıyor. İnsan beyni öğrenmeye son derece açık. Öğrenme sosyal olarak alktarılıyor. Öğrenmede genetik mirastan çok insanoğlu modellemeyle öğreniyor. Bu nedenle öğrenmede usta-çırak ilişkisi çok dikkat çeken bir ilişki” diye konuştu.


Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bütün insanlara 41 numara ayakkabı giydirmek mümkün değil!”


IQ’su çok düşük ya da çok yüksek çocukların akademik ve sosyal uyum zorlukları yaşadıklarını ve bu nedenle özel eğitime ihtiyaçlarının olduğınu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bütün insanlara 41 numara ayakkabı giydiremediğimiz gibi bu çocuklara da aynı eğitimi verirseniz farklı yeteneği olan çocuklar harcanırlar” uyarısında bulundu.


Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Mentorlük sisteminde bire bir öğrenme gerçekleşiyor”


Normal ortalama çocukların grup içerisinde öğrenmelerine rağmen özel yetenekli çocukların bire bir öğrendiklerine dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu çocuklar bire bir öğrenemezse harcanıyorlar. Düşünce stili farklı olduğu için aykırı olarak nitelendiriliyorlar. Özel yetenekli çocuklara birebir öğretmenin yolu da bu mentorlük sistemi. Usta-çırak sistemi içerisinde öğretmek. Bunu atalarımız Enderun Mekteplerinde gerçekleştirmiş. Burada tek kişilik sınıflar var. Bu çocuklara bire bir eğitim verecek bir altyapı oluşturulması gerekiyor. Bu çocuklara birebir eğitim vermemek kaynak ısrafı” diye konuştu.


Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bilgi çağının fabrikaları üniversiteler”


Bilgi çağının fabrikalarının üniversiteler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Üniversiteler fikir üretiyorlar. Ürettiği fikri tasarlayıp satıyorlar. İleri teknoloji oluşturuyorlar ve dünyaya bu şekilde hükmediyorlar. Bu da projelerle olacak bir durum o nedenle biz de bilim çağını kaçırmak istemiyorsak yeni fikirler üretmeliyiz. Yeni ve farklı bakış açısı getiren yeni açılımlar sağlayan girişimci gençlerin önünü açmamız gerekiyor. Onlara nitelikli ortam sağlamamız gerekiyor. Bunu yapabilirsek bu çocuklar yol alırlar” dedi.


Projeye emek verenlere teşekkür eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu proje örnek bir proje oldu. İnşallah Milli Eğitim Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı projeyi ülkemizdeki diğer üniversitelere de yayar” temennisinde bulundu.


İSTKA Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz, üstün yetenekli gençlerin ülkemizde ve dünyada milli değer olarak görüldüğünü belirterek İSTKA olarak 2017 yılında Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında 43 projeye destek verdiklerini, bunlardan 19’unun üstün yetenekli çocuk ve gençlere yönelik projeler olduğunu söyledi. Yavuz, toplam bütçesi 13 milyon TL olan bu 19 projeye ajans olarak %90 oranında hibe sağladıklarını ifade etti.


İncekara: “Bedensel beslenme gibi zihinsel beslenme de gerekiyor”


Üsküdar Üniversitesi Özel Yetenekli Çocuklar Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÖYEMER) Müdürü, Proje Danışmanı Halide İncekara ise özel yetenekli çocuklara eğitim desteği verilmesi ve projenin Türkiye geneline yayılması gerektiğine dikkat çekti. Bedensel beslenme gibi zihinsel beslenmenin de şart olduğunu, bunun için kurumları hazırlamak gerektiğinin altını çizen İncekera şu değerlendirmelerde bulundu: “Öğrenmişlik aynı zamanda davranış cahilliği yapar. Öğrenmek sınırlar çizer. Cahil cesareti dediğimiz bir cesaret var ki o da çocuklukta gizlidir. Birden sizin bitti dediğiniz yerde o çocuklar size cümleleriyle cahillik cesaretiyle hayatı yeniden başlatır” dedi. Projeyi ülkenin temel politikası haline getirmeyi amaçladıklarını ifade eden İncekara, “Milli Eğitim’in temelinde Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Antep’in Erzurum’un ve Kars’ın üniversitelerine oraların Bilim ve Sanat Merkezleri, sonra özel okullar olmak üzere devam edecek ama Üsküdar Üniversitesi projenin yürütücülüğünü yapmakla ilk olmakla bunun gururunu her zaman yaşayacak.”


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Kurucu Üyesi Mustafa Ataş ise üstün yetenekli gençlerin fark edilmesini sağlayan projenin başarılı olduğunu belirterek “İmkan ortaya konduğu zaman geçmişteki başarılarımızı yeniden gerçekleştirecek bir Türkiye inşa edeceğimizi düşünüyorum. Türkiye’de bu çalışmayı ilk kez yapan Üsküdar Üniversitesi’ni ve emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.


Dünyada ilk kez akademisyenler ve yetenekli gençler buluştu


Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Ünübol, proje çıktılarının sunumunu yaparak bir yıl boyunca devam eden çalışmalarda elde ettikleri sonuçları açıkladı. Üstün yetenekli çocukların

yer üstündeki madenler olduğunu ve bu yeteneklerin ilgi ve kapasitelerine göre eğitim almalarını amaçladıklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Ünübol, “Dünyadaki ilk akademisyen ve yetenekli gençlerin buluştuğu bir platform olmuştur. 60 saatlik bir müfredat ve içerik oluşturulup sanal ortamda paylaşılmıştır. Hedeflerimizin çok üstünde rakamlara ulaşılmış, Türkiye’de ciddi bir farkındalık oluşturulabilmiştir. Onlarca gencimiz ve akademisyenimiz bir aidiyet çatısında gelecek yıllar için çalışmalarına başlamıştır” dedi.


Başarılı üç proje ödüllendirildi

Projeye katılan mentiler, bir yıl boyunca akademisyenlerle yaptıkları çalışmalar sonucu ortaya çıkan projelerini sergiledi. Projeler arasında yapılan değerlendirmelerde üç proje ödüle layık görüldü.

Proje birincisi İstanbul Bilsem öğrencilerinin “Dilimizin Kültür Hazineleri Projesi” oldu. Danışman öğretmen Erşah Kayapınar ve öğrenci Nisa Ünsür, ödülünü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan aldı.

İkincilik alan proje Kartal Anadolu İmam Hatip öğrencilerinin “Robotik El Sisteminin Üç Boyutlu El Hareketleri İle Online Sistem Üzerinden Kontrolü Teletouch” projesi oldu. Danışman öğretmen Ersin Ertürk ve öğrencileri Musa Sadık Ünal ile Abdurrahman Emirhan Ünal’a ödülleri Halide İncekara tarafından verildi.

Üçüncülük alan proje ise Kocaeli Fen Lisesi’nden “Bu Robot Sesli Komutlarınızla Ev İşlerinizi Yapıyor” isimli proje oldu. Danışman öğretmen Şadiye Öztürk, öğrenci Ahmet Akif Kaya da ödüllerini, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve İSTKA Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz’dan aldı.

Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı Projesi’ne katılan mentilere de sertifikaları verildi. Programın ardından projeye katılan menti ve mentorler hatıra fotoğrafı çektirirken; Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Mustafa Ataş, Halide İncekara projede dereceye giren çalışmalarla ilgili bilgi aldı.


Genç yeteneklerin icatları ödüllendirildi : Google'da Ara
Genç yeteneklerin icatları ödüllendirildi


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  BASKIN SEÇİM ÖSYM SINAVINI ERTELETTİ


         24 Haziran’da seçimin yapılması durumunda 23-24 Haziran 2018 olarak ilan edilen üniversite giriş sınavının tarihinin ne olacağı merak uyandırmıştı.

  CEMİYET BAŞKANLIĞINDAN İL MÜDÜRLÜĞÜNE


         İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne daha önce İlim Yayma Cemiyeti İstanbul başkanlığı yapan Ömer Yahşi getirildi. Milli Eğitim Bakan

 

gram altın
           ..
 
TÜM YAZARLAR

Aydın Hava Durumu

Çarşamba Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 33°C 13°C

Perşembe Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 32°C 16°C

Cuma Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 33°C 17°C           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     YSK Başkanı İYİ Partinin seçimlere girip girmeyeceği sorusuna Bilmediğini açıkladı. Ben Biliyorum. SOKULMAYACK... ...

SATI OĞUZ

     BU OYUNU HALK BOZAR. AK PARTİ İYİ PARTİYİ DEVLETLE KARŞI KARŞIYA GETİRMEYE ÇALIŞIYOR. NE YAPILIRSA YAPILSIN ...

EREN EFE

     EY MİLLET BU ÜLKENİN 1 MİLYAR LİRASI PARTİLERE SEÇİM YARDIMI OLARAK ÖDENİYOR... FARKINDAMISIN ...

AYDIN GÜZELÇE

     İYİ Partinin Ak Partinin yaptırdığı anketlerde bile Meral Akşener hızla yükseliyor. Kısa sürede İYİ Partinin oylarının ...

VELİ TİRYAKİ

     Gökova son günlerini yaşıyor. O muhteşem koyların bazıları imara açılıyor, köy yolları genişleyecek diye ağaçlar kesiliyor.YAŞASIN ...

ÜLFET ÇAKIR

     Sizin gibi aydın ve vatansever hukukçukların hayalleri dahi böyle olur. Ne mutlu size. Sizi tanıdığımız için ...


           ANKET
TÜRKİYE NASIL YÖNETİLMELİ
% 54 √ Toplam : 65 - PARLAMENTER SİSTEM
% 28 √ Toplam : 33 - BAŞKANLIK SİSTEMİ
% 2 √ Toplam : 2 - YARI BAŞKANLIK SİS.
% 18 √ Toplam : 21 - KARARSIZIM
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim