İnternet üzerinden yayınlanan görüntülü içeriklere yayın yasağı getirilebilecek.

İnternete “RTÜK denetimi”nin önünü açan yasa Resmi Gazete’de yayımlandı. Yasayla RTÜK artık internetteki görüntülü içeriklere yayın yasağı getirebilecek. ‘Beğenilmeyen’ yayınlara ilişkin RTÜK’ün talebiyle sulh ceza hakimi tarafından içeriğin çıkarılması ya da erişimin engellenmesi kararı verilebilecek. Sulh ceza hakimi, RTÜK’ün bu talebini en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karara bağlayacak.

RTÜK, uygun görmediği, yayın hakkı ya da lisansı bulunmayan, ya da hak ve lisanları iptal edilen internet yayınlarının içeriklerine de yayın yasağı uygulayabilecek.

Türkiye’de internet yayıncılığına ‘sansür’ anlamına gelen yasa ile internet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV ve Puhu gibi yerli-yabancı platformların da televizyon kanalları gibi RTÜK tarafından denetlenecek. 

İNTERNETE SANSÜRDE YENİ DÖNEM

RTÜK’ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı bulunan medya hizmet sağlayıcısı kuruluşlar, bu hak ve lisansları ile yayınlarını internet ortamından da sunabilecek.

İnternet ortamındaki yayınların devamı için bu platformlar RTÜK’ten yayın lisansı ve yayın iletim yetkisi almak zorunda kalacak. 

Türkiye’de yer almak isteyenler bu kurallara uyacak

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, NTV ye yaptığı açıklamada; internet üzerinden yayın yapan yayınlara RTÜK denetimi getirmesine ilişkin yaptığı açıklamada "Bu pazarda yer almak isteyen herkes bu kurallara uymak zorunda" derken bu kanunun bir sınırlama getirmediğini savundu.

"Bu pazarda yer almak isteyen herkes bu kurallara uymak zorunda. (Bu kurumların) ilgili birimlerle temasa geçtiklerini biliyoruz. Bu düzenleme kimseye sınırlama getiren bir kanun değil."

’BOŞLUK VARDI GİDERİLDİ’

RTÜK’ün görev, yetki ve sorumlulukları aynı. Kanuni boşluıktan yararlananlar vardı. Uydu yayınındaki dizide ağıza alınmayacak küfür ve ifadeleri RTÜK denetiminden dolayı veremezken, aynı diziyi internette yayınladığında her türlü şeyi verebiliyorlar. RTÜK’’ün de oraya bakıp bakmaması noktasında bir boşluk vardı, o giderildi."

YENİ DÜZENLEME NELER GETİRİYOR?

Yasaya göre değişiklikler şöyle oldu:

 

  • RTÜK’ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı bulunan medya hizmet sağlayıcısı kuruluşlar, bu hak ve lisansları ile yayınlarını internet ortamından da sunabilecek.
  • İnternet ortamındaki yayınların devamı için bu platformlar RTÜK’ten yayın lisansı ve de yayın iletim yetkisi almak zorunda kalacak
  • Sulh ceza hakimi, internet ortamındaki yayınla ilgili içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesine en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karar verilebilecek
  • İnternet ortamından radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin sunumuna, iletimine, internet ortamından medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmelerine de yayın iletim yetkisi verilmesine, bu yayınların denetlenmesine ve maddenin uygulanmasına ilişkin esas ve usulleri RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu belirleyecek.