Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Erdoğan-Grahamı Kabul etti.
İMAMOĞLU SAHADA DOLU DİZGİN ÇALIŞIYOR
İYİ PARTİ NUHOĞLU: BU KADAR PİŞKİNLİK
MHP’Lİ ERHAN USTA İHRAÇ EDİLDİ
CUMHUR İTTİFAKTA ÇATLAKLAR OLUŞMAYA BAŞLADI


İTTİFAK TBMM’DE AKP MHP OYLARIYLA YASALLAŞTI - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
İTTİFAK TBMM’DE AKP MHP OYLARIYLA YASALLAŞTI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 13-03-2018 / 22-38

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
İTTİFAK TBMM’DE AKP MHP OYLARIYLA YASALLAŞTI

Siyasi partilerin genel seçimlerde "ittifak" yapabilmesinin yolunu açan düzenleme TBMM’de sabaha kadar süren mesai sonucu AKP-MHP oylarıyla yasalaştı.

Muhalefetin, herşeyin AKP ve MHP arasında yapılacak "ittifak lehine" düzenlendiği itirazları ve sert tartışmalara karşın, teklif hiçbir değişiklik yapılmadan Meclis’ten geçti.

Yasa bundan sonra onay için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne gidecek ve Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Ana muhalefet partisi CHP ise onaylanmasının ardından teklif ile ilgili olarak sadece ittifak değil, özellikle sandık güvenliği ile ilgili maddeleri nedeniyle tartışma konusu olan hükümlerin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuracak.

AKP ve MHP’nin seçim ittifakı düzenlemesi ne getiriyor?

Getirilen önemli düzenlemelerden bazıları şöyle:

İttifak yapan vekil ve baraj avantajı: Milletvekili genel seçiminde yapılacak ittifakta partilere göre milletvekili dağılımında "D’Hondt sistem" (nisbi temsil) kullanılmaya devam edilecek.

İttifak yapacak partilere verilecek oylar, ittifakın toplam oyu olarak sayılacağı için ittifak partileri seçime ayrı ayrı girecekleri zaman çıkaracakları milletvekili sayısına göre daha fazla milletvekiline sahip olacak.

AKP’nin yaptığı simülasyonlarda, MHP ile yapılacak "cumhur ittifakı"nda, her iki partinin milletvekili sayısının da artacağı hesaplandı.

İttifak yapan partiler açısından yüzde 10 barajı sorunu da olmayacak. İttifakta yer alan bir partinin oy oranı yüzde 10’un altında kalsa bile toplam oy oranı yüzde 10’nun üzerindeyse altında kalan parti de barajı geçmiş sayılacak.

İttifak yapana seçenek çok: Siyasi partiler, kendi aday listesi ve amblemiyle ittifak yapabileceği gibi kendi amblemlerinde ortak aday listesiyle ya da bir parti diğer bir partinin listesinde seçime girebilecek.

Bu kapsamda AKP, MHP’nin istediği gibi "Cumhur İttifakı" adı altında iki partinin isminin yer alacağı modelle seçime gidebileceği gibi, AKP, ittifaktan yana olduğunu belirten Büyük Birlik Partili adayları, kendi listesinden milletvekili adayı gösterebilecek.

AKP yönetimi, ittifak yapacak partilerin oy pusulasında yan yana olmalarının seçmende kafa karışıklığı yaratacağı ve geçersiz oyların artacağı endişesi yaşıyordu. Yasa ile bu kaygı da ittifaka verilen her oyun "geçerli sayılması" ile aşıldı.

Oy pusulasında, her iki partiye ayrı ayrı verilen oylar da ittifak partilerinin bulunduğu sütunların tam ortasına mühür vurulması halindeki oylar da geçerli sayılacak. Milletvekili dağılımında ise bu oylar, partilerin aldıkları oy oranına göre aralarında bölünecek.

İttifak yapacak partilerle ilgili sayı sınırlaması olmayacak.

Sadece aday ismi: Milletvekili genel seçiminde siyasi partilerin isimleri oy pusulasında yer alırken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde sadece cumhurbaşkanı adayının ismi yer alacak.

Seçilme yaşı 18: Yerel seçimlerde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar başta olmak üzere tüm oy pusulaları tek bir zarfa konularak oy kullanılacak. Anayasa değişikliği doğrultusunda, seçme yaşında olduğu gibi seçilme yaşı 18’e düşürüldü.

Mühürsüz oylar geçerli: 16 Nisan referandumu sonrasında kamuoyunda çokça tartışılan ve muhalefetin karşı çıktığı "mühürsüz" oy pusulası kullanımı da yasallaştı.

Buna göre üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen filigran, amblem ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar geçerli sayılacak.

Oy pusulalarının sahteliğinin iddia edilmemesi ve yetkili seçim kurulları tarafından gönderildiği hususunda şüphe bulunmaması halinde, sandık kurullarınca yanlışlıkla mühürlenmemiş pusulalar geçerli sayılacak.

Muhalefetin en önemli itiraz nedenlerinden birini de bu madde oluşturuyor. CHP’nin AYM’ye yapacağı iptal başvurusunun ana dayanaklarından birisi de bu düzenleme olacak.

‘Polisler sandık çevresine girebilecek’

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, teklifin yedi özelliğini sayarak itirazlarını sıraladı:

* Haksız temsil artıyor, milli irade gasp ediliyor.

* Baraj fiilen artarak devam ediyor. 12 Eylül yüzde 10 barajını getirmişti. 20 Temmuz darbecileri bunu savunuyor. İki baraj getiriyorlar, bir yüzde 10, bir yüzde 51.

* Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Temsilde adalet ortadan kalkıyor.

* Bu teklif seçim güvenliğini ortadan kaldıracak. Bu ne demektir, referandumda geçersiz olan mühürsüz oy pusulalarının şimdi geçerli olmasıdır. Bu teklif referandumun gayrımeşru olduğunun kanıtıdır.

* Bu teklif aynı zamanda sopalı bir seçim hazırlığıdır. Polisler sandık çevresine girebilecek.

* Partilerin denetimini azaltma amaçlanmaktadır. Hanedanın memurları sandığın başında görev yapacak.

* Vali istediği sandığı istediği yere koyabilecek.

CHP lideri sözlerini şöyle bitirdi: “Buradan milletime sesleniyorum. Masa başında milletvekili sayısını artıracağız diye düşünenleri sandığa gömeceğiz.”


İTTİFAK TBMM’DE AKP MHP OYLARIYLA YASALLAŞTI : Google'da Ara
İTTİFAK TBMM’DE AKP MHP OYLARIYLA YASALLAŞTI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  ERDOĞAN-GRAHAMI KABUL ETTİ.


         Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’li Senatör Lindsey Graham ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı sarayında basına kapal

  İYİ PARTİ NUHOĞLU: BU KADAR


         İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, İBB adaylığı tartışmalara neden olan Binali Yıldırım’a "Doğrusu, bu kadar pişkinlik olmaz. Anayasa’nın 94’ünc

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Cumartesi Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 12°C 4°C

Pazar Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 11°C 7°C

Pazartesi Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 14°C 8°C           YORUMLAR

           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 32 √ Toplam : 40 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 37 √ Toplam : 46 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 10 √ Toplam : 12 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 23 √ Toplam : 29 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim