Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
BAHCELİ SALDIRGANLARI SAVUNDU
İmamoğlu: Bu sefer sevgi, saygı kazanacak!
AKP’DEN GAF GİBİ MÜRACAAT...
İktidar ve ortağı tahrik ve teşvik
Akar’ın sözlerine ilişkin açıklama geldi


TÜRKİYE HIZLA KANSERE YAKALANIYOR - SAĞLIK - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
TÜRKİYE HIZLA KANSERE YAKALANIYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 09-04-2018 / 23-18

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Saglik Haberleri  
TÜRKİYE HIZLA KANSERE YAKALANIYOR

Bir Yılda 163 Bin Kişiye Kanser Teşhisi Konuldu: ‘Yaşam Koşulları, Hava Kirliliği ve Katkı Maddeleri Riski Artırıyor’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kanser teşhis sayısını soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Gürer’in soru önergesine cevap veren Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, kanser istatistiklerinin geriden geldiğini belirterek 2014 yılının verilerini paylaştı ve 2014 yılında 163 bin 417 kişiye kanser tanısı konulduğunu belirtti.

AYDIN VE KOCAELİ KANSERİN TEHDİDİ ALTINDA

Kocaeli Çevresinde Hava Kirliliği, Aydın çevresindeki Jeotermal Kaynaklı kirliliğine ilişkin hazırlanan raporlara göre,  8 yılda kanser olma riski dört buçuk kat arttı.

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Kocaeli ve çevresindeki hava kirliliğine ilişkin rapor hazırladı. Rapora göre, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde havada bulunan toz miktarı Dünya Sağlık Örgütü sınır değerine göre, olması gerekenden çok daha fazla. “Dünya Sağlık Örgütü’nün, ‘Hava kirlidir ve bunun şu kadar üstünde kanser riski artar’ bilgisi olmasına rağmen Türkiye’de mevzuat hâlâ 2019’dan sonra o düzeye gelebilecek” diyen Hamzaoğlu, bu konuda önlem alınmadığını söyledi.

Hazırladıkları raporu diğer senelere göre daha farklı kaleme aldıklarını belirten Hamzaoğlu, Çevre Bakanlığı’nın 2008’den itibaren Kocaeli’de 3 tane istasyonu eş zamanlı olarak faaliyete aldığı bilgisini verdi. Hamzaoğlu’nun İzmit merkez ve İzmit’in ilçesi Dilovası’ndaki organize sanayileri için değerlendirmesi ise şöyle:

Kirlilik düzeyinin akciğer kanserini artıracak düzeyde olduğunu belirten Hamzaoğlu, “Maalesef Türkiye’deki mevzuat dünya sağlık örgütünün üzerinde” diyor ve ekliyor: “Dünya Sağlık Örgütü’nün, ‘Hava kirlidir ve bunun şu kadar üstünde kanser riski artar’ bilgisi olmasına rağmen Türkiye’de mevzuat hâlâ 2019’dan sonra o düzeye gelebilecek. Dolayısıyla şu an sanayici ve bakanlık, ‘Hayır bizim mevzuatımıza göre hava kirli değil’ olanağına sahip. Bütün bilimsel değerlendirmelerimize rağmen maalesef Türkiye’de böyle bir durum da var.”

"KANSER RİSKİ 1 YILDA 4 KAT ARTTI"

Raporda, “Hava kirliliği, havanın bileşiminde doğal olarak bulunan bazı gazların artan miktarlarının yanı sıra, bazı kimyasallar, uçucular ve tozların varlığı ile tanımlanmaktadır ve çevre kirliliğinin temel belirleyicilerindendir” ifadeleri yer alırken, hava kirliliğinin solunum ve kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olduğu ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Rapordaki başka bir ayrıntı ise Dilovası ilçesinde yaşayanların hava kirliliği olmayan kentlerde yaşayanlara oranla akciğer kanserine yakalanma riskinin geçen yıl itibariyle 4.4 kat artmış olması. Bu rapora göre Dilovası’nda yaşayanların akciğer kanserine yakalanma riski 2009 yılında 6.5, 2010’da 7.1, 2011’de 6.4, 2013’de 8.7, 2014’de 7.3, 2015 7.4, 2016 yılında ise 4.4 kat arttı.

 

Raporda son olarak, çözüme yönelik hükümetin, valiliğin ve büyükşehir belediyesinin somut adımlar atması gerektiği belirtildi. Ayrıca, Dilovası ve Kocaeli’nde kanserli hastalar ve akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiş insanların yakınlarına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile il yönetimine tazminat davası açmaları önerisinde bulunuldu ve şöyle denildi:

“Bu zamana kadar gerek üniversitelerde yapılan araştırmalarla, gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ölçüm verileri kullanılarak ortaya konan sonuçlarla, gerek Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı’nın ve TBMM Dilovası Araştırma Komisyonu’nun raporlarıyla görünür hale getirilmiş olan sorun yumağı ve nedenlerinin çözümüne yönelik olarak yeterli ve nitelikli adım atılmadı.

Hava kirliliğine bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları ve ölümlerin hukuksal olarak, adam yaralama ve öldürme suçlarını oluşturacağı da açık ve nettir. Bu bilgiler ışığında hava kirliliğini aktif olarak önleyebilmek için mağdur olan bizlerin bu aşamadan sonra yapması gerekenler için bir defa daha çağrı yapıyorum: Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, hava kirliliğine neden olanlarla bunları denetlemek yoluyla engel olmakla görevli bakanlık ve il yöneticileri hakkında soruşturma başlatmalıdır. Dilovası ve İzmit’te yaşayan akciğer kanserli hastalar ile akciğer kanseri nedeniyle ölmüş olan hemşehrilerimizin yakınları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve il yönetimine tazminat davası açmalıdır. Hükümet, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’ne büyük sorumluluk düşmektedir.

Aydın Tabip Odası Önceki Başkanı Metin Aydın, Aydın’da kanser ve diğer hastalıkların oranının giderek artış gösterdiğini söyledi. TÜİK’in ölüm istatistiklerini yayınladığını belirten Aydın, “Verilere göre ölüme sebep olan ilk dört hastalık; dolaşım sistemleri hastalıkları, kanser, solunum sistemi hastalıkları, beslenme ve metabolizmadır” diye uyarmıştı. 

AYDIN TÜRKİYE’NİN ÇOK ÜZERİNDE

TÜİK verilerine göre 2010-2013 yılları arasında Türkiye’de toplam ölümlerin yüzde 21 olduğunu söyleyen Aydın, sözlerine şöyle devam etti: “Aydın’da bu oran ise yüzde 30’dur. Dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı ölümler Türkiye’de yüzde 21 iken Aydın’da yüzde 31, kansere bağlı ölümler Türkiye’de yüzde 18 Aydın’da ise yüzde 42 artmıştır. Nüfusa göre Aydın’da Türkiye ortalamasına göre toplam ölüm ve ölüme en fazla sebep olan ilk dört hastalığın daha fazla görülmesi, Aydın’da verilen sağlık hizmetlerinin altyapısının yetersiz olması, güvenli ve yeterli gıdaya ulaşmada yetersizlik olması, halkın ekonomik ve sosyal yaşantısının Türkiye ortalamasından daha kötü olması, Aydın’ın Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasıla’dan kendine düşen payı alamaması etkilidir.”

Aydın merkezinde yer alan kamu hastanelerinin fiziki koşullarının yetersiz olduğunu belirten Aydın, “Ciddi şekilde hastane yatağı sıkıntısı yaşanmaktadır. Bugün yatak sıkıntısı nedeni ile hastaneler, acile gelen, yatarak takip ve tedavi görmesi gereken hastalara fiilen kapalı halde hizmet vermektedir” ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini cevaplayan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, kanser istatistiklerinin geriden geldiğini belirterek, şu cevabı verdi:

”Hem ülkemizde hem de kanser kayıtçılığının yapıldığı diğer ülkelerde hastaların tam süreci, tanıların toplanması, doğrulanması ve kalite değerlendirmelerinin yapılarak eşleşmelerin ayıklanması belirli bir süre almaktadır ve buna benzer çeşitli teknik nedenler istatistiklerin geriden gelmesine neden olmaktadır. Örneğin ABD’de bu süre tanı konulan yıldan 22-24 ay sonrasıdır. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından yayınlanan raporda, veri kalitesinin öncelikli olduğu vurgulanmıştır. Ülkemizde de anlatılan gerekçelerle kanser istatistikleri geriden gelmekte olup 2017 yılı verileri henüz gerekli aşamaları tamamlamamıştır.”

Gerekli verilerin tamamlanmadığını söyleyen bu nedenle en son 2014 yılının istatistiki bilgilerini veren Bakan Demircan, 2014 yılının istatistiklerine göre yaşa standardize kanser hızının erkeklerde yüz binde 246,8, kadınlarda ise yüz binde 173,6 olduğunu bildirdi. Bakan Demircan aynı yıl, Türkiye’de bir yılda toplam 163 bin 417 kişiye yeni kanser teşhisi konulduğunu açıkladı.

Her 100 kişiden 5’ine kanser teşhisi konulduğunu söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kanserin Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer aldığını ve yaşam koşullarının ağırlaşması, hava kirliliğinin artması ve beslenme alışkanlıklarının kansere neden olduğunu belirtti.

Hileli gıdaların, tatlandırıcıların ve gıdalarda kullanılan katkı maddelerinin kanserin artışına neden olan etkenler arasında gösterildiğini belirten Gürer, Sağlık Bakanlığı Başta Olmak üzere, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu alanlarda çalışma yapması gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti:

”Hileli gıdalar, tatlandırıcılar, gıda ve ürünlerde kullanılan katkı maddeleri de kanserin artışına neden olan etkenler arasında gösterilmektedir. Bu etkenler, devletin alacağı tedbirlerle önlenebilecek etkenlerdi. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, denetimlerden sorumlu olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve diğer ilgili kurumların, özellikle hileli gıdalar ve kansere neden olan ürünler konusunda çok daha titiz bir çalışma yapıp, en azından bu alanlarda kansere neden olan etkenlerden bazılarını önleyebilir.”

Gürer ayrıca, nişasta bazlı şurupların, yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların, GDO’lu ürünlerin ve baz istasyonlarının yanı sıra beslenme alışkanlıklarının kanser üzerindeki etkilerinin konuşulması ve gerekli önemlerin alınması talebinde bulundu.


TÜRKİYE HIZLA KANSERE YAKALANIYOR : Google'da Ara
TÜRKİYE HIZLA KANSERE YAKALANIYOR


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SAĞLIK

  DİKKAT TEK BAŞINA MUCİZE YARATMAZ


         Yaz yaklaşırken kilo vermek isteyenlerin birçoğu şok diyetler, bitkisel olduğu iddia edilen haplar ya da çaylar, detoks içeceklerine başvuruyor.

  DÜNYANIN EN MUTLU HALKI FİNLİLER


         2019 Dünya Mutluluk raporuna göre, dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya olurken, Türkiye’nin bu listeye 79’uncu sıradan giriş yap

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Perşembe Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 14°C

Cuma Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 14°C

Cumartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 28°C 15°C           YORUMLAR
AYŞE.

     MSB sonuçta bakan bu sözü kullanmış mı. Ben bakana yakıştıramadım. bunun mazereti olmaz. ...

CEMİL KAYA

     AKP Günlerdir kaybettiği seçimleri YSK Desteği ile almaya çalışyor.Demokrasinin teminatı Oy Torbalarını delmeye çalışyorlar. Etmeyin Vatandaşın ...

KÜRŞAT GÜLER

     İstanbul Seçimleri İstanbula İhanet Ettik etmeye devam ediyoruz diyenlere bir derstir... ...

FATMA ÇULHA

     Arzu kardeş Ülkemizin insanını ne güzel resmetmişsin. İş bu biziz AZ BİLE YAZMIŞSIN Kalemine sağlık... ...

AYHAN ANIK

     Ahmet abi Bu hikâyeyi ilk defa duydum. Hasan Paşanın Beşiktaşta Tarihi bir Kurabiye fırını var. ...

ASTO

     Aydına hizmet getiren Herkesin yatırımdan kaçtığı bir dönemde yatırım yapan 50 kişiyi istihtam eden Yatırımcıları tebrik ...


           ANKET
31 MART SEÇİMLERİNİN KAZANANI KİM OLDU.
% 42 √ Toplam : 10 - DEMOKRASİ
% 30 √ Toplam : 7 - MİLLET
% 5 √ Toplam : 1 - AKP
% 5 √ Toplam : 1 - CHP
% 21 √ Toplam : 5 - MHP
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim