Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
SURİYEDE NORMALLEŞME İÇİN ÖNEMLİ ADIM
AOÇ İHALESİ ANKARA BELEDİYESİ KAZANDI
MHP’DE DEPREM
AK PARTİ MYKY TOPLANDI
RIZA KAYAALP 4.KEZ DÜNYA ŞAMPİYONU


Ajans 09/ Aydın Haberleri - VİETNAM SAVAŞI ( I )
VİETNAM SAVAŞI ( I ) BU YAZININ EKLENME TARİHİ 24-08-2019 / 11:20 | BU YAZI TOPLAM 592 KEZ OKUNDU.
   
Ahmet Kısa
ahmtkisa@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
VİETNAM SAVAŞI ( I )

                                                           Vietnam Savaşı

Tarihinin belli rakamlarla ne zaman başladığını ve bittiğini söylemek mümkün. Ancak o tarihten önce yaşanan siyasi dalgalanmalar, belirlenen politikalar da Vietnam Savaşı için rol oynadı. Dolayısıyla o noktaya değinmeden savaşı anlatmaya başlamak istemedik.

Çinhindi! Bu merkez nokta İngiltere ve Fransa sömürgesindeydi. 2. dünya Savaşı sırasında bu bölge Japonya’nın eline geçti. Ancak savaşı kaybedeceğini anlayan Japonya burada üç bağımsız devlet kurdu; Vietnam, Laos ve Kamboçya. Vietnam’ı da Bao Dai’nin yönetimine bıraktı. Yani, 1940lar’ın ortasında Vietnam henüz ikiye ayrılmamıştı.

1945 yılında ise İngilizler ve Fransızlar bölgeye tekrar girdiler. Fransa’nın getirdiği milliyetçilik, Fransız sempatizanlığı sayesinde beslendi. Öte yandan Sovyetler Birliği ve Çin’den dalga dalga yayılan komünizm de hiç azımsanamayacak kadar yer edindi. Fransızlar bölgeden çekilince milliyetçilik ve komünizm arasında esaslı bir çatışma başladı ve bu durumu yönetmek isteyen Birleşmiş Milletler Vietnam’ın Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrılmasına karar vermiştir.

wietnam savaşı neden ve sonuçlarını genel olarak malum atasözü ile açıklamak mümkün; “Filler tepişirken çimler ezilir.” Ancak tarihi süreci daha da detaylandırmak istediğimiz noktada sahneye Sovyetler Birliği ve Amerika’nın başrol olarak çıktığını görüyoruz. Zaten Amerika’nın Fransızlar’ın milliyetçiliği yayma çabalarını da desteklemiş olduğu düşünülünce onu sahnede yerini almış görmek bizi şaşırtmıyor.

Kuzey Vietnam komünist bir rejimle yönetiliyordu. Ayrıca Sovyetler Birliği ve Çin ile birlikte Doğu Blok’unu oluşturuyordu. Günay Kore ise anti-komünist anlayışı beslemiş olan milliyetçiliğine sıkı sıkı sarılmış bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte Güney Blok’unu oluşturuyordu. Ancak bu durum henüz politik beklentileri karşılayacak bir tablo oluşturmuyordu. Bu da savaş boyalarının sürünmeye başlaması demek oluyordu.

1955 yıllarında referandum kararı ile yeniden birleşme gündeme geldi. Bu sırada Bao dai yönetimi düşmüş ve onun yerine anti-komünist olmasından dolayı Amerika ile ilişkileri çok iyi olan Ngo Dinh Diem gelmiştir. Birleşmiş Milletler’in aldığı karar doğrultusunda 1956 yılında, Cenevre anlaşması ile Kuzey ve Güney Vietnam birleşecekti. Ancak Kuzey Vietnam lideri Ho Şi Minh, ülkenin tüm yönetimini ele geçirip komünist rejimi yaymak istiyordu. Bu yüzden mevcut iktidara yönelik bir direnç söz konusuydu. Protestolarla alevlenmeye başlanan bu direnç en çok Amerika’nın hoşuna gitmiyordu.     

Vietnam Savaşı görüntüleri kadar içler acısı bir yanı olmasa da olayların büyümesi ile Amerika’da da protestolar boy gösteriyordu. Vietnam Savaşı’nı halkın yarısı desteklemiyordu. Ancak Amerika, politik çıkarlarını destekleyen halkın öteki yarısını dinliyordu. Vietnam’da konuşlanmış olan Amerikan askerlerine tepkilerin büyümesi onu geri adım attırmaya yetmiyordu. Güney Vietnam’da desteğini artırıp varlığını güçlendirmeye devam ediyordu.

Bir yandan Amerikan askerleri, diğer yandan Amerika ile işbirliği içinde olan yerel halk yüzünden büyük bir katliam yaşandı. Dünyanın bütün bunlara senelerce sessiz kalabilmesi ise apayrı bir soruyu getirse de Keşfegel ekibini aşacak bir cevabı olduğunu tahmin edersiniz. Sessiz kalınmamış olan tek detay Vietnam Savaşı Napalm Bombası ile ses getirdiğinde meydana geldi. Napalm Bombası’nın resmini çizmeye kalksak yapamazdık belki ama o bombanın ne kadar dehşet dolu bir tablo yarattığını bir denklanşör sayesinde Nick Ut çekti. Onun sayesinde dünyanın gözü artık 1972’de Vietnam’a döndü.

İki taraf arasında amansız bir çatışma başladı. Sıcak savaşın beşiği haline gelen Vietnam Savaşı ne kadar sürdüyse o kadar fazla can ve mal kaybı oldu. Yüzbinlerce Amerikan askerinin Vietkonglular’a yaptıkları akıl almaz zulüm neredeyse hiç son bulmadı. Diri diri helikoptelerden atılan, sokak ortasında kurşun sıkılarak ya da dövülerek öldürülen insanların sayısı milyonlara ulaştı. Amerika Vietnam Savaşı kayıpları da azımsanacak ölçüde değildi. Ancak Vietnam Savaşı sırasında ölen 1.5 milyonun yanında 58 bin ölü büyük bir uçurum oluşturuyor. Bununla birlikte Vietnam Savaşı’ndan dönen birçok asker hayatını savaşın bunalımı yüzünden kendi elleriyle sonlandırdı.

Kuzey Vietnam’ın komünist lideri Ho Şi Minh’in anılarındaki rakamlar örneğin, sadece Vietnam’a ait;

“Tüfeği olanlar tüfekleri, kılıçları olanları kılıçları, kılıçları olmayanlar küçük çapa ya da sopalarıyla savaştı. Her mezra ve cadde birerk kale, her insan bir savaşçı, her parti hücresi bir kurmay heyeti gibiydi. Zafer, çok büyük bedellerle, 13 milyon şehit, binlerce kayıp, yüzbinlerce yaralı ve sakatla (83 bin sakat, 8 bin felç, 30 bin kör, 10 bin sağır) kazanıldı.”Formun Üstü


Eski Medeniyetler ve Dünya Tarihi

ALINTIDIR  A.K.

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - KAHHH…KAHHH…KEH…ÖNÜNE BAKSAYDIN !..

18-09-2019 - 19:36

 
2 - SEMT İSİMLERİ NEREDEN GELİYOR

16-09-2019 - 10:31

 
3 - MÜSTEHCEN BİR FIKRA

15-09-2019 - 12:42

 
4 - DİLİMİZE YERLEŞMİŞ DEYİMLERİN MENŞEYİ…

14-09-2019 - 10:59

 
5 - İKİ AYRI KOINUDA İKİ BAŞARI

13-09-2019 - 11:44

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]  [ 62 ]  [ 63 ]  [ 64 ]  [ 65 ]  [ 66 ]  [ 67 ]  [ 68 ]  [ 69 ]  [ 70 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 346 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 30°C 14°C

Salı Kuvvetli Sağanak Kuvvetli Sağanak 30°C 15°C

Çarşamba Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 27°C 16°C           YORUMLAR
NEŞE TEMEL

     Çok güzel, gerçekci bir ytazı. Sizi kutlarım. ...

SELİN AKAR

     Ülkemizin böyle Akademik ünvanlı öncülere ihtiyacı var. Kayıp annelerine ülkemizin her kesimi destek vermelidir. Her b..a ...

HASAN ALİ YILMAZ

     Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yaptığınız toplum için çok değerli. Ekip harika gözüküyor..... ...

VELİ TİRYAKİ

     Ülkemizde Teröre insan kaynağını kesecek olan yine bölgenin insanlarıdır. Kayıp annelerinin bu insanca cansiparene mücadelesine Üniversite ...

CENK ÇAYIRLI

     Değerli hocam yaptığınız açıklma o kadar önemli ki Ülkemizde deve kuşu misali başlarını kuma gömüp susanlara ...

ERDEM TUNÇ

     Bakan Pakdemirli ağzından baklayı kaçırdı. Basın açıklamasında Türk Hava Kurumu Chp ile işbirliği içinde deyiverdi. ...


           ANKET
Önümüzdeki Süreçte Bir Erken Seçim Bekliyormusunuz.?
% 69 √ Toplam : 20 - 1- Evet Bekliyorum
% 25 √ Toplam : 7 - 2- Hayır Zamanında Yapılır
% 7 √ Toplam : 2 - 3-Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim