Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Çocuk Şenliği Renkli Görüntülere Sahne Oldu
YSK’DAN ÇİFTE STANDART
YSK ARA KARARI VERDİ
EMİNAĞAOĞLU: OLAĞANÜSTÜ İTİRAZI DEĞERLENDİRDİ
YAVAŞ BŞB’DE RANTIN SEBEBİ ŞİRKETLERİDİR


Ajans 09/ Aydın Haberleri - HATIR İÇİN YENMEZ ?
HATIR İÇİN  YENMEZ  ? BU YAZININ EKLENME TARİHİ 28-03-2019 / 11:16 | BU YAZI TOPLAM 1157 KEZ OKUNDU.
   
Ahmet Kısa
ahmtkisa@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HATIR İÇİN YENMEZ ?

HATIR İÇİN B..K YEMEYECEK...

Osmanlı’nın son dönemlerinde bir paşa vardır, Yedi Sekiz HASAN PAŞA.Bu lakapla bilinmesinin sebebi okuma yazması zayıf olan bu paşanın imzası Arapça yedi ve sekiz rakamlarının birleşmesinden oluştuğu için adı böyle kalmış.

 Hasan Paşa Alaylı olduğundan okuma yazması zayıftır lakin hitabeti, görgüsü ve nezaketi çok gelişmiştir.Tam bir vatan sever olan Hasan paşayı çekemeyenler başına türlü çorap örerler ve sonunda Hasan Paşa azledilir,*her şeyi elinden alınır.

Hasan Paşa tebdili kıyafet ederek Adapazarı civarında bir çiftliğe bahçıvan olarak işe girer ve ailesiyle beraber orada çalışmaya başlar. Bir zaman sonra çiftliğin sahibi İstanbul’un zenginlerinden olan zât vefat at eder, çiftlik genç oğluna kalır.

Hariciye nazırlığında çalışan bu genç diplomat çiftliğe gelir at bindiği sırada düşer elbiseleri çamur olur , çiftlik kahyası elbiseleri bahçıvanın hanımına götürür, hanım elbiseleri bir güzel yıkayıp ateş ütüsüyle de güzelce ütüler bir bohça içinde kızıyla gönderir.

Diplomat bohçayı açar bakar elbiselerin katlanışından ütüsünden bu insanların sıradan olmadığını anlar. Oradaki saray terbiyesini hemen fark ederek, hülasa tanışıp görüşürler.

Bir zaman sonra diplomat bahçıvanın damadı olur. Ancak durumun hassasiyetinden dolayıda bu evliliği gizli tutulur, artık sık sık çiftliğe gelmektedir.

Bir gün çok sıkıntılı bir şekilde gelir İstanbul’dan ve odasına kapanır dışarı çıkmaz. Hasan paşa sıkıntılı bir durum olduğunu anlar ve damadının odasına girer bakar ki etrafa saçılmış onlarca kağıt, durumu sorunca , damadı “baba bu devlet işi sen anlamazsın bırak da çalışayım” der. Israrı üzerine derdini anlatır. Padişah bir görev vermiştir. Rus çarına öyle bir mektup yazılacak yazılacak ki çar savaşı göze alamayacak, Paşa bir de ben yazdırayım der ısrarla, damat istemeye istemeye kabul eder ve başlar söylediklerini yazmaya.

Öyle bir üslupla yazdırır ki damadı şaşar kalır. Oldu baba oldu işte, baba sen kimsin demeden de edemez Paşa açık etmez hemen yola koyulup doğruca padişahın huzuruna çıkar ve heyecanla mektubu okur. Padişah derk “bunu kim yazdırdı doğru söyle”der, oda durumu anlatır.

Padişah o senin bahçıvan dediğin adam bizim YEDİ SEKİZ HASAN PAŞAMIZ evladım der tekrar göreve davet eder.Damat geri dönüp durumu babasına anlatır, birlikte İstanbul’a gelip Padişahın huzuruna çıkıp şartını söyler.

 Padişah kabul eder. Plana göre üst düzey paşalar ve idareciler toplanır.Padişah der ki “bugün buraya sizi sadakatinizi ölçmeye çağırdım bana sadık olan şu tabağın içindeki b..ktan bir parmak alıp yiyecek” der ne kadar yağcı gevşek adam varsa dediğini yaparlar.

Geriye on kişi kalır “siz ne beklersiniz, bana karşımı geliyorsunuz hiç mi hatırım itibarım yok sizin yanınızda” diye hiddetlenir.

Ölümü göze alan bu yiğit adamlar der ki “PADİŞAHIM HATIR İÇİN B..K YENMEZ” deyince Hasan Paşa gizlendiği yerden çıkar ve der ki;

“İşte, Padişahım senin ve devletin gerçek sadık adamları bunlar” Hasan Paşanın bu operasyonunun, Osmanlının ömrünü kırk yıl uzattığı da söylenmektedir.

Kıssadan hisse anlayana...

Devleti, Kamu, Kooperatif, Dernek, STK, DKÖ ...gibi kurum ve kuruluşları idare edenlere  HATIR İÇİN B..K YEMEYECEK

Yardımcılar  nasip etsin...

ALINTIDIR   A.K.

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 Ayhan ANIK 13:20 - 28.03.2019

        Ahmet abi Bu hikâyeyi ilk defa duydum. Hasan Paşanın Beşiktaşta Tarihi bir Kurabiye fırını var. Akrabaları işletiyor. Her sabah Acıbadem kurabiyesi almak için kuyruk oluyor. Çok enteresan hikâyeleri var. Kalemime emegine sağlık. Sevgi ve hürmetler..

   

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - FARKLILIK !..

24-04-2019 - 15:00

 
2 - 21 NİSANI UNUTTUNUZ MU ?

22-04-2019 - 08:09

 
3 - GEL !.. GEL !..UCUZLUĞA GEL !..

19-04-2019 - 15:27

 
4 - ŞİMDİDE İSTABUL’U GEZELİM !..

17-04-2019 - 14:48

 
5 - İZMİR’DE KEMERALTINI GEZELİM...

17-04-2019 - 00:17

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 293 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Cuma Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 13°C

Cumartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 30°C 13°C

Pazar Çok Bulutlu Çok Bulutlu 28°C 14°C           YORUMLAR
AYŞE.

     MSB sonuçta bakan bu sözü kullanmış mı. Ben bakana yakıştıramadım. bunun mazereti olmaz. ...

CEMİL KAYA

     AKP Günlerdir kaybettiği seçimleri YSK Desteği ile almaya çalışyor.Demokrasinin teminatı Oy Torbalarını delmeye çalışyorlar. Etmeyin Vatandaşın ...

KÜRŞAT GÜLER

     İstanbul Seçimleri İstanbula İhanet Ettik etmeye devam ediyoruz diyenlere bir derstir... ...

FATMA ÇULHA

     Arzu kardeş Ülkemizin insanını ne güzel resmetmişsin. İş bu biziz AZ BİLE YAZMIŞSIN Kalemine sağlık... ...

AYHAN ANIK

     Ahmet abi Bu hikâyeyi ilk defa duydum. Hasan Paşanın Beşiktaşta Tarihi bir Kurabiye fırını var. ...

ASTO

     Aydına hizmet getiren Herkesin yatırımdan kaçtığı bir dönemde yatırım yapan 50 kişiyi istihtam eden Yatırımcıları tebrik ...


           ANKET
31 MART SEÇİMLERİNİN KAZANANI KİM OLDU.
% 45 √ Toplam : 13 - DEMOKRASİ
% 25 √ Toplam : 7 - MİLLET
% 4 √ Toplam : 1 - AKP
% 4 √ Toplam : 1 - CHP
% 25 √ Toplam : 7 - MHP
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim