Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ERDOĞANDAN BAKܒDE ÖNEMLİ AÇIKLAMA
TRUMP’IN LİSTESİNDE 3 BAKAN DA VAR
KAMİL KOÇ RESMEN ALMAN DEVİNİN OLDU
Erdoğan, Kazakistan’ın Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile görüştü
Hukuk Fakültesine VETERİNER Dekan


Ajans 09/ Aydın Haberleri - KAHHH…KAHHH…KEH…ÖNÜNE BAKSAYDIN !..
KAHHH…KAHHH…KEH…ÖNÜNE BAKSAYDIN !.. BU YAZININ EKLENME TARİHİ 18-09-2019 / 19:36 | BU YAZI TOPLAM 497 KEZ OKUNDU.
   
Ahmet Kısa
ahmtkisa@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KAHHH…KAHHH…KEH…ÖNÜNE BAKSAYDIN !..

Thales’e atfedilen bilindik hikâye şöyledir: Thales bir gün gökyüzüne ve yıldızlara bakarken önündeki çukuru göremez ve içine düşer. Çukurda debelenirken o sırada orda bulunan, Trakyalı köylü kızı Thales’e bakıp alaycı bir şekilde güler ve “yıldızlara bakacağına önüne baksaydın çukura düşmezdin” der. Kimi rivayetlere göre Thales çukura düşünce ölür, kimine göreyse çukurdan çıkar.

Burada önemli olan ölmesi ya da kurtulmasından çok çukura düşmüş olmasıdır. Önemli olan Thales gibi büyük bir filozofun, yıldızların ve gökyüzünün sırlarını çözmeye uğraşırken nasıl olup da bu kadar basit ve somut bir gerçekliği; yürüdüğü yolu bilememiş olmasıdır?
İşte tam bu noktada köylü kızıyla Thales’in ilişkisi felsefenin soyut düşüncesinin karşına yaşamın somut sorunlarını ve teoripratik ilişkisini gündeme getirir.
Thales yıldızlara bakacağına sadece önüne baksaydı acaba filozof olabilir miydi? Bilinmezliğin peşinden gidenler bir bedel öder mi? Çukura düşmemek için önüne bakan köylü kızı gibi yaşamak mı, yoksa çukura düşme riskini göze alarak gördüğünün ötesini aramak mı? Peki, hem çukuru bilmek hem yıldızlara bakmak mümkün olamaz mı?
Antik Ege’de geliştirilen soyut düşünce, uygarlığın ve bilimin gelişiminde doruk noktalarından birisi oldu. Daha önceleri gördükleri ve anlayamadıkları somut olayları keyfi ve tesadüfî biçimde, Tanrı kavramıyla açıklama kolaylığına kaçan insanlar bu kavramdan uzaklaşmaya başlayıp önce etraflarındaki somut olayları sonra tüm bunların daha da ötesindeki gerçekleri anlamaya çalışarak soyut düşünebilme yetisini geliştirdiler.
Bütün bu soyut ve teorik düşünceyse hiçbir zaman gerçek yaşamda çukura düşmeme garantisini vermedi. Burada kritik nokta Thales’in çukura düşme riskini göze almış olmasıydı. Evet, belki önündeki çukuru göremedi ama mevsimleri bulmak, güneş tutulmasını önceden hesaplamak, bir yılı 365 güne bölmek gibi astronomi bilimine dair pek çok önemli çalışma yaptı.


Yine de bütün bunları yapmış olması köylü kızının ona söylediği sözün doğruluğunu azaltmaz.
Pratik bugün yaşamda ihtiyacımız olan somut gereksinimler için çok önemli olurken, teori şimdi ve geçmişin sentezini yaparak geleceğe dair yeni sorular ve cevaplar üretebilmek açısından önem taşıyor.
Teori-Pratik, Soyut-Somut ilişkisini genel bir düzlemde değerlendirmektense dönem açısından değerlendirmek daha doğru olacaktır.
Her şeyin fazlası zarar klişesinin doğruluğunu belirtip, Thales döneminde teorinin olması çok gerekliyken Antik Ege’nin kimi dönemlerinde abartılarak pratiğin hiçe sayılacak noktaya getirilmesi de artık köylü kızlarını aratır olmuştur. Roma ise köylü kızlarının arttığı Thales’lerin aranır olduğu bir dönem olmuştur. Günümüz açısından bakıldığında artık Thales’ler mumla aranır oldu.
Kapitalist sistemin dayattığı tüketim çılgınlığıyla birlikte bilim insanı sıfatındaki insanların sadece pratik yaşam ihtiyaçları üzerinde çalışmaları teoriyi ve soyut düşünceyi çok geri plana itmiş durumda olduklarının kanıtıdır.
Kimi dönemlerde bilime ciddi katkılar sağlayan pratik düşünce şimdinin insanının soyut düşünebilmesine ciddi engel teşkil etmektedir. Şu cümle durumu daha iyi açıklar sanırım ”Körlerin şifasız olanları, dünyayı gözlerinin gördüğü gibi görenlerdir.” Bu cümle zamanımızı bu açıdan özeti niteliğinde.
Sistem içerisinde teknolojinin sağladığı maddi kaynaklar ve ticari bir alan olarak bilimden çok daha işlevsel olması insanlara çokta tercih hakkı sunmuyor. Sermayeyi elinde bulunduran insanların desteklediği büyük bir bilimsel çalışmadan ziyade büyük bir ticari faydası olan yeni teknolojik gelişmeler oluyor.
Bilim insanının sistem dışı, soyut düşünebilme yetisini gitgide kaybettiğinden söz ederken sıradan insanın durumu çok daha vahim.
Sistemin içerisinde pratik yaşamını düşünmekten başka bir düşünme faaliyeti sürdüremeyen insanlar birer zombi gibi dolaşırken kafalarını kaldırıp yıldızlara ilk bakmak istediklerinde önlerine yeni bir çukur çıkarılıyor.
Tüm bu çıkışsızlıkta elbette sistemin büyük bir etkisi varsa da bu sistemin birer parçası olan insanın da sorumlukları var. Kafaları önlerinde dolaşan insanlar yaşabilmek ve nefes almak için o kadar çok eğilmek durumunda kalıyorlar ki artık gördükleri çukurlarda da boğuluyorlar.

Abdulkadir Osman

Eski Medeniyetler ve Dünya Tarihi

ALINTIDIR   A.K.

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - ​SURİYE TRAJEDİSİ

15-10-2019 - 13:31

 
2 - CUMHURİYETİN PAHİTAHT HİKAYESİ...

14-10-2019 - 22:50

 
3 - LİLİTH....

13-10-2019 - 13:43

 
4 - EN BÜYÜK BELÂ !..

12-10-2019 - 10:07

 
5 - YOBAZLARIN CİNAYETİ…

08-10-2019 - 18:32

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]  [ 62 ]  [ 63 ]  [ 64 ]  [ 65 ]  [ 66 ]  [ 67 ]  [ 68 ]  [ 69 ]  [ 70 ]  [ 71 ]  [ 72 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 359 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Çarşamba Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 29°C 17°C

Perşembe Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 28°C 16°C

Cuma Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 29°C 16°C           YORUMLAR
SELİN SEVER

     Yıllardır Kamu mallarının ihaleleri hep şaibeli olmuştu. Belediyelerin ihaleye girmesi bu yerlerin gerçek değerinde ihale edilmesini ...

NEŞE TEMEL

     Çok güzel, gerçekci bir ytazı. Sizi kutlarım. ...

SELİN AKAR

     Ülkemizin böyle Akademik ünvanlı öncülere ihtiyacı var. Kayıp annelerine ülkemizin her kesimi destek vermelidir. Her b..a ...

HASAN ALİ YILMAZ

     Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yaptığınız toplum için çok değerli. Ekip harika gözüküyor..... ...

VELİ TİRYAKİ

     Ülkemizde Teröre insan kaynağını kesecek olan yine bölgenin insanlarıdır. Kayıp annelerinin bu insanca cansiparene mücadelesine Üniversite ...

CENK ÇAYIRLI

     Değerli hocam yaptığınız açıklma o kadar önemli ki Ülkemizde deve kuşu misali başlarını kuma gömüp susanlara ...


           ANKET
Önümüzdeki Süreçte Bir Erken Seçim Bekliyormusunuz.?
% 60 √ Toplam : 26 - 1- Evet Bekliyorum
% 16 √ Toplam : 7 - 2- Hayır Zamanında Yapılır
% 25 √ Toplam : 11 - 3-Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim