Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Ankara halkı Gökçek’e çalışmış
DİPLOMATI ŞEHİT EDEN TERÖRİST YAKALANDI
REYİZ BİZİ AFRİNE GÖTÜR DEDİ ASKERDEN
HAKAN ATİLA’DA SERBEST BIRAKILDI
AK PARTİYİ İÇİNDEN VURMAYA DEVAM EDİYORLAR


Ajans 09/ Aydın Haberleri - GİTTİ DERKEN …
GİTTİ DERKEN … BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-07-2019 / 20:57 | BU YAZI TOPLAM 212 KEZ OKUNDU.
   
Av.A.Erdem AKYÜZ
erdemak@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GİTTİ DERKEN …

 ATATÜRK VE 19 MAYIS*

Biz, Atatürk Samsun’a gitti derken, gemiye binerek doğal bir şekilde yola çıktığını sanıyoruz. Oysa ülkenin bir yerinden diğer bir yerine gitmek, yabancı bir ülkeye gidiyormuşçasına, o yeri işgal eden yabancı komutanların iznine yani vizesine bağlı idi. Mustafa Kemal Paşa için ; Sultan’ın verdiği yol ve çalışma belgesini gören İngiliz komutan, çıkış iznini onayladı ancak kısa bir süre sonra hata yaptığını anladı. Geminin yakalanıp geri getirilmesini istedi. Ancak Bandırma Gemisi İstanbul Boğaz’ından çıkmış yani Karadeniz’ e açılmış yani “İş işten geçmiştir”.

İngiliz komutan, Samsun’daki İngiliz işgal kuvvetlerine telgraf çekerek Mustafa Kemal’in  yakalanmasını istedi. Samsun’da limanına giderek önlem almak isteyen İngiliz Tabur Komutanı Mr. Salter, deniz kenarına gittiğinde, liman etrafında, başları kalpaklı, siyah elbiseli, çizmeli, ciddi ve sert görünümlü kişileri görünce, sahilde önlem almak yerine, ertesi gün gemi geldiğinde, gemiye çıkarak yakalama emrini yerine getirmek ister.

Ertesi gün, gemi göründüğünde, gemiye yaklaşarak, askerleri ve tercümanı ile güverteye çıkan İngiliz Komutan, Mustafa Kemal’i görmek istediğini söyler. Kısa bir süre sonra kapı açılarak içeri alınır. Bundan sonrasını Komutan Salter şöyle anlatmaktadır. “İçeri girdiğimde bir grup kişi yarım çember şeklinde ayakta durmakta idi. Tam ortada Mustafa Kemal olduğunu tahmin ettiğim kişi duruyordu. Bir eli cebinde idi. Yüzünde gülümseme vardı. Kendisine yaklaştım ve “Emrinizdeyim komutanım” dedim. Tercüman, şaşkınlıkla yüzüme baktı. Aynı cümleyi bir daha söyleyerek ve sert bir şekilde, tercüme etmesini istedim. Atatürk gülümsedi ve “buyurun dışarı çıkalım “ dedi. Dışarı çıktık, benim motoruma binerek sahile gittik”. 

 Komutan Salter hatıralarına şöyle devam eder. “Sahile çıktığımızda askerlerime silahlarını bırakmalarını ve teslim olmalarını söyledim. Şaşıran askerler emrimi yerine getirdiler. Sahilde bir gün önce gördüğüm, kara kalpaklı kişiler vardı. Mustafa Kemal Paşa; benim yanıma,o siyah çizmeli kara kalpaklı kişilerden birini vererek kendi makam otomobilimle -tabi kendi şoförümle birlikte- misafir edileceğimi söyledikleri Ankara’ya gönderdiler. Taburumun erleri de Çorum, Çankırı ve Kastamonu’da kurulan esir kamplarına yerleştirilmişler. Kurtuluş savaşının sonuna kadar Ankara’da, Ogüstüs Mabedinin yanındaki Hacıbayram Camii’nin önündeki cadde üzerinde iki katlı ahşap bir evde kaldım. Hizmetimi göreceğini söyledikleri, fakat aslında gardiyanım olan ve sıksa suyumu çıkaracak kuvvetteki bir kadınla dört seneye yakın bir süre bu evde oturdum”.

Savaş sonrasında anlaşma gereğince tutuklu İngiliz subay ve askerler, Malta’daki Türk askerler ile değiştirilerek ülkelerine gönderilir. Komutan Mr. Salter İngiltere’de tutuklanır. Vatana ihanet ve direnmeden teslim olmak suçlaması ile Divanı Harbe verilir. Mahkemede Komutan Salter savunmasını şöyle yapar;

“Sayın hakimler; İngiliz işgal kuvvetleri, Türkler karşısında yenilip, geri çekildiğinde Başbakanımız Lloyd George şunu söylemiştir. ” yüzyıllar bir veya iki dahi yetiştirir. 20. Yüzyılın dâhisinin Türkiye’den çıkacağını ve bu dâhinin Mustafa Kemal olduğunu ben nereden bilebilirdim”. 

Görüyorsunuz sayın hakimler, karşınızdaki bu subay, Başbakanımızın bahsettiği, 20. Yüzyılın dâhisi ile hiç beklemediği bir anda karşı karşıya ve göz göze gelmiştir. Ne yapabilirdim. Eğer ben başka türlü hareket edecek olsa idim, bugün benimle beraber bütün taburumun mezarlarını ziyaret edecektiniz. Fakat şimdi, eceli ile ölmüş üç erimizin dışında hepimiz sağ salim yurdumuza dönmüş, ailelerimize kavuşmuş durumdayız. Karar yüksek adaletinizindir”.

İngiliz komutan hakkında berat kararı verilir ve serbest bırakılır. 

A.Erdem AKYÜZ ,Bütün Dünya ,2019 Başkent Üniversitesi Kültür Yayını . Sayı 5 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - HUKUKÇU YORUMUYLA 15 TEMMUZ

13-07-2019 - 08:39

 
2 - GİTTİ DERKEN …

09-07-2019 - 20:57

 
3 - TC.DE İLKELERDEN !..

07-07-2019 - 12:40

 
4 - HUKUKÇU GÖRÜŞÜ ASKERALMA KANUNU

03-07-2019 - 11:10

 
5 - ÖZSOY !..

26-06-2019 - 21:04

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 132 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Sıcak Sıcak 38°C 22°C

Pazartesi Sıcak Sıcak 40°C 23°C

Salı Sıcak Sıcak 39°C 23°C           YORUMLAR
AYŞE SUNA

     TÜRKİYE Kendi kendine yetebilen bir kaç ülke iken saman ithal eden hale geldi. Ülkemizde yapılan güzel ...

ZİYARETÇİ

     Sayın Yazar düşüncelerine imzamı atıyorum. Sesimizi duyuran dillendiren sizlere minnettarım. Suriyelilerin Türkiyeye getirilmesi bir proje mi. ...

AYŞE SUNA

     TÜRKİYE Kendi kendine yetebilen bir kaç ülke iken saman ithal eden hale geldi. Ülkemizde yapılan güzel ...

YILMAZ DEMİR ÖZÇELİK

     Siyaset DUY artık, Genel Kurmay DUY Artık, Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü DUY artık LÜTFEN ...

ASTO

     Aydında Güzel şeyler Oluyor. Değerli Rektörümüzün yeni misyonu ADÜ yü şaha kaldırdı. Yıllardır bu araziler boş ...

SENEM BOZKURT

     Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesini bir Aydınlı olarak çok bilmiyoruz. Yönetimi kutlar başarılar dilerim. Ülkemizde Ziraat ...


           ANKET
BAŞKANLIK SİSTEMİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
% 0 √ Toplam : 0 - Başarı Buluyorum.
% 34 √ Toplam : 10 - Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 2 - Revizyon Gerekir
% 60 √ Toplam : 18 - Parlamenter Sisteme dönülmeli.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim