Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
TÜRKİYE ABD MALLARINA EK VERGİ KOYDU
AFGANİSTANDA ABD’YE BÜYÜK DARBE
TÜRKİYE OVAKÖYDE ISRARLI
AMERİKA BRUNSON’DAN VAZGEÇMİYOR
ERDOĞANDAN ABD MALLARINA BOYKOT KARARI


Ajans 09/ Aydın Haberleri - EŞEK ANIRINCA
EŞEK ANIRINCA BU YAZININ EKLENME TARİHİ 10-04-2018 / 09:10 | BU YAZI TOPLAM 1847 KEZ OKUNDU.
   
Hasan KUMRAL (Kumraldede)
hasankumral@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EŞEK ANIRINCA

EŞŞEK ANIRINCA

Fıkra bu ya, köyün yaşlı imamı vefat edince genç bir imam tayin edilir. Köyde garip bir uygulama vardır. Hangi vakitte olursa olsun namazdan önce bir eşek anırınca cemaat abdest bozuldu, haydin abdest almaya diyerek abdest tazeliyorlarmış. Genç imam ne kadar uğraşsa da ahaliyi bu alışkanlığından vazgeçirememiş. Sorduğu sorunun cevabı olarak köylüler bizim rahmetli imam namazdan önce her eşek anırdığında abdest bozuldu, haydi abdest almaya derdi biz ondan böyle öğrendik, biz böyle biliriz böyle yaparız diye karşılık verirler.

Genç imam araştırır işin aslını öğrenir. Zamanında bu köyde su yokmuş ve su 5 km uzaklıktaki pınardan getirilmiş. Bazen köyde bir damla su kalmayınca yaşlı imam teyemmüm ile abdest almanın mübah olduğunu ancak köye namaz vaktinden önce su dolu testilerle eşekler geldiği takdirde teyemmüm abdestinin bozulacağını, su ile normal abdestin alınması gerektiğini anlatmış. Yani köye yaklaşan eşekler anırınca suyun geldiği anlaşıldığından teyemmüm abdestinin geçerliliği sona eriyor, zorunlu olarak su ile abdest almak gerekir denmiştir. Fakat gerekçe unutulmuş, zaman içinde eşeklerin anırması abdesti bozar diye saçma bir inanç oluşmuş.   

Günümüzde ve önceleri de eşek anırınca abdest bozulur diyen ve bunu dinin bir emri gibi savunan salaklar, çıkar sahipleri, hainler veya yobazlar mevcuttur.

Yaşamın her alanında fetva verilmesi, her alanın dini yönlendirme ile sevk ve idare edilmeye çalışılması en hafif deyim ile dine ihanettir. Bireye kendini rahatlıkla tanımlayacağı, özgür iradesi ile karar verip uygulayacağı bir alan bırakmazsanız bu otoriter anlayışa isyan edilmesi kaçınılmazdır. İsyan ne yazık ki otoriter anlayış ile birlikte dine karşı bir nitelik kazanıyor zaman içinde. Modernleşmenin, globalleşmenin doğal sonucu olarak tüm dinlerde ve ülkelerde hızla beşeri aleme daha az müdahale eden, bireye daha fazla özgürlük alanı bırakan inanç sistemleri doğrudan veya dolaylı olarak yayılmaktadır.

Baskı isyanı doğurur, baskının ne adına yapıldığı anlamını yitirir. İran’da ateist ve deist gençlerin hızla arttığı, selefi akımların kaynağı ve öncüsü Suudi Arabistan’da dahi bireylere özgürlük alanı yaratılmaya çalışılmasını bizi yönetenlerin veya yönetmeye aday olanların dikkate alması zorunludur. Modernleşme hareketinin dünyadaki öncüsü Türkiye geriye gidemez, hele bu günkü şartlarda, Suudların dahi modernleşmeye çalıştığı bir dönemde mümkün değil. Artık ılımlı İslam, yeşil kuşak anlayışı terk ediliyor. Ya modern dünyaya uyum sağlayacaksın ya da İşid, Taliban ve benzeri yapılanmalar gibi terörist olacaksın, ortası yok artık...

Eşek anırmasıyla abdest bozulur diyenlerin Selçuklu veya Osmanlı dönemindeki hoşgörüyü gerek İslam gerekse diğer inançlar açısından çeşitliliği anlayabilmeleri, kabul edebilmeleri mümkün değildir.

Heykel veya resim yapmanın, şarkı söylemenin veya dekolte giyinmenin, sorgulayıcı düşüncenin günah olduğunu savunmak, yatak odasında çiftlerin nasıl sevişeceğine karar vermek, sol elle yemek yemenin şeytan sofrasında olacağını iddia etmek, saçın teliyle uğraşıp çocukların evlenmesinin olağan olduğunu savunmak, erkek çocuklara tecavüzü bir kereden bir şey olmaz, münferittir diye geçiştirmek, vs, vs, bunlar din değil din tüccarlığıdır.

Kendi çıkarlarını ilahi emir gibi topluma dayatmak, eşek anırınca abdest bozuldu diye koşanlara yol göstermek, din bu mu? Elbette değil ama din budur diye bağıran şarlatanlara da inanmayın.

Kutsal kitaplarda yazılanları lafzıyla değil özüyle anlayın, elbette yüzlerce yıl önce en cahil birisinin dahi anlayabileceği sözcüklerle mesaj verilecekti, elbette herkesin anlaması için örnekler üzerinden açıklama yapılacaktı, kutsal kitapları siz ne olarak hayal ediyorsunuz ki? Hz. Muhammed (S.A.V.) "çorbaya bir sineğin kanadı değerse, diğer kanadını da batırın" mealinde bir hadisi şerifi olduğu bilinir. Din düşmanları hemen sineğin pisliğinden, çorbaya sineğin tamamının batırılmasıyla hastalığın tavsiye edildiğini, ne kadar saçma olduğunu iddia edeceklerdir. Onlar sadece söz ile değerlendirme yapan zavallılardır. Çünkü; zehir ve panzehir iç içedir, aşının ne olduğunu bilmeyen bu hadisi, içeriğini anlayamaz zaten...     

Din, dindir. Din; zavallıların, çıkarcıların, sömürücülerin, zalimlerin, hainlerin sığınağı değil, ahlaklı insanların umududur.

Av.Hasan KUMRAL


 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - KEMALİST DİKTATÖRLÜK

06-07-2018 - 09:11

 
2 - BİR NAMIK KEMAL FIKRASI

30-06-2018 - 11:39

 
3 - ÖPÜLECEK OLAN BİZİZ

18-06-2018 - 13:04

 
4 - EŞEK ANIRINCA

10-04-2018 - 09:10

 
5 - DİN AFYONDUR

27-03-2018 - 13:11

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 54 ADET YAZI KAYITLI .
 
 

gram altın
           ..
 
TÜM YAZARLAR

Aydın Hava Durumu

Perşembe Sıcak Sıcak 36°C 23°C

Cuma Az Bulutlu Az Bulutlu 33°C 20°C

Cumartesi Sıcak Sıcak 36°C 21°C           YORUMLAR
CEREN TUTAL

     imar affıyla mühendislik hizmeti almadan üretilen sağlıksız yapıların affedilerek mevcudiyetlerinin koruma altına alınması, yapı stokunun iyileştirme ...

SEVDA KARCI

     Çok değerli yazınızı bir solukta okudum. Bütün yazdıklarınız benim gibi milyonların sesi olmuş. Biz kuru kuru ...

VELİ TİRYAKİ

     Amerikan hükümeti kendi ülkesinde yargıya müdahale edebiliyormu ki bize talimat vermeye kalkıyor. O La ki Brunsonu ...

AHMET KISA

     Bu konuya hem hükümet hem de yerel yönetimler eğilmeli gerekli tedbirler alınmalıdır.testi kırıldıktan sonra akıl veren ...

EREN EFE

     Hükümete Yakın adete sözcülüğünü yapan bir gazete YANANİSTAN diye manşet atsın. Sonra Yardımı kabul etmiyor diye ...

CEMİL KAYABAŞ

     Takvim Gazetesinin bu başlığı atması kendi seviyesizliğini gösterir. Biz Türk milleti olarak Komşunun acılarını ve üzüntülerini ...


           ANKET
İYİ PARTİ AKŞENER İLE DEVAM ETMELİ Mİ?
% 75 √ Toplam : 21 - EVET- ETMELİ
% 22 √ Toplam : 6 - HAYIR- ETMEMELİ
% 4 √ Toplam : 1 - BENİ İLGİLENDİRMİYOR
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim