Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ERDOĞANDAN AF MÜJDESİ
AKŞENER ANTALYADA TEŞEKKÜR ZİYARETLERİNDE
BU NASIL ADALET DETİRTEN KARAR
ALBAYRAKIN AVUKATI: YABANCIYA GİTMESİN DİYE ALDIK
SİBER SALDIRI ÜLKEYİ FELÇ ETTİ


Ajans 09/ Aydın Haberleri - NATO’DAN DEMİR ALMA VAKTİ !
NATO’DAN DEMİR ALMA VAKTİ ! BU YAZININ EKLENME TARİHİ 20-07-2019 / 10:51 | BU YAZI TOPLAM 3618 KEZ OKUNDU.
   
BASINDAN SEÇTİĞİMİZ
aef@mynet.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NATO’DAN DEMİR ALMA VAKTİ !

İyi yönetilemeyen S-400 alımı projesinde sistemin teslimat süreci başladı, yeni safhaya geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sistemin tam faaliyete geçişinin Nisan 2020’de olacağını söyledi. S-400’lerin hızla Temmuz 2019’da getirilmesi ama aktivasyon için 10 aya daha ihtiyaç duyulması başka şeyleri de akla getiriyor.

S-400 parçalarının gelmesiyle birlikte ABD de Türkiye’nin F-35 projesindeki varlığını resmen askıya aldı. Pentagon’a göre süreç Mart 2020’de tamamlanacak.

Taraflardan gelen açıklamalara bakılırsa her iki sürecin tamamlanması için yaklaşık 9-10 aylık zaman var.

Bunu S-400 ve F-35’ler krizinde pazarlıklar bitmedi olarak okunmalı. ABD ve NATO açıklamalarında yer alan Türkiye’nin değerli bir NATO üyesi olduğu vurgusu Türkiye ile ipleri hemen koparmadan önümüzdeki 9-10 ayda bir sonuç almanın hesabı.

Erdoğan yönetimi orijinal planlamadan çok önce S-400 sistemini getirmeye başlayarak ABD karşısındaki pazarlık kozunu yükseltmiş oldu. Ama hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını artık herkesin öğrenmiş olması gerekiyor.

S-400 sistemi tam aktive olsun olmasın, buna bağlı olarak Türkiye F-35’den çıkarılsın veya tekrar geri alınsın artık bazı şeyler eskisi gibi olamayacak.

Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılmasından daha fazla S-400 sistemi alması NATO’daki konumunu olumsuz etkileyecektir. Hatta Türkiye’nin NATO üyeliği sorgulanacaktır.

Daha net söyleyelim; artık Türkiye’nin NATO’dan çıkması çıkmaması konusu yeni tartışma konumuz olması kaçınılmaz.

Bunu da Rusya’nın önemli bir kazanımı olarak not edelim.

ABD’den gelen açıklamalara bakıldığında S-400’den Rus istihbarat platformu olarak bahsedilmesi ve NATO içinde birlikte çalışabilirliğin zarar göreceğinin belirtilmesi bunun net işaretidir.

S-400’lü Türkiye’nin NATO’nun ortak harekat ve tatbikatlarına davetinde gözle görülür bir düşüş yaşanacaktır. NATO ülkeleri kendi platformlarının TSK platformlarıyla bir arada çalışmasından kaçınacaktır. Bu da Türkiye’yi adeta kağıt üzerinde bir NATO üyesine dönüştürecektir.

Ancak harekat ve tatbikatlarda dışarıda tutulacak bir Türkiye bu muameleye razı olacak mı yoksa NATO’dan çıkmayı kendisi mi gündemine alacak göreceğiz ama alırsa bu tek adam yönetiminde sürpriz olmaz.

Türkiye’nin Batı ve NATO sistemine bağımlılığı entegrasyonu objektif verilerle değerlendirildiğinde ortaya çıkan bedel-maliyet Türkiye’nin NATO’dan çıkmasının çok kolay bir karar olmayacağını gösteriyor. Yani kısa vadede böyle bir karar çıkmaz. Tabi bu kurumsal karar süreciyle yönetilen bir Türkiye için geçerliydi.

Diğer taraftan bu bedel-maliyetin yanında Türkiye’yi hemen içine alacak, koruma ve destek sağlayacak kurumsal başka bir yapı, ittifak da yok. Şangay İşbirliği Örgütü ile Ortak Güvenlik İşbirliği Teşkilatı Türkiye’nin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak kurumsallaşmış kurallar ve değerler ittifakları değil. Dolayısıyla Türkiye için ciddi bir seçenek değil.

Güncel asker-politik resme bakıldığında,  S-400 alım kararının sistemin kazandırdıkları ve kaybettirdikleri, avantaj ve dezavantajları, maliyet ve bedellerinin,  askeri-savunma ihtiyaçlarının objektif verilerle analizinden sonra değil dar bir kadro hatta kişisel bir talimatla verildiği izlenimi vermektedir.

16 Nisan anayasasıyla Türkiye’nin savunma güvenlik ve dış politikasının anayasayla tek kişinin sorumluluğuna bırakılması hemen yarın NATO’dan çıkacağız kararının da gelmesini de kolaylaştırıyor.

ABD’nin tavrını biliyoruz. Net bir şekilde Türkiye’ye karşı ve düşmanca bir politika izlemekte, bunu da sahada fiilen uygulamaktadır. Bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken Rusya’dan gelen tahrik ve tazyiklerdir.

ABD ile aramızda oluşan ayrılığı tahrik edip Türkiye’yi askeri alanda destekleyeceğini ima eden, ihtiyacı olan sistemleri hemen karşılayacağını söyleyen Rusya’nın Türkiye’yi yönetenleri tabiri yerindeyse gaza getirip daha savunmasız ve muhtaç bir ortama sürükleyebileceği gözden ırak tutulmamalıdır. Rusya’dan sürekli olarak Türk liderliğini öven, Türkiye’nin hassasiyetlerini okşayan yandaş medyadakine benzer açıklamalar gelmesi çok manidar. 

Türkiye’yi yönetenler bu algı operasyonuna kanarsa "NATO’dan demir alma vakti geldi. Bismillah vira" kararını pek yakında duyarız. Vakitsiz hesapsız alınan demirle hedefsiz olarak denize açılan geminin meçhule gitmesine neden olunmasın. Çünkü Türkiye bunun kurumsal objektif analizini yapmış ve sonrasındaki rota ve hedefini henüz belirlemiş değil.

Halbuki Türkiye’nin sorunu NATO’dan ayrılmak ya da ayrılmamak değil. Milli güç unsurlarına dayanan milli politikalarla kendisinin üretmesi ve uygulayabilmesidir. Yoksa NATO’dan çıkmanız ilaç olmaz.

Eğer Türkiye S-400 alarak F-35’ten çıkarılmayı milli kurumsal politikalarla yaptıysa bundan sonra yapması gereken ara çözüm olacak Rusya/Çin’den ikinci sınıf uçaklar, eski versiyon füzeler almak değil kendi milli uçağını ve füzelerini üretmek, ekonomisini güçlendirmek ve ABD ile Rusya arasına sıkışıp kalmaktan kurtulmaktır.

 

Kaynak Yeniçağ: NATO’dan demir alma vakti geldi (!) - Cahit Armağan DİLEK

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - İNGİİZLERDEN KÜSTAH HARİTA! TÜRKİYE DE VAR

21-01-2020 - 20:42

 
2 - KANAL İSTANBUL BÜYÜK EMPERYALİST PLANIN PARÇASI

16-01-2020 - 23:25

 
3 - ALMANYA FAZLA PARAYI NASIL HARCAYACAĞINI TARTIŞIYOR

16-01-2020 - 11:35

 
4 - ​​​​​​​TÜRK VE TÜRKÇE KAVRAMLARI KONUSUNDAKİ TUTUMUMUZ

12-01-2020 - 21:11

 
5 - SİZ DE ‘MERHAMET YORGUNU’ OLABİLİRSİNİZ

11-01-2020 - 18:04

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 304 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Çarşamba Az Bulutlu Az Bulutlu 13°C 0°C

Perşembe Çok Bulutlu Çok Bulutlu 15°C 2°C

Cuma Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 13°C 0°C           YORUMLAR
ASTO STK PLATFORMU

     Duyarlı 33 ressamı kutluyoruz.Ülkemizde kadına şiddetin tavan yaptığı Erkek şiddetinden yüzlerce kadınımızın katledidildiği ülkemizde umarız Farkındalık ...

VELİ TİRYAKİ

     Değerli Asuman Hanım yazınızı zevkle okudum. Tespitlerinize temennilerinize katılıyorum. hoş geldin... ...

EKREM ÇAM

     İyi Parti Aydında toplumsal karşılığını bulan güçlü bir parti fakat Parti yönetimi bunun farkında değil ...

ERDOĞAN ÇAM

     isabetli bir soru aylardır iyi partiye gönül verenlerin merakla bekledikleri sorular bakalım bunlara ne cevap verilecek ...

ZİYARETÇİ

     Tebrik etmek gerekir duygularımıza tercüman olmuş. İnsallah en kısa zamanda yanlışlardan dönülerek iyi parti hakettiği güzel ...

EREN EFE

     HALA Diyarbakır kaçak Elektrikte birinciliği koruyor. Bu hırsızların çoğuda beş vakit namaz kılıyordur. Diyanet vaazlerde Elektrik ...


           ANKET
KANAL İSTANBUL GEREKLİMİDİR?
% 18 √ Toplam : 8 - 1 Evet Gerekliidir.
% 71 √ Toplam : 33 - 2 Hayır Yapılmasın
% 13 √ Toplam : 6 - 3 Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim