Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
HUBER KÖŞKÜNDE GÜVENLİK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
PANDEMİDE RAKAMLAR İYİYE GİDİYOR
65 YAŞ ÜSTÜNE SEYAHAT İZNİ ÇIKTI
ANITKABİRDE 19:19 KRİZİ
CEVRE KATLİAMI KORANA DİNLEMİYOR


Ajans 09/ Aydın Haberleri - RAKAMLARLA SURİYE GERÇEKLERİ
RAKAMLARLA SURİYE GERÇEKLERİ BU YAZININ EKLENME TARİHİ 13-09-2019 / 19:28 | BU YAZI TOPLAM 4105 KEZ OKUNDU.
   
BASINDAN SEÇTİĞİMİZ
aef@mynet.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RAKAMLARLA SURİYE GERÇEKLERİ

                                                                FAYEZ SARA

                                                      Suriyeli gazeteci-yazar

   Suriyelilerin, Esed rejimine ve müttefiklerine ait uçakların füze ve varil bombalarıyla düzenlediği saldırılarla, çoğu meçhul tutuklama operasyonlarıyla ya da işkenceyle öldükleri bilindik bir konudur. Hayatta kalanlar ise, Hama’nın kuzey ve İdlib’in güney kırsalındaki gibi zorunlu göç kampanyalarının yanı sıra, rejim ve İran milislerinin, gasp ve yağma operasyonları düzenlemek suretiyle maddi kazanımlar gerçekleştirmek, intikam ve öç almak gibi emellerine maruz kalıyor.

Mevcut felaketi gözler önüne seren bazı gerçekler ve rakamlar var. Hâlbuki bu gerçekler ve rakamlar, şuan ve gelecekte Suriyelilere etkisi konusunda önceki gerçekler ve rakamlar kadar önemli ve tehlikelidir. Bunların çoğu da rejimin kontrol ettiği bölgelerdeki Suriyelilerin yaşam gerçeğiyle ilgilidir. Son uluslararası sınıflandırmaya göre başkent Şam, yaşanılacak en kötü şehirler arasında yer aldı. Şam, iki yıldır peş peşe aynı sırada yer alıyor. Bu da rejimin kontrolü altındaki Şam’ı çevreleyen kötü ekonomik, sosyal ve güvenlik koşullarını yansıtıyor.
Ekonomik açıdan gerçekleri ve rakamları ele almaya başlayacak olursak, Suriye lirasındaki değer kaybına işaret edebiliriz. Öyle ki Suriye lirasının değeri, son 9 yılda yüzde 10’un altına düştü. Bu da enflasyona ve hayat pahalılığına yol açtı. Pahalılık, zorunlu hizmetleri ve ihtiyaç maddelerini vurarak, hayat zorluğunun iki göstergesi olan fiyatları ve masrafları yükseltti. Bunlar da dünya yoksulluk sınırının altında yer alan Suriyelileri yoksullaştıran unsurlar arasındadır ki yoksulluk sınırı, kişi başı günlük 2 dolar olarak hesaplanmaktadır.
İşsizlik oranlarının artmasına paralel olarak tüm ekonomik sektörlerde meydana gelen gerileme,  sosyal durumların kötüleşmesine neden oldu. Öyle ki bu durum, sadece savaş ve göç nedeniyle değil, aynı zamanda gelirlerin olmaması ya da kısmen veya tamamen kesilmesi sebebiyle aile bağlarının kopmasına ve dağılmasına yol açtı. Bu arada insani yardımlar, Suriyelilerin yüzde 80’inden fazlasının temel ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldı. Esed rejiminin ve güçlerinin yardımlara yönelik gasp ya da yardımların büyük kısmını hak etmeyenlere, özellikle de rejim yanlılarına yönlendirme politikası nedeniyle savaşın gidişatı, Suriyelileri yıprattı. Bu yardımların bir kısmına da rejim ordusu tarafından el konuldu.
Yoksulluk, mevcut sosyal durumda aile parçalanması ve çocukların yerinden edilmesine kıyasla daha az etkiye sahip olabilir. Parçalanmış aileler ve evsiz çocuklar, bunu engelleyecek ya da sorunla yüzleşip kötü sonuçlarını durduracak bir tarafın olmadığı genel bir olguya dönüştü. Özellikle bu olgu, çocuk işçiliği, fuhuş ve uyuşturucu bağımlılığı gibi diğer olguların artmasına katkı sağlıyor. Yüksek güvenirliğe sahip raporların doğruladığı üzere rejim güçleri ve Hizbullah milisleri, uzun kuşatma döneminde Şam’ın batı kırsalında ve Doğu Guta’da yaptığı gibi uyuşturucuyu yaymaya çalıştı. Suriye İçişleri Bakanlığı’nda uyuşturucuyla mücadele ekiplerinin söylediği gibi son aylarda bazı yaşananlar, rejim kontrolündeki bölgelerin sadece uyuşturucu trafiğinin önemli bir merkezine dönüşmediğini, aynı zamanda birkaç ay önce Yunanların dünyanın en büyük uyuşturucu kargosunun –ki bu uyuşturucunun değeri bir milyar doları geçiyor- Suriye’den geldiğini keşfetmesinin ardından ana üretim merkezine dönüştüğünü gösterdi.
Suriyelerin yaşadığı en kötü durumlardan birisi de güvenliktir. Bunun sebebi sadece bilinen anlamda güvenliğin olmaması değildir. Bu durum, zaten Mart 2011’den beri ülkede devam ediyor. Aksine bunun sebebi, takip, baskın, keyfi ve kanun dışı tutuklamalar gibi katı politikaların yanı sıra rejimin “teröristlere karşı zafer” olarak tanımladığı faktördür. Ki rejim, tutukluların yargıya sevk edilmesi halinde avukatların ve hâkimlerin sınırlı bir rolüyle kanunları uyguladığını belirtiyor.
Rejimin kontrol ettiği bölgelerde yaşayan Suriyeliler, rejim güçlerinin rüşvet almak, insanları evlerini satmaya ya da evlerinden vazgeçmeye zorlamak gibi kişisel çıkarları için halka karşı kontrolsüz güç kullanmasından dolayı güvenlik sıkıntısı yaşıyor. Rejimin kontrol ettiği bölgelerde yaşayan Suriyelilerin hayatı, güvenlik güçlerinin merhametine kalmış durumda. Öyle ki bu durum, sadece rejim güçleriyle sınırlı değil. Bir de buna İran’a ve Rus polisine bağlı unsurlar ve milisler eklendi. Hepsi de baskın ve tutuklama yapıyor olaylara müdahale ediyor. Bu da güvenlik anlamında birden fazla otoritenin olduğuna işaret ediyor. Mevcut Suriye gerçeğinde bu, artan bir gelişmedir
Diğer Suriye gerçekleri ve rakamları, Suriye felaketinin detaylarına bir şey eklemeyebilir. Fakat bu gerçekler ve rakamlar, tahrip edilmiş bir ortamda yaşayan Suriyelileri kuşatan gelecek tehlikelere işaret ediyor. Bunun Suriye coğrafyasının ötesinde etkisi olacaktır. Suriye gerçekleri ve rakamları, Suriye’yi ve bölgeyi kara tünelden çıkarmak ve Suriye meselesini çözüme kavuşturmak için bölgesel ve küresel düzlemde harekete geçmek amacıyla tekrar eden bir uyarıdır.

FAYEZ SARA

ŞARKUL AVSAT

ALINTIDIR   A.K.

 

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - TEHDİT VE FİDYE TALEBİ…

20-05-2020 - 09:28

 
2 - MAZİDEN GÖRÜNÜMLER...

19-05-2020 - 10:48

 
3 - ADANA’DA KARPUZ HASAT COŞKUSU…

18-05-2020 - 18:05

 
4 - ÇOK SICAKLAR GELİYOR...

17-05-2020 - 10:28

 
5 - YAŞAYARAK ÖĞRENMEK...

12-05-2020 - 08:29

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]  [ 62 ]  [ 63 ]  [ 64 ]  [ 65 ]  [ 66 ]  [ 67 ]  [ 68 ]  [ 69 ]  [ 70 ]  [ 71 ]  [ 72 ]  [ 73 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 363 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
CENAP KAYAALP

     Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistandır; Vatan büyük ve Müebbet bir ülkedir. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE... ...

HASAN ALİ KURTULMUŞ

     Akşam Güneşi Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılan sosyal aşk dalında,platonik bir aşkla ilerleyen duygu yüklü bir ...

SENEM BOZKURT

     Be Densiz Din Tüccarı. Ülkede sübyan cocuk tacizcileri tecavüzcülerine sessiz kalan Rüşvet ihtimas adam kayırmaya ses ...

KÜRŞAT GÜLER

     Prof.Öztürke katılıyorum.. https://www.yenicaggazetesi.com.tr/bilim-kurulu-uyesi-prof-dr-tevfik-ozluden-kritik-uyari-maske-takanlar-dikkat-279485h.htm ...

SENEM ÇETİN

     Asuman Abla Yazınılarını duayeni olduk. Güzel yazın için teşekkür ediyorum. İl dışında bulunan Annemin bu vesileyle ...

HACI EREN KARTAL.

     Tüm gönüllü kardeşlerimizi tebrik ederim. Allah sizden razı olsun. Bu zor günlerde bizim gibi eve kapatılmış ...


           ANKET
Türkiyenin Covid-19 ile Mücadelesini başarılı buluyormusunuz...
% 50 √ Toplam : 7 - Evet Buluyorum
% 50 √ Toplam : 7 - Hayır Bulmuyorum
% 0 √ Toplam : 0 - Fikrim Yok
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim