Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
CORONA 15 CANIMIZI DAHA ALDI
CHP’DE KADIN KOLU NAZLIAKA’YA EMANET
ERDOĞAN YERLİ EKSKAVATÖRÜ TEST ETTİ
Erdemli’de 500 Üretici 500 e-ticaret sitesi
SIRBISTANDA TÜRK POLİSİ GURBETCİNİN YANINDA


Ajans 09/ Aydın Haberleri - İSLAM’IN TEBLİĞİ İLE BİRLİKTE YOK OLAN KÖTÜ İŞLER NELERDİ
İSLAM’IN TEBLİĞİ İLE BİRLİKTE YOK OLAN KÖTÜ İŞLER NELERDİ BU YAZININ EKLENME TARİHİ 27-07-2020 / 17:14 | BU YAZI TOPLAM 683 KEZ OKUNDU.
   
BASINDAN SEÇTİĞİMİZ
aef@mynet.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İSLAM’IN TEBLİĞİ İLE BİRLİKTE YOK OLAN KÖTÜ İŞLER NELERDİ

 Kur’an-ı Kerim, cahiliye dönemi için bir aydınlanma aracı olmuştur. Yoldan çıkmış ve Allah’ı unutmuş insanlar için hatırlatma görevi görerek insanları İslam’a çağırmıştır. Böylelikle İslam’ın tebliği ile kötü işler son bulurken, iyi işler artmıştır.

Tebliğ ne demek? Tebliğ, kelime olarak ulaştırmak, açıklamak, bildirmek anlamına gelir. Terim anlamı olarak tebliğ, Allah’ın emirlerini ve yasaklarını ekleme çıkarma yapmadan olduğu gibi ulaştırmaya ve açıklamaya denir. Peygamberlerin en önemli görevi tebliğdir. Allah’ın emir ve yasaklarını diğer insanlara açıklamak ile görevlidirler.

Tebliğin önemi: Kur’an-ı Kerim peygamberle araçlığı ile herkesi İslam’a ve doğru yola davet etmiştir. Yalnızca peygamberler ile değil, hidayete ulaşan kimseler de diğer kimseleri uyarmakla, onlara Allah’ı anlatmakla yükümlü tutulmuştur.

Hz. Muhammed veda hutbesinde yaptığı bir konuşmada, “Burada size bildirdiklerimi burada bulunanlar burada bulunmayanlara duyursunlar; olur ki, burada bulunmayanlar bu anlatılanları sizden daha iyi yaşarlar…” buyurarak tebliğ etmenin öneminden söz etmiştir. (Buhari)

İslam’ın tebliğ olmasıyla sonu gelen kötü davranışlar: İslam tebliğ edildikten sonra Cahiliye döneminde yapılan bazı davranışlar azalmış, bazıları da son bulmuştur. Putlara tapan kimseler Allah’ın varlığını ve birliğini öğrendikten sonra sahip olduğu putları kırmak gibi birçok güzel davranışta bulunmuşlardır.

İslam’ın özünde Allah’a iman ve ibadet olduğu kadar, iyilik ve güzellik de vardır. Allah kötü şeyleri yasakladığı gibi, iyi şeylerin de yapılmasını emreder. Yardımlaşma, paylaşma, hoşgörülü, iyi ahlaklı, edepli kimseler olması için Müslümanları uyarır, kötü davranışlarının cezalandırılırken iyi davranışların ödüllendirileceği anlatılır.

Müslüman olan kimseler Allah ile tanıştıktan sonra birçok davranışından vazgeçmiştir. İslam dini insana ve insan hakkına değer verdiği için zararlı olan her şeyi yasaklamıştır. Bu yasaklara içki içmek, kumar oynamak, ailesine eziyet etmek, kız çocuğuna ve eşine değer vermemek gibi davranışlar da örnektir. İyi bir Müslüman olmak için dünyada yapılması gereken iyi ameller, bu kişileri ahiret gününden sonra cennete de götürecektir.

İslam’ın tebliğ olmasıyla son bulan davranışlardan biri de kız çocuklarını diri diri gömmektir. Bu durum yalnızca kız çocukları için değil, erkek çocukları için de vardı fakat soyun erkekten yürüdüğü düşüncesi ile daha çok kız çocuklarına eziyet ediliyor, onlar değersiz görülüyordu. Hz. Muhammed kadına ve kız çocuğuna verdiği değeri daima göstermiş, onları el üstünde tutmuştur. Başkaları kız çocuklarını gömerken Hz. Muhammed evlat ayrımı yapmamıştır.

Arap topraklarında bir şeyi uğursuz bulma inancı da oldukça yaygındı. Olayı tam anlamadan, dinlemeden karar veriliyor ve uğursuz olan şey ya kişiden de uzak durulurdu. Bunlar aynı zamanda batıl inançları da içinde bulundurmaktadır. Bir köpeğin havlaması, bir eşeğin anırması, baykuşun ötmesi, kötü komşuların olması takdirde evin uğursuz olması, çocuk doğuramadığı zaman kadının uğursuz olması gibi inançlar vardı. İslamiyet’ten sonra bu inançlar birer birer son buldular.

Hz. Muhammed bu durumlarda Allah’a sığınmayı tavsiye ederdi. Bir şeyin uğurlu olması ya da uğursuz olması hakkında yorum yapmazdı. Topluma yerleşen bu korkular Allah inancının artması ile yavaş yavaş yok olmuştur. Günümüzde de bazı batıl inançlar bulunmaktadır fakat kişiler bu inançlara sıkı sıkı bağlı değildir. Cahiliye döneminde olduğu kadar sıkıntılı bir ortam oluşturmamaktadır.

Cahiliye döneminde yoğun olarak kullanılan, günümüzde az da olsa kullanılmaya devam eden, fal teknikleri ile geleceği öğrenmeye çalışan kimseler de vardı. Ayet-i kerimede “…Her şeyi O yaratmıştır ve her şeyi hakkıyla bilen O’dur.” buyrulmaktadır. Geleceği bilen de yalnızca Allah’tır.

I Hikrcn | Dreamstime.com

ALINTIDIR  A.K.

 

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - FRANSA CUMHURBAŞKANI ...

10-08-2020 - 20:58

 
2 - SUYUN VE RÜZGÂRIN ŞEHRİ

09-08-2020 - 11:55

 
3 - “BİZİM BİR HÜKÜMETİMİZ YOK, BİZİM BİR MAFYAMIZ VAR”…

04-08-2020 - 12:43

 
4 - ŞEREFLİ İNSANA DÜŞEN ZULME BOYUN EĞMEMEK!

03-08-2020 - 12:38

 
5 - İSLAM’IN TEBLİĞİ İLE BİRLİKTE YOK OLAN KÖTÜ İŞLER NELERDİ

27-07-2020 - 17:14

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]  [ 62 ]  [ 63 ]  [ 64 ]  [ 65 ]  [ 66 ]  [ 67 ]  [ 68 ]  [ 69 ]  [ 70 ]  [ 71 ]  [ 72 ]  [ 73 ]  [ 74 ]  [ 75 ]  [ 76 ]  [ 77 ]  [ 78 ]  [ 79 ]  [ 80 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 399 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Aklın Yolu Bir Ülkede şu an Salgın ciddi oranda yüksek seyerediyor. Valilerden devamlı uyarılar geliyor. Pandemiden ...

VAHDET DEMİR

     Türkiye Yargı tarafsız ve Bağımsız olduğunu sanırdım. Adam İtiraf ediyor. Kazandıkları Genel kurulu ben iptal ettirdim ...

VELİ TİRYAKİ

     Siyasetçilerin kendi vicdanları dışında, sandıkta millete, yaptıkları işlemlerde de hukuka ve idareye karşı sorumlu olduklarının bilincinde ...

SERHAT KORU

     RTÜK tarihinde ilk kez bu sürede ekran karartma cezası HalkTv ye verildi. Türkiyede doğruları söyleyen, gizlenenleri ...

AYDIN KADIN İNSİYATİFİ

     Kadına yönelik şiddeti etkili şekilde soruşturmayan, cezasızlık politikası izleyen kolluk, savcılık ve yargıçlık makamlarında görev yapan ...

DELEGE S.M

     İYİ Partili Gardaşlarımı kutluyorum. Her şeyin profesyonelce yapıldığı Pandemi kurallarında güzel bir ortamda çok demokratik ...


           ANKET
COVİD-19 Tedbirlerinin gevşetilmesinin zamanlamasını nasıl değerlendirirsin.?
% 47 √ Toplam : 138 - 1- Çok Erken Buluyorum.
% 14 √ Toplam : 39 - 2-İktidar Doğru yapmıştır.
% 41 √ Toplam : 121 - 3-Benim için FARKETMEZ!
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim