Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AYM Özgür Gündem’in kapatılmasını anayasaya aykırı
Babacan: Cumhur İttifakı’nda yer almayacağımız kesin
Libya-Mısır arasındaki yeni anlaşmalar imzalandı
BİLİM DÜNYASI ŞOKTA
KORONA VİRUS KARANTİNASINDA YENİ DÖNEM


Ajans 09/ Aydın Haber - DÜNYA VE DÖNÜŞÜ OLMAYAN NOKTA
DÜNYA VE DÖNÜŞÜ OLMAYAN NOKTA BU YAZININ EKLENME TARİHİ 26-07-2021 / 20:50 | BU YAZI TOPLAM 640 KEZ OKUNDU.
   
BASINDAN SEÇTİĞİMİZ
aef@mynet.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DÜNYA VE DÖNÜŞÜ OLMAYAN NOKTA


 

İmil Emin  Mısırlı yazar

Dünya, genelinde meydana gelen korkunç iklim değişiklikleri açısından geri dönüşü olmayan bir noktaya mı ulaştı?
Cevap, özellikle küresel iklimin kötüleşen durumu açıkça görülebildiğinden, ne yazık ki hemen hemen olumlu. Bu da düşünen insanlar için konuyu gündüz bir endişe, geceleri uykusuzluk kaynağı kılıyor. Eğlencelerine bakanlara ve mavi gezegen pahasına sermaye biriktirme yolunu izleyenlere gelince, onlar için üzülmeye gerek yok.
Küresel iklim değişikliği olarak bilinen ve bazen küresel ısınma olarak da adlandırılan şey, insan faaliyetleri sonucunda atmosfer sıcaklığındaki artışa bağlı olarak dünya genelinde iklim düzenlerinde göze çarpan değişimdir.
Son 5 yıl, 1880’den bu yana gezegenimizde kaydedilen en sıcak yıllardı ve çoğu hükümet henüz "karbon salınımlarının sınırlandırılması ve düzenlenmesi" ya da "karbon vergisi" gibi fikirleri uygulamaya geçirmedikleri için, küresel ısınma hızla artıyor. Atmosfer şimdi bazı yerlerde çok hem de çok fazla su tutarken, bazı yerlerde ise yeterince tutmuyor.
Son iki hafta boyunca televizyonları takip edenler, meydana gelen ürkütücü iklim paradoksu karşısında dehşete düştüler. San Diego’dan Sibirya’ya kadar insanlar yağmur yağdırması için ellerini gökyüzüne açmışken, Batı Avrupa’da eller, göklerin vanalarını kapatması, büyük sel pınarlarının durması için göklere yükseldi. Almanya Şansölyesi bu durumu şu sözlerle ifade etti, “Alman dilinde ülkenin başına gelen kayıpların boyutunu ifade eden bir kelime yok.” Aynı durum Hollanda ve Belçika için de geçerli ve bu yaz boyunca büyük olasılıkla Avrupa’nın geri kalanı da bundan kurtulamayacak. Atlantik’in diğer yakasında karlar ülkesi Kanada ve komşusu ABD’de ise kuraklık ve ısınma, binlerce dönüm ormanı ölümcül alevlere teslim eden yangınlara yol açıyor ve bu da kaçınılmaz olarak havayı kirletiyor. Bu ise halihazırda ve gelecekte insan sağlığına ciddi zarar anlamına geliyor. İlaveten yaşanan mahsul tahribatı hükmen dünya gıda fiyatlarında dalgalanma anlamına geliyor ki bu, sosyal huzursuzluğu körükleyebilir veya göç oranlarını artırabilir.
Pek çok kişinin gözünden kaçan bir diğer husus, ekolojik doğa devriminin insanlar üzerindeki yansımaları ve nasıl sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin rayından çıkmasına yol açabileceği ile ilgili. Bu noktada ülkelerin çoğu, BM’nin 2030 yılı sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için stratejilerini geliştirirken, “domino” etkisi yapabilecek faktörlere pek dikkat etmiyor.
Dünyanın tabiri caizse omega noktasına giden yollarının ve gidişatının arkasında kim duruyor?
Özetle, ülkeler, doğanın öfkesini dindirecek kararlar alırlarsa, belirli emisyon seviyelerine bağlı kalma veya gelişmekte olan ülkelere büyük meblağlarda para desteği ya da her ikisi nedeniyle ekonomik büyüme süreçlerini yavaşlatan baskılara maruz kalmaktan korkuyorlar. Kutuplar arasındaki çatışmasının sesi, dünyanın yıkım çığlığından daha yüksek görünüyor. Bunun kanıtı da kömür kullanımını önemli ölçüde azaltmaya yönelik önlemler almakta ağır davranan bir dizi büyük Asya ülkesinde, özellikle de Çin ve Hindistan’da yaşananlar. Her ikisinin de lisanı hali, ortalama bir vatandaşının ortalama bir Amerikan veya Avrupa vatandaşıyla aynı yaşam kalitesinden yararlanabileceği bir düzeye gelmesine neden izin verilmediğini sorguluyor. Öte yandan, kömürün iklimi öldüren birincil formunda kullanılmasındaki ısrarlarının bir sonucu olarak, dünya ne hale gelirse gelsin umursamıyorlar.
Gelişmekte olan ülkeler ise temkinli, karbon kısıtlamaları için ödeme yapamıyorlar, iklim değişikliğine uyum sağlamak için fonlara ihtiyaç duyuyorlar ama sanayileşmiş ülkeler tarafından vaat edilen fonları henüz alamadılar.
Son olarak İngiltere’de bir araya gelen G7 ülkeleri, evrensel saati şu anda 11 civarında olan ve büyük olasılıkla son çeyrek saati yaşayan dünyayı doğanın yükselen gazabından kurtarmak için ciddi adımlar atmayı başaramadılar. Hepsi de yoksul ülkelere verilmesi kararlaştırılan 100 milyar doları görmezden geldiler.
Zenginlere aydınlanmamış bir narsisizm hâkim, yeryüzündeki kardeşlerine ekolojik borçlarını ödemek istemiyorlar. Kaçınılmaz olarak tarım ve hayvancılığın, yapıların ve insanların yok olmasına yol açacak bu körlük, kör bir kâr mantığıdır.
Geri dönüşü olmayan noktanın arkasında, sera gazı üreten modern endüstriler için yarışma ve kavga etme yoluyla insanlığın koşullarını belirleyen trajik değişiklikler var. Üzüntü veren nokta, gezegenin kaderi ya da insanlığın sonunu umursamadan, bu endüstrileri kârlarını maksimize etmek amacıyla destekleyen baskı gruplarının varlığıdır.
Aşırı insan-merkezcilik herkesin ölümüne yol açacak. Günümüz insanı artık bu dünyadaki hak ettiği yeri bilemiyor. Kendi etrafında dönen, yalnızca kendisine odaklanan, otoritesine güvenen pozisyonlar almaya başladı ve bundan da “kullan ve at” mantığı doğdu.
Modern insan, ister çevre ister insan olsun, her türlü dışlamayı haklı görüyor. Ötekine ve doğaya salt birer meta imiş gibi davranıyor ve birçok tahakküm biçimine yol açıyor.
Toprak, sorumsuzca kullanımımız ve Yaradan’ın içine yerleştirdiği zenginlikleri ve doğal kaynakları kirlettiğimiz için bizi cezalandırıyor. Onun bizim mülkümüz olduğuna ve kontrolünün elimizde olduğuna ve onu talan edebileceğimize izin verildiğine inanarak büyüdük.
Peki, çözüm nedir?
Küresel enerji kullanımını dönüştüren bir teknolojik devrimi yaşanmazsa, iklim değişikliğinin gelecekteki etkisi konusunda endişelenmeli, hatta dehşete düşmeliyiz.     

 ŞARKUL AVSAT  ALINTIDIR  AHMET KISA

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - KABOTAJ - İLLEGAL BİR ÖRGÜT

16-09-2021 - 12:11

 
2 - 11 EYLÜL… BEYHUDE BİR HİDDET

13-09-2021 - 21:49

 
3 - MÖSYÖ MACRON ?

12-09-2021 - 11:19

 
4 - ULUSLARARASI SİSTEM VE DEVLETLERE ALTERNATİFLER

10-09-2021 - 15:22

 
5 - CAHİLLİĞİMİZİ ARTIRAN SORULAR

09-09-2021 - 12:45

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]  [ 62 ]  [ 63 ]  [ 64 ]  [ 65 ]  [ 66 ]  [ 67 ]  [ 68 ]  [ 69 ]  [ 70 ]  [ 71 ]  [ 72 ]  [ 73 ]  [ 74 ]  [ 75 ]  [ 76 ]  [ 77 ]  [ 78 ]  [ 79 ]  [ 80 ]  [ 81 ]  [ 82 ]  [ 83 ]  [ 84 ]  [ 85 ]  [ 86 ]  [ 87 ]  [ 88 ]  [ 89 ]  [ 90 ]  [ 91 ]  [ 92 ]  [ 93 ]  [ 94 ]  [ 95 ]  [ 96 ]  [ 97 ]  [ 98 ]  [ 99 ]  [ 100 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 499 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 76 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim