Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
HDP’yi kapatma davasında kritik gelişme
Erdoğan faiz konusunda net ve kararlı
LİBYA SEÇİMLERİ YAKLAŞTIKCA SAFLAR NETLEŞİYOR
Erdoğan Aliyev ile Türkmenistanda bir araya
COVİD-19 CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR


Ajans 09/ Aydın Haber - ABD VE ORTADOĞU: OLMAYAN STRATEJİ
 ABD VE ORTADOĞU: OLMAYAN STRATEJİ BU YAZININ EKLENME TARİHİ 24-10-2021 / 08:47 | BU YAZI TOPLAM 540 KEZ OKUNDU.
   
BASINDAN SEÇTİĞİMİZ
aef@mynet.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD VE ORTADOĞU: OLMAYAN STRATEJİ

 İmil Emin Mısırlı yazar

Ortadoğu’daki Amerikan varlığı hakkındaki sorgulamalar artık sadece bölgenin Arap sakinlerinin aklını meşgul etmiyor. Aksine, kıdemli diplomatlar ve düşünürlerden, perde arkasındaki savaşlar dünyasında, bölgenin gizli kulislerinde yaşayan istihbarat ve güvenlik görevlilerine kadar birçok güvenilir Amerikalı için de bir endişe haline geldi. Bu, Ortadoğu’nun ABD için hala çok önemli ve vazgeçilmez, ayrıca, ondan bir defada ve kesin olarak çekilmenin, kabul edilemeyecek bir lüks olduğu anlamına geliyor.
Tanınmış Amerikan dergisi National Interest’teki yazısında Amerikalı stratejist ve 30 yıldan fazla bir süre Dışişleri Bakanlığının istihbarat adamı olan Andrew S. Gilmore, ülkesinin beşerî ve dini medeniyetin beşiği olan bölgeye yönelik herhangi bir vizyon veya stratejik yaklaşımının olmamasını eleştirdi. ABD’nin hareketsizliği sonucunda Arap dünyasında Çin ve Rus etkisinin büyük ölçüde arttığına, Amerikan başkanlarının ve özellikle de Barack Obama ve ortaklarının perde arkası liderliğinin başarısız teorilerine işaret etti.
İnsanın aklına şu soruyla konuya girmek geliyor; “ABD’nin özellikle son 20 yılda Ortadoğu ile ilgili gerçek bir stratejisi var mıydı? Yoksa politikaları, ileriye dönük bir vizyona sahip olmayan seçici ve belki de misillemeci tepkilerden mi ibaretti?
Ortadoğu’da Amerikan politikalarındaki gelişmeleri takip edenler için ABD’de geri çekilme ve izolasyona yönelik ezici bir isteğin bulunduğu tartışılmaz. Çeşitli medya araçlarında Ortadoğu’dan artık gösterilen çabayı hak etmeyen ya da Amerikalıları pek ilgilendirmeyen bir bölge olarak bahseden yazılar yayınlanıyor. Bu tür yazılar arasında bir de Rusya ve Çin’in oluşturduğu daha acil tehditlere odaklanma çağrıları yükseliyor. Örneğin eski ABD Başkanı Donald Trump, Ortadoğu’da kan ve kumdan başka bir şey olmadığını söylememiş miydi?
Parlak bayrakların sahipleri ve kulak tırmalayan sesleriyle geri çekilme ve Atlantik’in ardına siperlenme çağrısı yapanların gözden kaçırdığı şey; Soğuk Savaş’ın 40 yılı boyunca Washington’ın, yerel seçkinlerin çoğunun siyasi ve ekonomik desteği, katılımı ve hatta kutsaması ile Ortadoğu’daki hedeflerine ulaştığı gerçeğidir. Bu süreçte ABD, Ortadoğu’da diplomatik bir güç toplamayı, Arap-İsrail savaşlarını kontrol etmeyi başardı. Amerikan diplomasisi de tek başına barışın iplerini dokumada öncü bir rol oynadı.
Ancak, kaderin cilvesidir ki Washington dünyanın kaderine hükmeden tek güç, durum ve izlenimleri değiştirmek için cesur ve yaratıcı girişimlerde bulunabilecek tek kutup haline geldikten sonra bile Ortadoğu’daki Amerikan sahnesi karışık ve belirsiz görünüyor. Aynı zamanda, Washington’ın Ortadoğu’da müttefiki ülkeler arasındaki etkisi, Washington’ın geleceğe dönük yönelimleri ve politikasının halihazırda belirsiz olan sınırları hakkında -haklı olarak- duyulan şüpheler ve endişeler nedeniyle gerilemeye başladı.
Amerikan siyasetinin babası Henry Kissinger son kitabı “World Order: Reflections on the Character of Nations and the Course of History”de ("Dünya Düzeni: Ulusların Karakteri ve Tarihin Seyri Üzerine Düşünceler") Ortadoğu’yu geçmişle bugün arasında gerilmiş, geleceği etkileme konusunda hiçbir kapasitesi olmayan bir bölge olarak tanımlamıştı. ABD’nin işte bu Ortadoğu’ya yönelik vizyonundaki belirsizliğe kanıt olarak İran ve nükleer programı konusundaki pozisyonuna bakmak yeterli.
Bu satırlardaki temel soru belki de şu: Çekilme çağrıları ile birlikte Washington gerçekten artık Ortadoğu’da var olmak ve hayati çıkarlarını korumakla ilgilenmez mi oldu?
Çıkarlardan bahsetmek bize 1948’i takip eden yıllarda çokça konuşulan geleneksel bir ikiliyi hatırlatıyor. Bu ikiliyi basitçe, çağdaş uygarlığın sıvısı olan petrolün akışını, diğer yandan o dönemde yeni kurulmuş olan İsrail devletinin güvenliğini ve emniyetini sağlamak biçiminde özetleyebiliriz
Ancak tarihin devinimi, özellikle de İsrail’in büyümesi ve bu Sam Amca’yı kızdırsa bile onun kontrolünden çıkıp kendisini savunacak hale gelmesinden sonra, bölgede yeni Amerikan çıkarları yarattı.
Ortadoğu petrolüne mutlak bağımlılık fikrinin yerini, alternatif enerji ve kaya gazı önerileri doldurdu.
Bugün, ABD’nin çıkarlarının kapsamı genişledi. İlk sırada, ABD’nin sabah akşam kendisiyle mücadeleden bahsettiği çağın vebası terörizm yer alıyor. Dahası, Amerikan mirasından büyük bir pay almak ve nüfuzunu tesis etmek isteyen Rus ayısı ve Çin ejderhasının önünü kesme çabası var. İran’ın nükleer silah edinmesini engellemekten bahsetmiyorum bile.
Yukarıdakilere ek olarak, son enerji krizi, daha onlarca yıl Ortadoğu kaynaklarından geleneksel petrol ihtiyacına işaret etti.
Yine yukarıdakilere ek olarak, hayati ve önemli bir mesele daha su yüzüne çıkıyor; ABD’nin deniz yollarında seyrüsefer özgürlüğünü koruması, deniz yolları ve ABD’nin müttefiklerine kendi hegemonyalarını dayatmaya çalışabilecek düşmanlarını kontrol altına alması. Bu düşmanlar gizli olmayıp, ayan beyan ortada.
Amerikan narsisizmi veya aydınlanmış pragmatizm, Amerikalıları şu soruyu sormaya sevk ediyor: “Bu hayati çıkarları koruyan bir stratejimiz var mı?”
Foreign Affairs dergisi son sayısında, ünlü Amerikalı diplomat Martin Indyk’in son kitabı "Master of the Game: Henry Kissinger and the Art of Middle East Diplomacy"de (Oyunun Ustası: Henry Kissinger ve Orta Doğu Diplomasi Sanatı) öne sürdüklerini tartıştı. Indyk’e göre özetle, Başkan Joe Biden yönetimi Kissingerci modele başvurmalı. ABD baskın oyuncu değil, en etkili ve nüfuzlu oyuncu kalmak için kendisi tarafından desteklenen bir bölgesel düzen formüle etmeye çalışmalı.
ABD geri çekilmek yerine, medeniyetlerini, siyasi hareketlerini, kültürünü ve maneviyatını, umutlarını ve acılarını anlamak için bir kez daha Ortadoğu ile askeri değil, zihinsel olarak ilişki kurmalı. Kaçmak Washington’a fayda sağlamaz.

ŞARKUL AVSAT – ALINTIDIR  AHMET KISA

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - PİS OYUNLAR..

22-11-2021 - 17:56

 
2 - SİMGE KİTAP

19-11-2021 - 15:25

 
3 - ABD.LERİNDE HİSSE SENETLERİ

18-11-2021 - 08:20

 
4 - AHISKA TÜRKLERİNİN SÜRGÜNÜ

17-11-2021 - 08:19

 
5 - SIRPLARIN AYRI ORDU KURMASI

09-11-2021 - 07:19

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]  [ 62 ]  [ 63 ]  [ 64 ]  [ 65 ]  [ 66 ]  [ 67 ]  [ 68 ]  [ 69 ]  [ 70 ]  [ 71 ]  [ 72 ]  [ 73 ]  [ 74 ]  [ 75 ]  [ 76 ]  [ 77 ]  [ 78 ]  [ 79 ]  [ 80 ]  [ 81 ]  [ 82 ]  [ 83 ]  [ 84 ]  [ 85 ]  [ 86 ]  [ 87 ]  [ 88 ]  [ 89 ]  [ 90 ]  [ 91 ]  [ 92 ]  [ 93 ]  [ 94 ]  [ 95 ]  [ 96 ]  [ 97 ]  [ 98 ]  [ 99 ]  [ 100 ]  [ 101 ]  [ 102 ]  [ 103 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 511 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim