Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AKŞENER: HAPİSTEN KORKMUYORUM
TÜRKİYE SU FAKİRİ OLDU
SEZGİN: HER ŞEYİ İTHAL EDİYORUZ
CUMHUR İTTİFAKI ANKARA MİTİNGİ YAPILDI
“TEK YAPTIKLARI VATANDAŞLARI ALDATMAK”


Ajans 09/ Aydın Haberleri - Yakında özgürleşeceğiz
Yakında özgürleşeceğiz BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-05-2018 / 11:16 | BU YAZI TOPLAM 796 KEZ OKUNDU.
   
Birde Bizden Duyun
satımujganoguz@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YAKINDA ÖZGÜRLEŞECEĞİZ

Cumhurbaşkanı seçimi kazanması durumunda neler yapacağını içeren seçim “manifestosu”nu ilan etti. Sıralanan maddelerden anlaşıldığına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP iktidarından sıkılmış. Çünkü on altı yıllık AKP iktidarının yapamadığı birçok şeyi, kendisinin seçilirse yapacağını söylüyor. Örneğin, cari açığın kapanacağını söylüyor; bu açığın iyice açılmasında AKP iktidarının da parmağı vardır herhalde, ne dersiniz?

Ama belli ki Erdoğan en fazla AKP iktidarının özgürlüğü kısıtlayan uygulamalarından sıkılmış, çünkü “içimizden biri özgür değilse, hiçbirimiz özgür değiliz” anlamında sözler söylüyor.

“Acaba alay mı ediyor?” diye düşünmeden edemiyor insan. O bunları söyler söylemez muhalefet sesi çıkaran herkes, hep birden, “On altı yıldır ne yapıyordun?” diye bağırdı. Tayyip Erdoğan bunun böyle olacağını düşünmemiş ve tahmin etmemiş olabilir mi? Öyle olabileceğine pek ihtimal veremiyorum.

Bu maddeler arasında (“vaad” mi demeli?) Avrupa Birliği de geçiyor. Tayyip Erdoğan bu hedefin hiçbir zaman değişmediğini söylüyor. Oysa şimdiye kadar epey bir süredir Avrupa ne zaman herhangi bir biçimde söz konusu olsa Cumhurbaşkanı söylenmedik olumsuz bırakmıyordu. Ayrıca, Avrupa Birliği üyesi olmak, sadece olmak isteyenin belleğinde tuttuğu bir şeyle gerçekleşmiyor; belirli bir siyasi, hukuki davranış biçimi gerektiriyor. Tayyip Erdoğan yönetiminde Türkiye şöyle böyle dört beş yıldır bu davranış biçimini rafa kaldırdı. AB’den gelen uyarılar karşında tınmadı. Hakaretamiz bir dille AB’yi suçlamaya devam etti. Üyelik hedefini gerçekleştirmek için yapılması gereken hiçbir şeyi yapmadı.

Ama bunlara değinmiyor; Avrupa Birliği’ndekilerin anlayışsızlığı gibi bir şeyler söyleniyor. Yani bir yanda yapılması gerekenleri yapan bir Türkiye ve öbür yanda yerinden yekinmeyen bir Avrupa var. Bize sunulan manzara bu.

Bu böyle olunca, ötekiler bize ne anlatıyor, buna da farklı bir gözle bakmak gerekebileceğini düşünüyorum. Örneğin, “tek tip genç yetiştirmek” gibi bir şey olmayacakmış. Vaatlerden biri bu. Önümüzde cereyan eden manzaraya baktığımızda, her şeyin her şeyin tek tip genç yetiştirmek üzere yapıldığı sonucuna varmamak mümkün değil. İmam –Hatipler, daha ileri eğitim vermeye çalışan kurumlar üzerindeki baskılar, yükseköğretimde uygulamalar hepsi bunu gösteriyor. Ama bunun adı “tek tip genç yetiştirmemek” oluyor.

“Dış politikada yapıcı olmak!” Bildiğimiz mantık içinde  düşünenler diyor ki, “Cumhurbaşkanı seçilince ‘yapıcı’ olacaksa, bu şimdiye kadar ‘yapıcı’ olmadığının itirafı değil mi?” Ama Tayyip Erdoğan’ın yerleştirmeye çalıştığı mantığa göre, böyle olmayabilir. Ona göre herhalde kendisi dış politikada her zaman yapıcıydı. Şimdi daha da yapıcı olacak.

Korkarım “özgürlük” konusu da öyle. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “millet”iyle et ve tırnak gibi sımsıkı bağlı olduğuna göre, onun düşündüğü ve yaptığıyla milletin düşünceleri birbirinden ayrılmaz. Birimizin özgür olmaması, hiçbirimizin özgür olmadığını gösteriyor; Tayyip Erdoğan’ın özgür olması ve aklından geçenleri özgürce yerine getirmesi de hepimizin özgürlüğünü gösterecek. Bizler bu “özgürlük” lafından “Altan kardeşlerin, Nazlı Ilıcak’ın hapis cezalarını, Şahin Alpay’ın Ali Bulaç’ın, Osman Kavala’nın, Mümtaz’er Türköne’nin, Ahmet Turhan Alkan’ın Selahattin Demirtaş’ın ve daha binlerce insanın davalarını anlıyoruz. Her zamanki gibi yanlış anlıyoruz. O saydıklarımın hapiste olmaları memlekette bir özgürlük eksikliğinin işareti değil. OHAL altında seçime gitmek de bir özgürlük kısıtlaması değil. Tam tersine bunlar, Türkiye’de işlerin yolunda gittiğini gösteriyor. Erdoğan, “bize özgürlük” demek istiyor.

Dünya tarihinde örnekleri olan özgürlüklerden: Alman milletinin Hitler’le, Sovyet toplumlarının Stalin’le tattığı özgürlükler bunların başında gelir. Ama onlar kadar bütünsel olmayan bir dolu özgürlük yaşandı dünyada. Erdoğan da ahd etti, bunlardan birine hazırlanıyor.

Eh, yeni tutuklamalara, namütenahi OHAL’lere hazır olalım, önümüz özgürlük.  

MURAT BELGE T24

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - SİYASİ MÜHENDİSLİK DEHASI ?

13-03-2019 - 10:22

 
2 - “BU KİTAP BİR ‘SINIR-BİLİM’ ARAŞTIRMASIDIR.”

08-03-2019 - 12:12

 
3 - 3. HAVALİMANI AÇILMADAN BATTI MI?

12-02-2019 - 12:15

 
4 - ANKARA’DA NELER OLUYOR?

05-02-2019 - 00:42

 
5 - O HİZBULLAH BU HİZBULLAH MI?

24-01-2019 - 23:53

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 30 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 18°C 7°C

Pazartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 21°C 6°C

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 21°C 10°C           YORUMLAR
SELİN SEVER

     İsrailoğulları bir ırkın, Yahudilik ise bir dinin adıdır. Kur?an?da İsrailoğulları kelimesi Yahudi dinine inanan anlamında kullanılmasının ...

KÜRŞAT GÜLER

     Değerli hocam bazı kaynaklar Yahudileri Lanetlenmiş kavim diye hatta bunu dini kaynaklara dayandırırlarken Tevradda Mukatdes Millet ...

VELİ TİRYAKİ

     Kemal Hocan Çok Güzel Yazı olmuş. Ben dahil bir çok kişinin ilk defa duyduğu konulaeı açık ...

AYHAN ANIK

     Ahmet abi; Çok güzel bir yazı Emeğine yüreğine saglik. Kenan Evrenin Kışlalardan caddelerden ismimi sildiler ...

MUSA TEMEL

     Demekki bu sıkıntıyı çeken yalnız ben değilmişim. ...

ASTO STK PLATFORMU

     Ankara Büyük Şehir Belediye başkanı Mansur Yavaşı sözde şeffaflık değil özde şeffaflık örneği yaptığı MAL VARLIĞI ...


           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 38 √ Toplam : 81 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 39 √ Toplam : 84 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 14 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 18 √ Toplam : 38 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim