Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ERDOĞAN TOPLU AÇILIŞTA KONUŞTU
YILDIRIMDAN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA
SOYLU: BU MİLLET BİZE HAKKINI HELAL
Bakan Turan: SİNYALİZASYON ÖNEMLİ DEĞİL
ERDOĞAN TRUMPLA GÖRÜŞTÜ


Ajans 09/ Aydın Haberleri - OHAL NE İÇİN VAR?
OHAL NE İÇİN VAR? BU YAZININ EKLENME TARİHİ 13-02-2018 / 11:45 | BU YAZI TOPLAM 5088 KEZ OKUNDU.
   
Eren EFE
erenefe@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
OHAL NE İÇİN VAR?

FETÖ ile mücadele kapsamında 20 Temmuz akşamı toplanan MGK sonucunda olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Kış lastiğinden kurum ve kuruluşların yeniden yapılanmasına kadar kararlar KHK ile düzenlendi.

OHAL Kanunu’na göre ise hükümet şunlarla yetkili:

- Belirli yerlerde yerleşimi yasaklamak, belirli yerlere girişi, buralardan çıkışı sınırlamak, belli yerleşim yerlerini boşaltmak veya başka yerlere nakletmek.  

- Öğrenime ara vermek, yurtlara süreli veya süresiz olarak kapatmak.   

- Gazino, lokanta, birahane, meyhane, sinema, tiyatro ve benzeri eğlence yerlerini, otelleri, konaklama tesislerini denetlemek, bunların açılma-kapanma zamanını tayin etmek ve bu yerleri olağanüstü halin icaplarına göre kullanmak.  

- Temel ihtiyaçlarla ilgili tedbir almak. Bunları depolayın, fahiş fiyatla satanları için kapatma dahil önlem almak.

- Kara, deniz ve hava trafik düzenine ilişkin tedbirleri almak, ulaştırma araçlarının bölgeye giriş ve çıkışlarını kayıtlamak veya yasaklamak.  

Sokağa çıkma yasağı

- Sokağa çıkmayı sınırlamak veya yasaklamak.  

- Belli yerlerde veya belli saatlerde kişilerin dolaşmalarını ve toplanmalarını, araçların seyirlerini yasaklamak.  

- Kişilerin; üstünü, araçlarını, eşyalarını aratmak ve bulunacak suç eşyası ve delil niteliğinde olanlarına el koymak.  

- Kimlik belirleyici belge taşıma mecburiyeti koymak.  

Gazete, dergi, broşür, kitap, el ve duvar ilanı ve benzerlerinin basılmasını, çoğaltılmasını, yayımlanmasını ve dağıtılmasını, bunlardan olağanüstü hal bölgesi dışında basılmış veya çoğaltılmış olanların bölgeye sokulmasını ve dağıtılmasını yasaklamak veya izne bağlamak; basılması ve neşri yasaklanan kitap, dergi, gazete, broşür, afiş ve benzeri matbuayı toplatmak.   

 

Toplantı ve gösteri

- Güvenliklerinin sağlanması gerekli görülen tesis veya teşekküllerin bulunduğu alanlara giriş ve çıkışı düzenlemek, kayıtlamak veya yasaklamak,   

- Kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamak, ertelemek, izne bağlamak.. izne bağladığı her türlü toplantıyı izletmek, gözetim altında tutmak veya gerekiyorsa dağıtmak.  

- İşçi çıkartmalarını işverenin de durumunu dikkate alarak üç aylık bir süreyi aşmamak kaydıyla izne bağlamak veya ertelemek.  

- Dernek faaliyetlerini; her dernek hakkında ayrı karar almak ve üç ayı geçmemek kaydıyla durdurmak.   gibi yetkiler hükümette.

HDP+kongresinde+PKK+mar%C5%9F%C4%B1%21;

Bu kadar yetkiyi kullanan Hükümet HDP 2. Olağan Kongresi’nde ölen PKK’lı teröristler için saygı duruşunda bulunulurken anında neden müdahale emez. 

Terörist başının posterlerine teröristi öven afiş ve sloganlara Zeytin dalı harekatına karşı açıklamalara neden anında cevap verilmedi.?

Savcılığın soruşturma başlatmış olması şu çelişkiyi ortadan kaldırmaz: Bir yanda Afrin’e müdahale edeceksiniz, diğer yanda başkentinizin göbeğinde ’Afrin direniş hattı’ kuranlara izin vereceksiniz!..

PKK/PYD’nin Ankara’daki yoldaşları meydan okurcasına, güle oynaya Afrin halayı çekecekse, çocuklarımız neden düğüne gider gibi ölüme koşup şehit düşüyor? Her işe yarayan OHAL’iniz, ocaklarımıza ateş düşürenlerin ’terörist başına selâm ve saygı’ gösterisi karşısında o anda neden sessiz kaldı?

Yıllardır bir devlet ve o devletin aklını arıyoruz... Teröriste ’halk’, o teröristin faaliyetine ’halkın direnişi’ denilecek ve buna seyirci kalan ise ’devlet aklı’ olacak, öyle mi?

Sınırlarınızın içinde böyle bir kepazeliğe anında ’dur’ diyemiyorsanız, o görüntüler içeride ve dışarıda ne kadar terörist varsa özgüvenini artırıp, terörle mücadele eden asker ve polislerin mâneviyatını zedeliyorsa, dışarıya asker göndermenin ne âlemi kalıyor? Bu çelişkilerin ortasında sağlıklı bir ’devlet aklı’ndan söz edilebilir mi?

***

Eğer Afrin’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne direnen ’halk’ ise o zaman biz’işgalci’yiz!.. Bu aşağılık program daha seyir halindeyken önlenmiyorsa, bu iğrenç unvanı kendi rızamızla göğsümüze yapıştırıyoruz demektir... Doğrusu, onlar ’halk’ değil de ’terörist’ olduğuna göre, suçu ve suçluyu öven hakkında gerekeni yapmak devletin görevin... OHAL’e dayanarak her türlü siyasî program, gösteri, toplantı vs. valilik emirleriyle aylarca yasaklanabilirken, bu aşağılığa sahne olacağını bile bile izin vermek neyin nesiydi?

Teröristlerin, başkentinde kendisine meydan okuduğu devlet, ideal anlamda ne kadar devlettir? Bu soru acıdır ama soruyu doğuran şartlar maalesef daha acıdır... Anadolu’nun her tarafına şehit cenazeleri yağarken, eş zamanlı olarak, terörist uzantıları zılgıtlar eşliğinde halay çekecek, millet de bunu olgunlukla karşılayacak ha!..

Bu kepazeliği olgunlukla karşılamaya ekvator çapında mideler lâzım... Kimlerde varsa o midelerden, afiyet olsun!..

***

Aslında çok şaşırmamak mı lâzım? Güneydoğumuzdaki terörün varlığını, devletin baskıcı politikalarıyla açıklayan, ret ve inkâr politikalarının ülkeyi bu hâle getirdiğini savunan, güvenlikçi politikaları aşağıladıkça demokrasinin ve kardeşliğin gelişeceğini ileri süren ne kadar tip varsa, şimdi televizyonlarda Afrin operasyonunun önemini anlatıyor!.. Hafızalarımızla dalga geçer gibi, terörist ağzıyla konuşup, vatanseverleri ’Sevr paranoyası’na tutulmakla suçladıkları günleri unutmuşuz gibi...

Hadi buyrun... Dün ’barış’ı birlikte inşa edeceğiniz ’masa arkadaşlarınız’ Afrin operasyonuna kin kusuyorlar!.. Cemaziyülevveliniz rahat bırakırsa, yüzünüz kızarmazsa bir şeyler söyleyin bakalım!.. ’Sırrı ağabey’ diye ekranlarda beraber gülüştüğünüz büyüğünüz Apo’nun mânevi huzurunda eğilirken, gülebiliyorsanız yine gülün isterseniz!..

***

Sen sınırın ötesinde vuruyorsun, o sınırın içinden, başkentten seni vuruyor!.. Yeryüzünde buna sessiz kalan, daha suç işlenirken hepsini güneşi zor görecekleri hücrelere sokmayan devlet var mıdır? Üstelik OHAL ve operasyon şartları yaşanırken!..

Terörist vurdukça kazanır, kazandıkça daha çok vurur... Çözüm sürecinde hepsini tattık!. Ana dilde savunma, ana dilde televizyon yayını, ana dilde tabela, ’Ne mutlu Türk’üm diyene’ yazılı tabelaların kaldırılması, Norşin, Dersim, Kobani güzellemeleri, karşı çıkan milliyetçilere resmî ağızdan saldırılar, güvenlik güçlerinin örselenmesi, el ele türkü söylemeler, sözde helâlleşmeler, İmralı’dan Diyarbakır’a canlı yayınlar, ’vizyoner Apo’ya övgüler, PYD’ye silah sevkiyatına izinler, ’dağa nitelikli çıkışlar’, çözüm sürecine destek için pop-İslâmcıların ’anti-ırkçı’ omuz koyuşları, beyaz sol liberallerin ’Bugünleri de görecek miydik?’ türünden sevinç gözyaşları...

Sonuç: Devrilen masa ve masa devrilmeden hazırlıkları yapılmış hendek kalleşliği... Sur’da, Nusaybin’de, Cizre’de, Silvan’da şehirleri tekrar Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğine geçirmek için verilen bine yakın şehit... Sözde kan duracaktı, daha çok kanımız aktı... Analar ağlamayacaktı, daha çok anamız ağladı...

***

Yine de karamsar olmayalım... Başkentteki rezalette PYD eş başkanlarının mesajları okunursa okunsun... Bizim de kapalı salonda "Başbakan bizi Afrin’e götür" diye cengâverce ortaya çıkanlarımız ve onlara "Çıkışta hazır olun, gidiyoruz" diye gülerek cevap veren Başbakan’ımız var!.. Daha ne olsun!..

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - OYNAKLIK, İLKESİZLİK !

25-11-2018 - 11:43

 
2 - ÇAĞRI !..

24-11-2018 - 22:06

 
3 - ANDIMIZA NİÇİN SAHİP ÇIKMALIYIZ

26-10-2018 - 23:18

 
4 - İŞTE SİYASET TAM DA BU

30-06-2018 - 16:02

 
5 - KOZMİK ODA İHANETI

17-06-2018 - 13:34

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 71 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 15°C 11°C

Pazartesi Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 15°C 9°C

Salı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 12°C 8°C           YORUMLAR

           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 31 √ Toplam : 31 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 36 √ Toplam : 36 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 7 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 28 √ Toplam : 28 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim