Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AOÇ İHALESİ ANKARA BELEDİYESİ KAZANDI
MHP’DE DEPREM
AK PARTİ MYKY TOPLANDI
RIZA KAYAALP 4.KEZ DÜNYA ŞAMPİYONU
KILIÇDAROĞLU ERKEN SEÇİM UYARISI YAPTI


Ajans 09/ Aydın Haberleri - BÜTÜN İNSANLARI HER ZAMAN KANDIRAMAZSINIZ...
BÜTÜN İNSANLARI HER ZAMAN KANDIRAMAZSINIZ... BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-07-2019 / 00:36 | BU YAZI TOPLAM 826 KEZ OKUNDU.
   
Eren EFE
erenefe@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BÜTÜN İNSANLARI HER ZAMAN KANDIRAMAZSINIZ...

‘Bütün insanları bazen kandırabilirsiniz, bazı insanları her zaman ama bütün insanları her zaman kandıramazsınız’ 

Yukarıdaki sözü Lincoln’un söylediği genellikle söylenir ama kimi araştırmacılar sözün bir Fransız sözü olduğunu söyler.

Mustafa MERSİNOĞLU H&H YORUM

 

Kim ilk söylemişse söylemiş çok doğru bir söz. ‘Kandırıldık’ diyenler çok oldu son yıllarda onlarla pek ilgisi yok konuşacağımız konunun. İstanbul belediye başkanlığı seçim sonuçları bir çok sebebe ya da kişilere vs bağlanıyor ama bence en büyük sebep yukarıdaki özlü sözde gizli.

 
Dünyada ve ülkemizde belediye kavramı oldukça yeni ve seçimle belediye başkanı ve meclisi seçimleri de dünya tarihi göz önüne alınca bir kaç yüz yıl bile değil. Ülkemizde bunun tarihini kısaca yazan Hüseyin Cimrin’e göre ‘ilk Paris örnek alınarak 8 Ekim 1864’te vilâyet nizamnâmesiyle başlandı.

Bu nizamnâmeye göre il ve kaza merkezlerinde seçimli üyelerden kurulan ‘Şehir Meclisi’ bulunacaktı. Ancak uygulamada ilk başlarda nasıl bir çalışma düzeni olacağı ve hukuki yaptırımları pek belirtilmediği için çalışmalar sonuç yönünden bir dilek ve temenniden öteye geçemedi. Belediyeler konusunda ilk uygulama 1868 yılında İstanbul’da yapıldı ve bütün İstanbul 14 belediye idaresine ayrıldı. Bunların başına da emekli yüksek bir memur tayin edildi. Ankara’yı başkent ilan eden yeni Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetinin 1921 Anayasası, mahallî idarelere vilâyet düzeyinde büyük özerklik tanımıştı. Ancak uygulamada bunun hayata geçirilmesine imkân yoktu. 

Bu dönem sonunda Cumhuriyet idaresi Ankara’ya da İstanbul gibi ayrı bir şehremâneti idaresi getirdi. 16 Şubat 1924 tarih ve 417 sayılı kanunun tek yeniliği, seçecek ve seçilecek kimselerde emlâk sahibi olma ve emlâk vergisi verme şartı aramamasıydı. Yeni devlet imparatorluktan 389 adet belediye idaresi devralmıştı. Bu dönemde İstanbul Şehremâneti’nin problemleri ise yine sürüyordu. Şehremini Dr. Emin Bey basına karşı kendini savunurken Beyazıt Meydanı’na havuz, Heybeliada’ya iskele yaptırdığını ve şehre 300 adet sokak lambası taktırdığını icraat olarak söylemekteydi. 

İstanbul’da ve Ankara’da da belediye başkanı ve meclis üyeleri seçimle gelmiyordu. 3 Nisan 1930’da çıkarılan belediye kanunu ile de şehremini isim ve unvanı ile şehremânetleri kaldırılarak bütün teşkilâtların adı belediye olduğu gibi belediye meclisi vb. unvanlar da bütünüyle genelleştirildi. Yeni Belediye Kanunu’na göre 7-18 Ekim 1930 tarihleri arasında yedi sandıkta yapılan seçimde, Cumhuriyetçi Halk Fırkası galip gelmiş ve Meclis Üyeleri arasından başkanlığa getirilen Hüsnü Karakaş Antalya’nın seçimle gelen ilk Belediye Başkanı olmuştu.’

 
Güneş batmayan imparatorluğun başkenti Londra’da daha yeni 2000 yılında ilk seçimle belediye başkanı seçildi. Bunun bir bakıma şehirlerde de halkı siyasi kamplara bölmesi iyi mi oldu tartışlanan bir mevzu gerçi seçilmiş belediye meclisleri uzun zamandır vardı. 2019 yılında tüm İngiltere’de 25 seçilmiş belediye reisi var. Yaşadığım Brighton şehirinde belediye meclisi bir yıl için belediye başkanı seçiyor ve bu daha çok sembolik bir başkanlık. Bu belediye başkanı şehri bir bütün olarak temsil ediyor törenlere katılıyor ve birleştirici bir rol oynuyor.

 
31 Mart ve 23 Haziran seçimleri öncesinde maalesef taraflar etnik ve dini motifleri kullandılar kimileri hala twit atarak bu etnik söylemi tekrarlıyor. Biri Öcalanı öteki Öcalan’ın heykelini dikeceğim diyeni kullandı umarız bunu aşarlar belediyenin işlerine koşarlar.
 

Atatürk kurduğu Cumhuriyet’te köylümüzü efendi yaptı ve de şehirlerimizi planlı yeşil alanlı kültür ve eğitim merkezleri yaptı ayrıca üretimi de destekledi. Tüm bunları tam bağımsız kendi yağında kavrularak yaptı. 

Planlı devletcilğimiz ve şehirciliğimiz çok partili demokrasi ile sekteye uğradı hatta plan mı plav mı diye dalga unsuru oldu. Bu kimilerinin havalanlarına caddelere adını verdiği hala övdüğü Adnan Menderes yönetimde tavana vurdu şehirlerimiz allak bullak edildi ve AKP ile tavan yaptı. Demokrat Partinin verdiği hasar 1963’te Haşim İşcan’ın CHP’nin İstanbul belediye reisi olmasıyla düzeltilmeye başlandı daha sonra Ecevit CHPsi ile Vedat Dalokay ve Ahmet İsvan gibi başkanlar canla başla belediyeleri iş yapar hale getirmeye çalıştılar. Bu güzel geleneği Priştina İzmir’de Büyükerşen Eskişehir’de taçlandırdı. Darısı İstanbul’un başına.

 
Mustafa Mersinoğlu 25.06.2019 Brighton İngiltere

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - 20 YIL SONRA İLK MAHKEMEYE ÇIKACAK

02-09-2019 - 22:39

 
2 - MALAZGİRT’TEN KOCATEPE’YE BİR TÜRKLÜK DESTANI

26-08-2019 - 12:53

 
3 - ENGİN ARIK’IN KURTARICI TORYUM PROJESİ

08-08-2019 - 12:27

 
4 - BÜTÜN İNSANLARI HER ZAMAN KANDIRAMAZSINIZ...

09-07-2019 - 00:36

 
5 - EL DEĞİŞTİİRME SÜRECİ HIZLANABİLİR!

15-06-2019 - 12:41

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 81 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 30°C 14°C

Salı Kuvvetli Sağanak Kuvvetli Sağanak 30°C 17°C

Çarşamba Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 27°C 17°C           YORUMLAR
SELİN AKAR

     Ülkemizin böyle Akademik ünvanlı öncülere ihtiyacı var. Kayıp annelerine ülkemizin her kesimi destek vermelidir. Her b..a ...

HASAN ALİ YILMAZ

     Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yaptığınız toplum için çok değerli. Ekip harika gözüküyor..... ...

VELİ TİRYAKİ

     Ülkemizde Teröre insan kaynağını kesecek olan yine bölgenin insanlarıdır. Kayıp annelerinin bu insanca cansiparene mücadelesine Üniversite ...

CENK ÇAYIRLI

     Değerli hocam yaptığınız açıklma o kadar önemli ki Ülkemizde deve kuşu misali başlarını kuma gömüp susanlara ...

ERDEM TUNÇ

     Bakan Pakdemirli ağzından baklayı kaçırdı. Basın açıklamasında Türk Hava Kurumu Chp ile işbirliği içinde deyiverdi. ...

SELİN SEVER

     Sayın Bakan TSK nın ve THK nın uçaklarını yaşlı diye kiralamadığınızı söylüyorsunuz. Acaba Rus Helikopterlerin 60 ...


           ANKET
Önümüzdeki Süreçte Bir Erken Seçim Bekliyormusunuz.?
% 69 √ Toplam : 20 - 1- Evet Bekliyorum
% 25 √ Toplam : 7 - 2- Hayır Zamanında Yapılır
% 7 √ Toplam : 2 - 3-Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim