Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AKŞENER: HAPİSTEN KORKMUYORUM
TÜRKİYE SU FAKİRİ OLDU
SEZGİN: HER ŞEYİ İTHAL EDİYORUZ
CUMHUR İTTİFAKI ANKARA MİTİNGİ YAPILDI
“TEK YAPTIKLARI VATANDAŞLARI ALDATMAK”


Ajans 09/ Aydın Haberleri - KOMUTAN OLMAK !..
KOMUTAN OLMAK !.. BU YAZININ EKLENME TARİHİ 13-04-2018 / 00:57 | BU YAZI TOPLAM 1984 KEZ OKUNDU.
   
Fahrettin Bağrı
fahrettinbagri@windowslive.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KOMUTAN OLMAK !..


ASKERİ OKULLARA GİRECEK GENÇLERİMİZE

Sevgili gençler, Milli Savunma Üniversitesi ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinin öğrenci alımı ile ilgili ilanlarını okuyorsunuzdur. Öncelikle bu sınav ve mülakatlara giren tüm gençlerimize başarılar diliyorum.

Bu Üniversite ve Akademinin Astsubay MYO’ları ve Harp okullarına öğrenci alınacağı gibi Lisans ve Önlisans mezunları da ‘’Temel Askerlik Eğitimi’’nden sonra Subay-Astsubay olabileceklerdir.

Şimdi, özlük haklarınız (MALİ) konusunda NET anlaşılabilir bazı örnekler vermek istiyorum izninizle; Devlet memurları kanunlarında Aylık Gösterge ve Ek Gösterge tabloları vardır.
1. Üniversite ve Akdeminin harp okullarında okuyanlar subay olarak mezun olduğunda göreve sekizinci derecenin birinci kademesinden (8/1) başlayacaklar.
2. Üniversite ve Akademinin Astsubay MYO’nda okuyanlar Astsubay olarak mezun olduğunda dokuzuncu derecenin birinci kademesinden (9/1) göreve başlayacaklar.
3. İçişleri Bakanlığı bünyesinde iki (2) Akademi var. Polis MYO mezunları (Önlisans) göreve dokuzuncu derecenin ikinci kademesinden (9/2) başlarken Jandarma Akademisi Astsubay MYO’dan mezun (Önlisans) olanlar ise göreve dokuzuncu derecenin birinci kademesinden (9/1) başlayacaklar.

4. Hem subaylık hem de Astsubaylık sınavlarına girme hakkı olan LİSANS mezunu olan gençlerden sınav ve mülakatlarda başarılı olup temel askerlik eğitimine alınanlardan; Temel askerlik eğitiminden sonra subay olanlar göreve sekizinci derecenin birinci kademesinden (8/1), astsubay olanlar ise; dokuzuncu derecenin birinci kademesinden (9/1) göreve başlayacak ve 9/3’e intibak ettirilecekler.
5. Milli Savunma Üniversitesi ve Jandarma ve Sahil Güvenlik akademisinin sınav ve mülakatlarında başarılı olup Astsubaylık temel askerlik eğitimine alınan ÖNLİSANS mezunları eğitimden sonra göreve dokuzuncu derecenin birinci kademesinden (9/1) başlayacaklar. İçişleri B.’lığının diğer Akademisinde polis MYO’dan mezun olan ÖNLİSANS mezunu gençler ise göreve dokuzuncu derecenin ikinci kademesinden (9/2) başlayacaklar.

Bu konular hakkında bilgi sahibi olarak mesleğe girmekte fayda var. Yoksa bize söylediklerinin aynısını size de söylecekler, yani; ‘’Mesleğe girerken bunları bilerek girdiniz’’ diyecekler. Oysa ki; 14–15 yaşında da olsak o tarihlerde bizlere bu konular anlatılsaydı elbette tüm konuları anlamasak da kulağımıza küpe olacakları sorar soruştururduk. Kaldı ki; bu konulardaki önemli değişiklikler de zaten 2003 yılından sonra gerçekleşti.

Gerek subay olacakların, gerekse de assubay olacakların bu konuları bilmesinin ve öğrenebilmesinin imkanı şimdi var ve öğrenmek gerekiyor. Sağlıklar dilerim…

HAKLARI GASP EDİLENLERE "GELECEĞİN KOMUTANI SEN OL" ÇAĞRISI YAPILMAZ

Milli Savunma Bakanı Sn.Nurettin Canikli ve Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Sn.Erhan Afyoncu ’’GELECEĞİN KOMUTANI SEN OL’’ sloganı ile twitter’de paylaşımlar yaptılar. Bu paylaşımlarda ’’Türk Silahlı Kuvvetleri’nin acil ihtiyacını karşılamak için 9 bin 753 asker adayının alınacağını, bugünden (9 Ocak) başlayarak 15 Şubat’a kadar ÖSYM’ye yapılacak başvuruların ardından 18 Mart’ta 81 ilde merkezi yazılı sınav yapılacağı ve başvurularla ilgili detayların bulunduğu ilanları gösterdiler.

Slogan güzel, cazip ’’GELECEĞİN KOMUTANI SEN OL’’
Güzel de ’’Gasp Edilmiş Haklarla Komutan Olunmaz, Ancak MAĞDUR Olunur’’  Komutan olacaklara hiç bir sözüm yok. Onların bu işe soyunurken gelecekteki ünvanları ve özlük hakları hakkında fazla bilgi edinmelerine gerek yok, zaten onlar için her şey adeta ’’TIKIR-TIKIR’’ yürüyüp gidecektir. Benim derdim ’’Gasp edilmiş haklarıyla’’ komutan olma düşüncesinde olupta bu işe soyunanlardır. Çünkü; çeşitli vasıtalarla açıklanan başvuru ilanlarında özlük hakları ile ilgili tek kelime yok.  Aynı fakültenin aynı bölümünü aynı gün bitirip mezun olan iki gençten biri subay olursa ağzına kadar doldurulmuş haklarla KOMUTAN olurken, astsubay olan diğer genç ’’Gasp edilen’’ onlarca hakkı ile uğraşmaktan bırakın KOMUTAN olmayı neredeyse insan olduğunu unutur hale geliyor.  Belli ki; çok fazla sayıda subay ve astsubay ihtiyacı var. Bu işi aceleye getirmeyiniz. Esaslı bir çalışma yapmak ve daha başlangıçta iken bu mağduriyetleri ortadan kaldırmak zorundasınız. Yazık, günah değil mi bu kadar genç, tertemiz vatan evladına..!!

S O N U Ç: **Geleceğin Komutanı Sen Ol** demek maharet değil. Maharet, HAKLARI GASP EDİLMEMİŞ komutanlar yetiştirmektir. Sağlıklar dilerim...

Fahrettin BAĞRI
(E) Maliye Assubayı

 

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - SUÇ AMA ?

25-03-2019 - 09:07

 
2 - MEMURLARA SELAM ESKİYE DEVAM ..!

22-03-2019 - 14:24

 
3 - GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ VE ENFLASYON ...

13-03-2019 - 11:18

 
4 - DÖN BABA DÖNELİM HEP BAŞA DÖNELİM !..

10-03-2019 - 20:28

 
5 - ARI KOVANINA ÇOMAK SOKMAK !..

19-02-2019 - 13:37

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 75 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 21°C 6°C

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 21°C 10°C

Çarşamba Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 18°C 10°C           YORUMLAR
SELİN SEVER

     İsrailoğulları bir ırkın, Yahudilik ise bir dinin adıdır. Kur?an?da İsrailoğulları kelimesi Yahudi dinine inanan anlamında kullanılmasının ...

KÜRŞAT GÜLER

     Değerli hocam bazı kaynaklar Yahudileri Lanetlenmiş kavim diye hatta bunu dini kaynaklara dayandırırlarken Tevradda Mukatdes Millet ...

VELİ TİRYAKİ

     Kemal Hocan Çok Güzel Yazı olmuş. Ben dahil bir çok kişinin ilk defa duyduğu konulaeı açık ...

AYHAN ANIK

     Ahmet abi; Çok güzel bir yazı Emeğine yüreğine saglik. Kenan Evrenin Kışlalardan caddelerden ismimi sildiler ...

MUSA TEMEL

     Demekki bu sıkıntıyı çeken yalnız ben değilmişim. ...

ASTO STK PLATFORMU

     Ankara Büyük Şehir Belediye başkanı Mansur Yavaşı sözde şeffaflık değil özde şeffaflık örneği yaptığı MAL VARLIĞI ...


           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 38 √ Toplam : 81 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 39 √ Toplam : 84 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 14 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 18 √ Toplam : 38 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim