Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
SAMSUN İMAMOĞLUNU BAĞRINA BASTI
19 MAYIS Kurtuluşun Ateşinin Yakıldığı Gün
YENİ ASKERLİK KANUNU MEÇLİSTE
İYİ Parti’den 19 Mayıs bildirgesi
GALATASARAY ŞAMPİYON


Ajans 09/ Aydın Haberleri - SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ !..
SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ !.. BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-10-2018 / 12:34 | BU YAZI TOPLAM 1224 KEZ OKUNDU.
   
Fahrettin Bağrı
fahrettinbagri@windowslive.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ !..

 

T.S.K.LERİNDE ASTSUBAYLARIN SORUNLARI !..

TAZMİNATLAR MESELESİ

 2.V.1951 tarihli 5802 sayılı Astsubay Kanunu’nun TBMM Komisyon görüşmeleri esnasında tasarıdaki GEREKÇE ve MADDE GEREKÇELERİ’ne baktığımızda şu gerçekleri görüyoruz;

S. Sayısı: 223

Astsubay kanunu tasarısı ve Millî Savunma ve Bütçe komisyonları raporları (1/193)

 GEREKÇE

1. Modern harb silâh ve araçları ile teçhiz edilen silâhlı kuvvetlerimizde, bu modern harb silâh ve araçlarını kullanacak ve erlere öğretecek muharip ve yardımcı sınıf astsubay ve takım komutanına olan ihtiyaç çok fazladır.

2. Bu kanun tasarısında (Gedikli erbaş) tâbiri kaldırılmış ve bunları subaylığa da yüksele­cekleri göz önünde tutularak (Astsubay) denilmesi uygun görülmüştür. Keza Başçavuştan sonraki (Başgedikli) rütbesi de (Kıdemli Başçavuş) olarak değiştirilmiştir.

Oldukça halisâne düşünceler sonucunda ortaya çıkarılan bu gerekçeler aslında gelecek için umut vaad etmiş ve 10 yıl sonrasında çıkarılan 211 sayılı İç Hizmet Kanunu’nda "Astsubay" ve "Subay" tanımı en son şu şekilde yapılmıştır;

 TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ İÇ HİZMET KANUNU

Kanun Numarası: 211

Kabul Tarihi: 4/1/1961

 Madde 3– Askerle ve rütbeler:

3. Astsubay: Hususi kanununa göre Silahlı Kuvvetlere katılan astsubay çavuştan astsubay kıdemli başçavuşa kadar rütbeyi haiz olan askerdir.

6. Subay: Hususi kanuna göre Silahlı Kuvvetlere intisabeden asteğmenden mareşala (Büyük amirale) kadar rütbeyi haiz olan askerdir.

Görüldüğü üzere, tanımlar birbirine çok yakın olup her ikisinde de UNVAN zikredilmiştir.

 MAKAM - GÖREV TAZMİNATI GEREKÇEMİZ

926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun değişik Ek-18 inci maddesinin 418 Sa­yılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik (a) bendine göre; Kanuna ekli (V) Sayılı makam tazminatı cetvelinde yazılı rütbe ve görevlerde bulunanlara makam tazminatı ödenmektedir.

Silahlı Kuvvetlerin bu kadar önemli görevlerinde bulunan gerek görevdeki gerekse emekli astsubaylara makam tazminatı verilmemesi anılan personeli menfi yönde etkilemektedir.

211 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununun 3 üncü maddesindeki "Astsubay" tanımı ile aynı Kanunun 6 ıncı fıkrasındaki "Subay" tanımında büyük benzerlikler olup her iki tanımdaki şahıslar "Makam ve memuriyet itibariyle emretmek selahiyetini haiz kimsedir.

V sayılı Makam Tazminatı madde düzenlemelerinden de anlaşılacağı üzere, makamın belirlenmesinde, hiçbir zaman rütbe bazında herhangi bir ayırıma gidilmemiş, sadece makam ve memuriyetin verdiği yetkiye dayanılarak "emretme" esası yeterli görülmüştür.

Dolayısıyla her rütbenin işgal ettiği makama paralel olarak sorumluluğu bulunduğu bir gerçek­tir. Yukarıda yapılan açıklamalar ile 211 Sayılı îç Hizmet Kanununun belirtilen madde hükümle­ri esas alınarak; 926 Sayılı T.S.K. Personel Kanununda yapılacak ilave bir düzenleme ile farklı uygulamalara meydan verilmemesi ve Anayasanın eşitlik ilkesine paralel uygulama bütünlüğünün sağlanması bakımından Astsubay Kıdemli Başçavuş ve Astsubay Başçavuş rütbelerinde bulunan astsubaylara da makam tazminatı verilmelidir.

 

 MADDE GEREKÇESİ

926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun Ek-18 nci maddesinde 418, 433, 475 ve 568 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler ile yapılan değişiklikler ile; Yarbay-Orgeneral rütbeleri arası için Makam Tazminatı verilmesi öngörülmüştür. Ancak, sözkonusu tazminattan astsubaylar yararlandırılmamak­tadır. Önerilen düzenleme ile; astsubaylar da İç Hizmet Kanununa göre unvan ve makam sahibi olduklarından makam tazminatından anılan astsubayların da yararlandırılması amaçlanmaktadır.

 (V) SAYILI MAKAM TAZMİNATI CETVELİ

.....................den itibaren

Rütve ve Unvanı /// Tazminat Göstergesi:

------------------------- --------------------------------

10) Astsubay Kıdemli Başçavuş-Astsubay Başçavuş 2.000

=============================================

G Ö R E V T A Z M İ N A T I:

1) 10/4/2001 tarihli ve 4639 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak Bakanlar Kurulunca çıkarılan “Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Mali ve Sosyal Haklarında Düzenlemeler ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında” 631 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 11 nci maddesiyle 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 1 nci maddesine eklenen (C) bendinde; “(A) bendi kapsamına giren ve temsil tazminatı almayan personele de “hizmet (görev) tazminatı” verildi. Bir başka ifadeyle, Yarbay ve üst rütbedeki subaylara hizmet (görev) tazminatı ödenmeye başlandı.

 (2) 2002/4382 sayılık Bakanlar Kurulu Kararına göre hizmet (görev) tazminatı; 15.01.2002 – 14.07.2002 tarihleri arasında sadece 6 ay ödenecekdi. Bakanlar Kurulu Karar metinde geçen 6 aylık zaman sınırlaması, “15.07.2002 tarihinden itibaren devam olunur” şeklinde değiştirildi ve hizmet (görev) tazminatı ödemesi sürekli hale getirildi.

 S O N U Ç: Astsubaylara da Makam Tazminatı tahakkuk ettirilmesiyle birlikte (2.000 Gösterge), Görev Tazminatı olarak da 8.000 Tazminat Gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda tahakkuk ettirilmelidir.

Bu rütbe ve görevlerde çalıştıktan sonra emekliye ayrılanlara, yukarıdaki fıkraya göre bulunacak miktarın tamamı hayatta bulundukları sürece ve öldükten sonra da yasal varislerine tahakkuk edecek şekilde her ay Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmelidir.

Silahlı Kuvvetlerde V Sayılı Cetvele göre ödenmekte olan makam tazminatı, başlan­gıçta astsubayları kapsamamış olduğundan, uzun yıllar çalıssalar dahi emekli olduklarında, çalşıyorken aldıkları aylıklarında büyük oranda düşüklük oluyor. Bu suretle büyük bir kitle mağdur duruma düşmüş bulunmaktadır. Dolayısıyla eşitsizlikler meydana gelmiş olduğundan, Teklifin belirtilen adaletsizliği gidermesi amaçlanmaktadır.

 Fahrettin BAĞRI

(E) Maliye Astsubayı

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - TBMM’NİN 27.DÖNEM KARNESİNE BAKARMISINIZ ?

19-04-2019 - 13:15

 
2 - FAZLA AYRINTIYA GİRMEDEN…

16-04-2019 - 20:00

 
3 - ONLARIN HATASINI BİZLER ÇEKTİK !..

11-04-2019 - 11:47

 
4 - GÜCÜMÜZÜN FARKINDA OLALIM !..

09-04-2019 - 23:55

 
5 - SUÇ AMA ?

25-03-2019 - 09:07

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 79 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Çarşamba Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 31°C 19°C

Perşembe Çok Bulutlu Çok Bulutlu 31°C 18°C

Cuma Çok Bulutlu Çok Bulutlu 30°C 19°C           YORUMLAR
CEMİL KAYA

     15 Temmuz hain darbe girişimine kadar Türkiyede birileri hep okyonus ötesini kullandı. o süreçte kısa sürede ...

SELİN SEVER

     BEN Anlamadım YSK Çalınmadı. Diyor. İptal Seçim Kurullarının oluşmundan verilmiş diyor. Tayyip Çalındı. Diyor. Binali Çalınmış ...

EREN EFE

     Erzurum / Pasinler’deki seçimlerde sandık kurulunda “muhtar âza adayları” üye yapılmış, yani sandık kurulu yasalara aykırı ...

VELİ TİRYAKİ

     KANUN Bazı sandık kurullarına sivillerin başkan atanmış olması “ve”, bu yüzden seçim sonuçlarının etkilenmiş olması..DER .Demek ...

KÜRŞAT GÜLER

     Bu Hükümetin Tüketiciye ek vergisidir. Poşet Parasının Poşet başına 150 kr. gizli vergi olarak alınıyor. Talan ...

MAVİ MELEK

     Pes doğrusu; seçimlerin faturasını vatandaşa odetmek için yeni bir oyun mu çevre duyarlılığını siyasete alet edenleri ...


           ANKET
31 MART SEÇİMLERİNİN KAZANANI KİM OLDU.
% 30 √ Toplam : 15 - DEMOKRASİ
% 18 √ Toplam : 9 - MİLLET
% 4 √ Toplam : 2 - AKP
% 12 √ Toplam : 6 - CHP
% 38 √ Toplam : 19 - MHP
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim