Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Çocuk Şenliği Renkli Görüntülere Sahne Oldu
YSK’DAN ÇİFTE STANDART
YSK ARA KARARI VERDİ
EMİNAĞAOĞLU: OLAĞANÜSTÜ İTİRAZI DEĞERLENDİRDİ
YAVAŞ BŞB’DE RANTIN SEBEBİ ŞİRKETLERİDİR


Ajans 09/ Aydın Haberleri - ONLARIN HATASINI BİZLER ÇEKTİK !..
ONLARIN HATASINI BİZLER ÇEKTİK !..   BU YAZININ EKLENME TARİHİ 11-04-2019 / 11:47 | BU YAZI TOPLAM 546 KEZ OKUNDU.
   
Fahrettin Bağrı
fahrettinbagri@windowslive.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ONLARIN HATASINI BİZLER ÇEKTİK !..

YAPTIĞINIZ HATALARIN, YANLIŞLARIN CEZASINI HEP BİZ ÇEKTİK

Kanun No: 1908
Kabul Tarihi: 10/06/1975

GENEL GEREKÇE
Diğer taraftan; tasarı ile derece ve kademe farkları konusu düzenlenmekte, aylıklara katsayı sistemi uygulanmak suretiyle esneklik kazandırılmakta ve 22.7.1964 tarihinden beri assubay başçavuşlara yapılmak­ta olan ödemelerdeki tereddütler ortadan kaldırılmaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ 
b) Assubay rütbeleri: 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununun 77 nci maddesinin assubaylar için getirdiği yeni rütbeler esas alınmakta ve evvelce gözden kaçmış bulunan «Başçavuş» rütbesi de cetvele ithal olunmaktadır.

Madde 2— Bu madde ile kanuna geçici bir madde eklenmekte ve 500 sayılı Kanunun 1 nci maddesine ilişik cetveldeki başçavuşlarla ilgili ve tereddütlere yol açan konu bakımından hüküm getirilmektedir. 
22.7.1964 gün ve 500 sayılı Kanunun hazırlanması sırasında, personel aylıklarını düzenleyen cetveldeki assubay rütbelerinden «Başçavuş» rütbesi zuhulen «Çvş» şeklinde yazıldığından, başçavuşlara uygulanacak aylık konusu uygulamada tereddütlere yol açmaktadır. Gerek 211 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri îç Hizmet Kanununun 3/6 ve gerekse 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununun 77 nci maddesinde; assubayların rütbeleri gösterilmekte ve bunlar arasında «Başçavuş» rütbesi de sayılmaktadır. Kaldı ki assubay rüt­belerinden çavuş rütbesi de cetvelde gösterilmekte ve böylelikle amacın «Başçavuş» rütbesi olduğu her türlü izahtan vareste bulunmaktadır. Bu nedenle; anılan kişilere aylıkları ödenmiş bulunduğundan; uygulamadaki tereddüt ve ihtilâtları ortadan kaldırmak için bu geçici madde düzenlenmektedir.

NOT: <>: "Dalgınlık sebebiyle yanılma"
<İzahtan Vareste>: "İzah edilmesi gereksiz olan" demektir.

GEÇİCİ MADDE 2— 22.7.1964 tarihinde yürürlüğe giren 14.7.1964 tarih ve 500 sayılı kanunun 1 nci maddesi esaslarına göre assubay başçavuşlara ya­pılmış ödemeler geri alınmaz.

Y O R U M: Asb.Çvş.’dan Kd.Bçvş.’a kadar tüm astsubaylara <> dendiği için bu rütbe arada kaynayıp gitmiş..!!
=============================================
Bu arada yasak olsa da kendi nam ve hesabına fakülte ve yüksekokul bitirenler var tabi. Bunların da durumları görüşülürken yanlış anlaşılmalara meydan verecek cümlelerle kurulmuş bir ÖNERGE veriliyor. Kabul edilen bu önerge zamanın C.Başkanı Korutürk tarafından iptal istemiyle AYM’ye gidiyor ve iptal ediliyor.

TBMM Genel Kurulda 1923 sayılı Kanun Tasarısı görüşülürken 7 M/V tarafından berilen ÖNERGE kabul ediliyor.
Kabul edilen ÖNERGE’nin metni şöyle;
Madde 137- (c) Astsubaylar hakkındaki Gösterge Tablosu EK-VIII sayılı cetvelde gösterilmiştir. Görevde iken yükseköğrenimi bitiren astsubayların intibakı; aynı yükseköğrenimi bitirenler için tespit edilen <> derece ve kademelerden hizmete başlamış kabul edilir.

**ÖZÜ : GÖREVDE İKEN YÜKSEK ÖĞRENİMİ BİTİREN ASTSUBAYLARA, AYNI YÜKSEKÖĞRETİMİ BİTİREN SUBAYLARA GÖRE BİR DERECE İLERLEMESİ SAĞLAYAN YASAL DÜZENLEME, ANAYASADA YER ALAN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRIDIR. HÜKMÜN İPTALİ GEREKİR.**

Y O R U M: Bu ÖNERGE’yi veren 7 M/V’nin dilini eşşşek arısı soksun. Tabi, konu #astsubay olunca hata, yanılma, noksan, yanlış yapmak garanti nasıl olsa...!!!

ÖNERGE metni aşağıdaki şekilde olsaydı iptal istemini gerektiren bir konu olmayacak ve dava açılmayıp kabul edildiği şekilde gidecekti, o tarihten sonra 9/2 - 8/1 konusu da çözüme kavuşmuş olacaktı...

""Madde 137- (c) Astsubaylar hakkındaki Gösterge Tablosu EK-VIII sayılı cetvelde gösterilmiştir. Görevde iken yükseköğrenimi bitiren astsubayların intibakı; aynı yüksek öğrenimi bitirenler için tespit edilen derece ve kademeden hizmete başlamış kabul edilir.""
=============================================
Hangi dağda kurt ölmüşse 5 milletvekilinin aklına astsubaylar geliveriyor ve aşağıda özet olarak verdiğim "Önergeyi" 16 Nisan 2008 TBMM Genel Kurul’da görüşülmekte olan bir Kanun Tasarısına eklenmek talebiyle sunuyorlar ve ÖNERGE kabul ediliyor.

TSK Personelinin aylıklarına esas olmak üzere 1 inci derecenin 4 üncü kademesine kadar ilerlemesine dair 5 milletvekilinin imzası bulunan ve kabul edilen bu önerge ertesi gün (17 Nisan 2008) farklı 5 milletvekilinin önergesi ile düzeltiliyor.
Yani; "Sarhoştum aydım ben bu işten caydım" durumu oluyor.

ÖNERGE’nin özeti aşağıdaki gibi;
"Ek 77 nci maddesinin birinci fıkrasının; (b) bendinde yer alan ibaresinden sonra gelmek üzere "birinci derecenin dördüncü kademesine kadar yükseltilir." ibaresi eklenmiştir."

Y O R U M: Önergeyi veren milletvekillerinin araştırmadıkları ve bilmedikleri konular şunlardı;
a) Gerekçe kısmında "önerge ile astsubayların birinci dereceye yükseltilmesi" deniyor. Oysa ki; astsubayların 1 inci dereceye yükselmelerine imkan tanıyan 3815 sayılı, 9.3.1992 tarihli ve Başbakan rahmetli Süleyman DEMİREL imzalı Kanun ile zaten gerçekleştirilmişti.

b) 926 sayılı TSK Personel Kanunu’ndaki tüm Aylık Gösterge Tablolarının 1 inci satırlarında 4 üncü kademe yoktu, en son 1/3 vardı.
============================================

S O N U Ç: Astsubaylarlla ilgili, özellikle "ÖZLÜK HAKLARI" ile ilgili konularda çıkarılan Kanunlardan daha pek çok hatalı, eksik, yanlış, noksan v.b. örnekler verebilirim. Ancak verdiğim bu örneklerden, "Kanun Yapıcıların" TSK’da #astsubaylar konusunda çok az hatta hiçbir şey bilmedikleri ortaya çıkıyor ve askeri yetkililerin de adeta "Kulaklarının üstüne yattığı" anlaşılıyor. Allah aşkına.! Bundan böyle çıkaracağınız Kanunlarda yanlış, eksik, noksan v.b. yapmayın ne olur...
Sağlıklar dilerim.

Fahrettin BAĞRI 
(E) Maliye Astsubayı

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - TBMM’NİN 27.DÖNEM KARNESİNE BAKARMISINIZ ?

19-04-2019 - 13:15

 
2 - FAZLA AYRINTIYA GİRMEDEN…

16-04-2019 - 20:00

 
3 - ONLARIN HATASINI BİZLER ÇEKTİK !..

11-04-2019 - 11:47

 
4 - GÜCÜMÜZÜN FARKINDA OLALIM !..

09-04-2019 - 23:55

 
5 - SUÇ AMA ?

25-03-2019 - 09:07

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 79 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Cuma Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 13°C

Cumartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 30°C 13°C

Pazar Çok Bulutlu Çok Bulutlu 28°C 14°C           YORUMLAR
AYŞE.

     MSB sonuçta bakan bu sözü kullanmış mı. Ben bakana yakıştıramadım. bunun mazereti olmaz. ...

CEMİL KAYA

     AKP Günlerdir kaybettiği seçimleri YSK Desteği ile almaya çalışyor.Demokrasinin teminatı Oy Torbalarını delmeye çalışyorlar. Etmeyin Vatandaşın ...

KÜRŞAT GÜLER

     İstanbul Seçimleri İstanbula İhanet Ettik etmeye devam ediyoruz diyenlere bir derstir... ...

FATMA ÇULHA

     Arzu kardeş Ülkemizin insanını ne güzel resmetmişsin. İş bu biziz AZ BİLE YAZMIŞSIN Kalemine sağlık... ...

AYHAN ANIK

     Ahmet abi Bu hikâyeyi ilk defa duydum. Hasan Paşanın Beşiktaşta Tarihi bir Kurabiye fırını var. ...

ASTO

     Aydına hizmet getiren Herkesin yatırımdan kaçtığı bir dönemde yatırım yapan 50 kişiyi istihtam eden Yatırımcıları tebrik ...


           ANKET
31 MART SEÇİMLERİNİN KAZANANI KİM OLDU.
% 45 √ Toplam : 13 - DEMOKRASİ
% 25 √ Toplam : 7 - MİLLET
% 4 √ Toplam : 1 - AKP
% 4 √ Toplam : 1 - CHP
% 25 √ Toplam : 7 - MHP
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim