Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ABD’DEN ATAK HELİKOPTERİNE İTHALAT AMBARGOSU
OZAN ARİFE MİMAR VEFİK ALP’TEN VEFA
GENEL MERKEZ BURAK PEHLİVANI GÖREVDEN ALDI
Yeşil ve gri pasaportlulara kötü haber
İmamoğlu: Kanal İstanbul Projesini ’Halk


Ajans 09/ Aydın Haberleri - PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU 29/11/2019 Tarihli ToplantıUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞMELERİNDEN
 PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU 29/11/2019 Tarihli ToplantıUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞMELERİNDEN BU YAZININ EKLENME TARİHİ 29-11-2019 / 20:23 | BU YAZI TOPLAM 234 KEZ OKUNDU.
   
Fahrettin Bağrı
fahrettinbagri@windowslive.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU 29/11/2019 TARİHLİ TOPLANTIUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞMELERİNDEN

Anayasa Hukuku Profesörü İstanbul Milletvekili Sn.İbrahim Özden KABOĞLU’nun konuşması 29 KASIM 2019;
İBRAHİM ÖZDEN KABOĞLU (İstanbul)–Teşekkürler Sayın Başkan. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Efendim, Cumhurbaşkanlığı bütçesi vesilesiyle, özellikle, anayasal düzlemde ortaya çıkan farklı yaklaşımlar nasıl çatışmaya dönüşüyor? Veyahut da Anayasa kaynaklı çatışmayla karşı karşıya bulunduğumuzu söyleyebilirim. Bu sadece niteleme çatışması değil “Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi mi, monokrasi mi?” çatışması, bunun çatışması değil fakat bütün söylemlerde bu Anayasa değişikliğinin yapıldığı ortam ve koşullarından, Anayasa değişikliğinin yapılma tarzından ve Anayasa değişikliğini uygulamaya geçirme tarzından kaynaklanan hepsini birlikte aldığımız zaman çok derin bir çatışma karşısındayız.
Ben karşılaştırmalı anayasa hukukunun Avrupa’nın en saygın üniversitelerinde anlattım ama anayasa yoluyla bu kadar derin bir çatışmaya anayasa tarihinde hiç tanık olmadım, bizde de yok 1876’dan 2017’ye kadar. Bunun üzerinde ciddi olarak, serinkanlı bir biçimde düşünmemiz gerekir, düşünmezsek eğer daha derin çatışmalara yönelebiliriz. Bu öyle bir konu ki parti aidiyeti ötesine geçen bir konu,gelecek kuşaklara dair bir konu. Mesela “Rejim mi, sistem mi değişti?” tartışması... Her ikisi de değişti, her ikisi de değişti. Sorun değil zaten, sistem rejimden daha geniş bir kavram karşılaştırmalı anayasa hukukunda fakat buradaki sorun esasen şu: İster “Rejim değişti.” diyelim, ister “Sistem değişti.” diyelim, mademki biz Cumhurbaşkanlığı” diyoruz o zaman Anayasa madde 2’ye, “Cumhuriyetin nitelikleri”ne ne kadar uygun? Çünkü burada “Demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti.”deniyor “Demokratik, lâik ve sosyal hukuk Devletidir.” deniyor.
Peki, bunun üç ana öğesi nedir? Bir: Anayasa’nın üstünlüğüne ve normlar hiyerarşisine, makamlar hiyerarşisine, kurumlar hiyerarşisine saygı. İki: Görev, yetki ve sorumluluk üçlüsünde hesap verebilir bir yönetim. Üç: Yargı bağımsızlığı temelinde erkler ayrılığı. Esasen, bizim tartışmamız gereken hususlar bunlar. Şimdi, bu vesileyle, özellikle, biraz önce belirttiğim üzere, bu çatışma Anayasa’nın değiştirilme ortam ve koşulları, bir; değiştirilme tarzı, iki; üç, içerikle birlikte uygulama tarzından kaynaklanıyor. Bakın, mesela, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin hazır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı buradayken sayıyı 50’yi aştı, 40’tan sonra torba hâline dönüştü ve bizim yaptığımız yasaların yaklaşık olarak 3 misli fakat mesela Anayasa’nın 2’nci maddesi açısından en büyük zaaf, gerekçesiz bunlar, gerekçesiz. Oysa, hukuk devletinde hiçbir işlem gerekçesiz olamaz.
Bakın, ben niçin Avrupa’ya yollama yaptım? 1850’lerden bu yana Avrupa kamu hukuku ailesi içerisinde yer alıyoruz. Bugün Avrupa hukukunda, Avrupa Birliğinde hukukun genel ilkesidir, bir idari işlem bile, tikel, bireysel bir idari işlem bile gerekçesiz yapılamaz ama ben yarım yüzyıllık hukukçu olarak bakıyorum niçin koydular, öbür gün niçin kalktı diye, bunu bilemiyorum. Biz burada, Mecliste torba kanunları eleştiriyoruz ama iyi kötü bir gerekçe ortaya koyma çabası içerisindeyiz. Şimdi, bu olmadığı gibi, mesela biz de burada çok çatışmacı yasalar yapıyoruz. Bir yıldır, on altı aydır “Bu, Anayasa’ya aykırı.” deyince bazı vekiller “Kaboğlu da hep konuyu Anayasa’ya aykırılığa bağlıyor.” diyor. Bir başka şeye bağlanamaz tabii ki.
İşte, bugün, biraz önce belirtilen kararda ikinci bir konu var.
BAŞKAN LÜTFİ ELVAN –Lütfen tamamlayın.
İBRAHİM ÖZDEN KABOĞLU (İstanbul)– Tamamlayayım sözlerimi. Mecliste, Genel Kurulda bu hafta tartıştığımız sözlü sınav olayı. İşte, Anayasa Mahkemesi açıklığa kavuşturdu yani güvenlik soruşturması da öyle. O zaman, direnmeyelim yani buradaki ciddi sorun belirttiğim gibi Anayasa’nın yapıldığı ortam ve koşullar, yapılma tarzı, içerik ama bunu uygulamaya koyuş tarzı bile 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a uygun değil. Şimdi, Anayasa aslında nitelik itibarıyla uzlaşma ve toplumsal barış belgesi olduğu hâlde, bu olmadığı sürece bir sarmal olarak tam tersine çatışma belgesine dönüşüyor. Peki, bundan nasıl çıkarız? Soğukkanlı tartışmayla, Anayasa’da olağanlaşma sürecini açmakla, hukukun olağanlaşmasıyla siyaseti olağanlaştırabiliriz. Yoksa biz olağan sürece gitmiyoruz. Bu konuda lütfen biraz daha serinkanlı davranalım. Teşekkür ediyorum.
BAŞKAN LÜTFİ ELVAN –Teşekkür ediyorum

Fahrettin Bağrı

 · .

OLMAYINCA OLMUYOR,BAŞKA ÇARE BULACAĞIZFormun Üstü

 TBMM Genel Kurul’da 3 gündür görüşülen 144 Sıra Sayılı Kanun Teklifinin 1 inci bölüm görüşmeleri tamamlandı. Dört bölüm halinde görüşülecek bu Kanun Teklifinin 1/4’ü tamamlanmış oldu.

S O N U Ç: Görünen durum o ki; yapılacak ilk Genel Seçimlere veya mevcut iktidar değişinceye kadar "Haklı Taleplerimiz" ve "Gaspedilen Haklarımız" konusunda bir ışık görünmüyor. Sağlıklar dilerim...

Fahrettin BAĞRI
(E) Maliye Astsubayı

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - 2020 TSK’NIN ÖZ EVLATLARINA NE GETİRECEK?

06-12-2019 - 21:55

 
2 - PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU 29/11/2019 TARİHLİ TOPLANTIUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞMELERİNDEN

29-11-2019 - 20:23

 
3 - TBMM KOMİSYONLARI ÇALIŞMALARI…

23-11-2019 - 11:18

 
4 - HAYIRLI İCRAAT MİLLİ SAVUNMA BAKANINDA

22-11-2019 - 16:59

 
5 - TERAZİYİ DENGEYE GETİREBİLECEK BİR ÇÖZÜM

18-11-2019 - 13:11

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 96 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Salı Çok Bulutlu Çok Bulutlu 16°C 5°C

Çarşamba Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 17°C 10°C

Perşembe Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 15°C 8°C           YORUMLAR
CENK ÇAYIRLI

     Bu ülke 50 milyon için Tank Fabrikasını Katarlılara verdi. Yüzen saraya 56 Milyon harcanıyor...Bu arada açlıktan ...

ASTO STK PLATFORMU

     Yıllardır belli Dernek ve Vakıflara aktarılan kaynaklar gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşacak. Tebrikler. ...

KÜRŞAT GÜLER

     ÇETİNLER MARKET AYDINDA GÜVENİLİR ALIŞ VERİŞ YAPABİLDİĞİMİZ BİZİM DEĞERİMİZ... ...

VELİ TİRYAKİ

     Güzel bir anekdot Atanın Değer verdiği Türk Kadınını ne güzel ve anlamlı anlatmış Teşekkürler Ahmet Abi... ...

AYHAN ANIK

     Çok güzel bir anekdot. Bu güzel yazıları okuyunca çok mutlu oluyoruz. Kalemime emegine sağlık. ...

SELİN SEVER

     Yıllardır Kamu mallarının ihaleleri hep şaibeli olmuştu. Belediyelerin ihaleye girmesi bu yerlerin gerçek değerinde ihale edilmesini ...


           ANKET
Önümüzdeki Süreçte Bir Erken Seçim Bekliyormusunuz.?
% 89 √ Toplam : 272 - 1- Evet Bekliyorum
% 8 √ Toplam : 23 - 2- Hayır Zamanında Yapılır
% 5 √ Toplam : 14 - 3-Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim