Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AZERİ ORDUSU ERMENİ SİPERLERİNİ VURDU
Öztrak’tan, Erdoğan’ın sözlerine tepki
ADI YEŞİL KENDİSİ BETON YOLA YARGI
İMAMOĞLUNDAN ENGELLEMELERE SERT TEPKİ
AYDIN İYİ PARTİDE DEMİRCİ DÖNEMİ BAŞLADI


Ajans 09/ Aydın Haberleri - PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU 29/11/2019 Tarihli ToplantıUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞMELERİNDEN
 PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU 29/11/2019 Tarihli ToplantıUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞMELERİNDEN BU YAZININ EKLENME TARİHİ 29-11-2019 / 20:23 | BU YAZI TOPLAM 1130 KEZ OKUNDU.
   
Fahrettin Bağrı
fahrettinbagri@windowslive.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU 29/11/2019 TARİHLİ TOPLANTIUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞMELERİNDEN

Anayasa Hukuku Profesörü İstanbul Milletvekili Sn.İbrahim Özden KABOĞLU’nun konuşması 29 KASIM 2019;
İBRAHİM ÖZDEN KABOĞLU (İstanbul)–Teşekkürler Sayın Başkan. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Efendim, Cumhurbaşkanlığı bütçesi vesilesiyle, özellikle, anayasal düzlemde ortaya çıkan farklı yaklaşımlar nasıl çatışmaya dönüşüyor? Veyahut da Anayasa kaynaklı çatışmayla karşı karşıya bulunduğumuzu söyleyebilirim. Bu sadece niteleme çatışması değil “Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi mi, monokrasi mi?” çatışması, bunun çatışması değil fakat bütün söylemlerde bu Anayasa değişikliğinin yapıldığı ortam ve koşullarından, Anayasa değişikliğinin yapılma tarzından ve Anayasa değişikliğini uygulamaya geçirme tarzından kaynaklanan hepsini birlikte aldığımız zaman çok derin bir çatışma karşısındayız.
Ben karşılaştırmalı anayasa hukukunun Avrupa’nın en saygın üniversitelerinde anlattım ama anayasa yoluyla bu kadar derin bir çatışmaya anayasa tarihinde hiç tanık olmadım, bizde de yok 1876’dan 2017’ye kadar. Bunun üzerinde ciddi olarak, serinkanlı bir biçimde düşünmemiz gerekir, düşünmezsek eğer daha derin çatışmalara yönelebiliriz. Bu öyle bir konu ki parti aidiyeti ötesine geçen bir konu,gelecek kuşaklara dair bir konu. Mesela “Rejim mi, sistem mi değişti?” tartışması... Her ikisi de değişti, her ikisi de değişti. Sorun değil zaten, sistem rejimden daha geniş bir kavram karşılaştırmalı anayasa hukukunda fakat buradaki sorun esasen şu: İster “Rejim değişti.” diyelim, ister “Sistem değişti.” diyelim, mademki biz Cumhurbaşkanlığı” diyoruz o zaman Anayasa madde 2’ye, “Cumhuriyetin nitelikleri”ne ne kadar uygun? Çünkü burada “Demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti.”deniyor “Demokratik, lâik ve sosyal hukuk Devletidir.” deniyor.
Peki, bunun üç ana öğesi nedir? Bir: Anayasa’nın üstünlüğüne ve normlar hiyerarşisine, makamlar hiyerarşisine, kurumlar hiyerarşisine saygı. İki: Görev, yetki ve sorumluluk üçlüsünde hesap verebilir bir yönetim. Üç: Yargı bağımsızlığı temelinde erkler ayrılığı. Esasen, bizim tartışmamız gereken hususlar bunlar. Şimdi, bu vesileyle, özellikle, biraz önce belirttiğim üzere, bu çatışma Anayasa’nın değiştirilme ortam ve koşulları, bir; değiştirilme tarzı, iki; üç, içerikle birlikte uygulama tarzından kaynaklanıyor. Bakın, mesela, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin hazır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı buradayken sayıyı 50’yi aştı, 40’tan sonra torba hâline dönüştü ve bizim yaptığımız yasaların yaklaşık olarak 3 misli fakat mesela Anayasa’nın 2’nci maddesi açısından en büyük zaaf, gerekçesiz bunlar, gerekçesiz. Oysa, hukuk devletinde hiçbir işlem gerekçesiz olamaz.
Bakın, ben niçin Avrupa’ya yollama yaptım? 1850’lerden bu yana Avrupa kamu hukuku ailesi içerisinde yer alıyoruz. Bugün Avrupa hukukunda, Avrupa Birliğinde hukukun genel ilkesidir, bir idari işlem bile, tikel, bireysel bir idari işlem bile gerekçesiz yapılamaz ama ben yarım yüzyıllık hukukçu olarak bakıyorum niçin koydular, öbür gün niçin kalktı diye, bunu bilemiyorum. Biz burada, Mecliste torba kanunları eleştiriyoruz ama iyi kötü bir gerekçe ortaya koyma çabası içerisindeyiz. Şimdi, bu olmadığı gibi, mesela biz de burada çok çatışmacı yasalar yapıyoruz. Bir yıldır, on altı aydır “Bu, Anayasa’ya aykırı.” deyince bazı vekiller “Kaboğlu da hep konuyu Anayasa’ya aykırılığa bağlıyor.” diyor. Bir başka şeye bağlanamaz tabii ki.
İşte, bugün, biraz önce belirtilen kararda ikinci bir konu var.
BAŞKAN LÜTFİ ELVAN –Lütfen tamamlayın.
İBRAHİM ÖZDEN KABOĞLU (İstanbul)– Tamamlayayım sözlerimi. Mecliste, Genel Kurulda bu hafta tartıştığımız sözlü sınav olayı. İşte, Anayasa Mahkemesi açıklığa kavuşturdu yani güvenlik soruşturması da öyle. O zaman, direnmeyelim yani buradaki ciddi sorun belirttiğim gibi Anayasa’nın yapıldığı ortam ve koşullar, yapılma tarzı, içerik ama bunu uygulamaya koyuş tarzı bile 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a uygun değil. Şimdi, Anayasa aslında nitelik itibarıyla uzlaşma ve toplumsal barış belgesi olduğu hâlde, bu olmadığı sürece bir sarmal olarak tam tersine çatışma belgesine dönüşüyor. Peki, bundan nasıl çıkarız? Soğukkanlı tartışmayla, Anayasa’da olağanlaşma sürecini açmakla, hukukun olağanlaşmasıyla siyaseti olağanlaştırabiliriz. Yoksa biz olağan sürece gitmiyoruz. Bu konuda lütfen biraz daha serinkanlı davranalım. Teşekkür ediyorum.
BAŞKAN LÜTFİ ELVAN –Teşekkür ediyorum

Fahrettin Bağrı

 · .

OLMAYINCA OLMUYOR,BAŞKA ÇARE BULACAĞIZFormun Üstü

 TBMM Genel Kurul’da 3 gündür görüşülen 144 Sıra Sayılı Kanun Teklifinin 1 inci bölüm görüşmeleri tamamlandı. Dört bölüm halinde görüşülecek bu Kanun Teklifinin 1/4’ü tamamlanmış oldu.

S O N U Ç: Görünen durum o ki; yapılacak ilk Genel Seçimlere veya mevcut iktidar değişinceye kadar "Haklı Taleplerimiz" ve "Gaspedilen Haklarımız" konusunda bir ışık görünmüyor. Sağlıklar dilerim...

Fahrettin BAĞRI
(E) Maliye Astsubayı

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - T.B.M.M MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU GÖRÜŞMELERİ …

08-07-2020 - 09:33

 
2 - "YÜKSEK, YÜKSEK" DİYE DİYE ÖMRÜMÜZÜ YEDİNİZ

20-06-2020 - 18:17

 
3 - HAZİNE - MERKEZ BANKASI – BANKALAR

16-06-2020 - 13:49

 
4 - YILLAR BOYU ELE ALINMAYAN …

02-06-2020 - 20:34

 
5 - BÖYLE PROJELER …

05-05-2020 - 12:00

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 112 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SELİN SEVER

     Türkiyeyi Yugoslavyaya dönmedürecek bu yasa AYM den dönecektir... ...

VAHDET DEMİR

     Aydın İYİ Parti Demokratik bir seçime imza attı. Tüm İYİ Delegeleri bu Demokrasi şölene gösterdikleri ilgiden ...

EREN EFE

     Ülkem Yasaklar Ülkesi. Yaşasın İleri Demokrasi. Bu barolar çok oldu bölmek gerek ki sesleri çıkmasın. Sosyal ...

HASAN ALİ KAYABAŞI

     BARO Başkanlarımızın haklı mücadelesinde yalnız değilllerdir. AKParti kendi sonunu hazırlıyor. Bu düşüşün hızını artıracaktır.Bu yaptıkları Bölücülüğü ...

KÜRŞAT ALPEREN

     Hüseyin Reis yazılarını özlemişiz... Yazdıklarına katılıyorum. Bir ülkücü olarak başka bir yere gidemem ama bir çok ...

AYŞE SUNAL

     Yıllardır AK Partiye oy verdim. Ülkenin geldiği durum beni yeni arayışlara itti. İlk defa İyi Partide ...


           ANKET
COVİD-19 Tedbirlerinin gevşetilmesinin zamanlamasını nasıl değerlendirirsin.?
% 34 √ Toplam : 74 - 1- Çok Erken Buluyorum.
% 18 √ Toplam : 39 - 2-İktidar Doğru yapmıştır.
% 49 √ Toplam : 107 - 3-Benim için FARKETMEZ!
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim