Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ERDOĞAN KABİNE SONRASI AÇIKLAMALARDA BULUNDU
ÇÜPPELİ SELEFİ SİLAHLANMASINA DİKKAT ÇEKTİ
UZMANLARDAN VOLKAN UYARISI
ANKARA ALARM VERİYOR
MRDUT YILMAZDAN KÖTÜ HABER VAR


Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler - BİR TORBA KANUN DAHA GÖRÜŞÜLDÜ
 BİR TORBA KANUN DAHA GÖRÜŞÜLDÜ BU YAZININ EKLENME TARİHİ 17-01-2020 / 18:55 | BU YAZI TOPLAM 1081 KEZ OKUNDU.
   
Fahrettin Bağrı
fahrettinbagri@windowslive.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BİR TORBA KANUN DAHA GÖRÜŞÜLDÜ

 Dört gün önce (14.01.2020) yazdığım makalemde aşağıdaki konuyu dile getirmiştim.

"Yakında TBMM Genel Kuruluna gelerek kanunlaşacak olan Kanun Teklifinin (2/2512 Esas Numaralı) 10 uncu maddesi ile Köy Muhrarlarına Yapı Projelerini denetleme yetkisi getiriliyor."
Sözünü ettiğim 2/2512 Esas Numaralı Kanun Teklifi Bayındırlık Komisyonu’nda 15 ve 16 Ocak günlerinde görüşüldü ve kabul edildi. Üzerinde uzunca tartışılan maddelerden biri de 10 uncu maddeydi. Öyle görünüyor ki; bu madde Genel Kurul görüşmelerinde de epeyce tartışılacak.
Şimdi Komisyon tutanaklarından bazı önemli bölümleri aktarmak istiyorum izninizle;


Komisyon : Bayındırlık
15 Ocak 2020 Çarşamba
BİRİNCİ OTURUM
Açılma Saati: 18.13
BAŞKAN: Tahir AKYÜREK (Konya)
BAŞKAN VEKİLİ: Metin YAVUZ (Aydın)
SÖZCÜ: Jülide İSKENDEROĞLU (Çanakkale)
KÂTİP: Burhan ÇAKIR ( Erzincan )
İLYAS ŞEKER (Kocaeli)–Yine, bir başka düzenleme: Köylerde yapılacak olan yapılarda valilik onayı ve muhtarlığa bildirim şartı getiriliyor.
KAMİL OKYAY SINDIR (İzmir)– Değerli arkadaşlar, bakın, 10’uncu maddede burası çok önemli; bu teklifi sunan Mustafa Vekilimizin de dikkatini çekmek istiyorum. “Köylerde yapılacak ve uyulacak esaslar” başlığını taşıyor. 6360 sayılı Kanun... Ki bu maddede geçen bir ifade var “büyükşehir belediye meclisi kararıyla” diyor. Şimdi, İmar Kanunu’nun 27’nci maddesinin başlığı “Köylerde yapılacak yapılar ve uyulacak esaslar”dır, 27’nci maddenin üzerinde yazar. Şimdi, büyükşehirde köy yok ki değerli arkadaşlar. Hangi köyden bahsediyoruz?
MUSTAFA DEMİR (İstanbul)– Köy özelliğini muhafaza eden yerler var.
KAMİL OKYAY SINDIR (İzmir)– Ama ifade böyle muallak olmaz. Köy tüzel kişiliği yok büyükşehirlerde ve bu madde köy tüzel kişilikleriyle ilgili düzenlemeyi yapan madde.
16 Ocak 2020 Perşembe
BİRİNCİ OTURUM
Açılma Saati: 13.42
BAŞKAN: Tahir AKYÜREK (Konya)- 10’uncu maddeyi okutuyorum:
MADDE 10- 3194 sayılı Kanunun 27 nci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan “projelerinin valilikçe incelenmesi, muhtarlıktan yazılı izin alınması” ibaresi “projelerin valilik onayını müteakip muhtarlığa bildirimi” şeklinde değiştirilmiş.
MAHMUT CELADET GAYDALI (Bitlis )– Evet, teşekkür ediyorum Sayın Başkan. Köylerde yapılacak konut projeleri valilikçe onaylandıktan sonra muhtarlara bildirilecek. Valilik onayı ve muhtarlığa bildirim şartı sağlanmadan veya projesine aykırı yapı yapıldığının muhtarca tespiti ya da öğrenilmesi hâlinde durum, muhtar tarafından valiliğe bildirilecek. Söz konusu madde ile getirilmek istenen düzenleme muhtarlara fahri ajanlık yaptırmanın, oy istediği seçmeni ihbar etmenin kanunlaştırılmaya çalışılan hâlidir.
BAŞKAN TAHİR AKYÜREK –Ama biraz daha denetlenmek isteniyor kırsal ve şeyler, o kadar da hani öyle bakmayın yani lütfen.
MAHMUT CELADET GAYDALI (B itlis )– Sadece bir fotoğraf göstereceğim. Bu benim Bitlis Hizan’ın köylerinden biri, yaşam koşullarının, biraz da realitenin içinde olalım.
BAŞKAN TAHİR AKYÜREK– Ama bundan sonraki yapılarda hiç olmazsa biraz bir denetim olsun.
MAHMUT CELADET GAYDALI (Bitlis )– Şimdi, bu köyde diyelim ki bir vatandaşımız kıyıda köşede bir ev yapacak, ne projesi yapacak Allah’ınızı severseniz? Bir de bu niye meslek kuruluşlarına değil de valiliğe bu yetki veriliyor? Valiliğin içinde mühendis, mimar olan olabilir ama hepsi de değil bunların değil mi? Genellikle bunlar siyasal bilgiler mezunu oluyorlar.
İBRAHİM ÖZDEN KABOĞLU (İstanbul)– Bunu bu şekilde düzenlemek yerine biraz daha belki hani biz hukuken baktığımız zaman sadece bildirim değil de muhtarın görevi, muhtar önerir, vali karar alır biçiminde olsaydı daha sanki bu yerel yönetimlerin ruhundan uzaklaşmamış olurduk.
BAŞKAN TAHİR AKYÜREK– Endişenizi anlıyorum.
EMİNE GÜLİZAR EMECAN (İstanbul)– Ben teşekkür ederim Sayın Başkan. Sadece anlamak için soruyorum: Bu muhtarlıktan yazılı izin alınmasının kaldırılma gerekçesini açıklayacak mısınız onu? O neden kaldırılıp yani bildirime çevriliyor? Yani bunu tam anlamak istiyorum. Teşekkürler.
MUSTAFA DEMİR (İstanbul )– Evet, evet. Şimdi aynı şekilde bir önceki kaldırılan kanunda şöyle deniyor, diyor ki: “Valilikçe incelenmesi muhtarlıktan da yazılı izin alınması.” deniyor, orada bir çelişki var yani valilikte inceleniyor ama asıl izni muhtarlıktan alıyorsunuz. Burada hiyerarşide bir sıkıntı var, bu yeniden düzenleniyor. Bir o var, ikincisi: Aslında şimdi, sürekli afetle karşı karşıyayız, sel ve heyelan afetleriyle karşı karşıyayız. Ve dikkat ederseniz eğer bütün bu afetlerin, sellerin olduğu yerlerde genellikle de köy ve mezralarda dere yatağına yapılan binalar ve orada yaşayanlar çok ciddi sıkıntılar yaşıyorlar.
Maddenin ruhunda bu bölgede yapılırken 27’nci maddeye göre buralarda herhangi bir ihtiyaca karşılık bir yapı yapılırken, valilikten izin alınsın. Bunun uygulamasını da muhtarlık takip etsin ve tüm bu işlemler yapılırken herhangi bir harç da ödenmesin. Bu arkadaşlarımız da, bu köylerde, mezralarda yaşayan insanlarımız da kapı kapı belediyeleri veya ilgili kurumları dolaşmak zorunda kalmadan, oralara herhangi bir ücret ödemeden kendi en tabii ihtiyaçları olan yapıların yapılması için önlerinin açılmasından başka bir şey değil. Teşekkür ederim.
BAŞKAN TAHİR AKYÜREK– 10’uncu maddeyi oylarınıza sunuyorum arkadaşlar: Kabul edenler... Etmeyenler... Kabul edilmiştir.

Fahrettin Bağrı

E.Maliye Astsubayı


 

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - T.B.M.M MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU GÖRÜŞMELERİ …

08-07-2020 - 09:33

 
2 - "YÜKSEK, YÜKSEK" DİYE DİYE ÖMRÜMÜZÜ YEDİNİZ

20-06-2020 - 18:17

 
3 - HAZİNE - MERKEZ BANKASI – BANKALAR

16-06-2020 - 13:49

 
4 - YILLAR BOYU ELE ALINMAYAN …

02-06-2020 - 20:34

 
5 - BÖYLE PROJELER …

05-05-2020 - 12:00

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 112 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
EREN EFE

     Konser yasak, tiyatro yasak, nişan yasak, düğün yasak, hatta taziye yasak siyasi etkinlik miting serbest. ...

AHSEN KURTULMUŞ

     Sağlık Bakanı bugün açıkladı 140 bin Covid hastası karantinaya uymamış bu ülkede karantinayı vatandaşa bırakırsan ...

SELİN SEVER

     Murat Başkanın sizin kadın ve çocuk hakları konusunda duyarlılığını yakınen biliyorum. İstanbul sözleşmesi yaşatır. İstanbul Sözleşmesi ...

ZİYARETÇİ

     hayırlı olsun paşam ...

AYŞEN SAĞIR

     Cesurların toplandığı Bir Partidir İYİ Parti. Tabiiki birileri karşımıza çıkaacak, Engeller çıkacak, Hatta çalışanlara çamur ...

H.CEMİL KAYA

     Son günlerde Aydında bürokrat, Siyasetci, Belediye başkanı ve Rekyör hakkında aslı astarı olmayan sözde haberler çıkıyor. ...


           ANKET
Okulların açılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
% 32 √ Toplam : 24 - Okulların açılması iyi olur.
% 67 √ Toplam : 50 - Okulların açılması vakaları olumsuz etkiler.
% 0 √ Toplam : 0 - Sene boyu Online eğitim yapılmalı.
% 2 √ Toplam : 1 - Pek bir fikrim yok.
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim