Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Bugün Türkiye’de 96 kişi daha öldü
ASUMAN DOKUZLU BU DA GEÇER YAHU!
AKŞENER: BU YANLIŞA ORTAK OLMAYIN
İMAMOĞLU VİRÜS YOĞUNLUĞU OLAN İLÇELERİ AÇIKLADI
İmamoğlunu Tehdit Eden Meczup Yakalandı


Ajans 09/ Aydın Haberleri - MÜDÜR
MÜDÜR BU YAZININ EKLENME TARİHİ 23-08-2019 / 09:18 | BU YAZI TOPLAM 4151 KEZ OKUNDU.
   
Hasan KUMRAL (Kumraldede)
hasankumral@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜDÜR

MÜDÜR

Bağırsaklarımız ikinci beynimizdir. Beyin bizim kontrol komuta merkezimiz ise bağırsaklarımız da en az onun kadar düşünce ve davranışlarımıza, verdiğimiz kararlara, psikolojik duygu durumumuza etki ediyor, yönlendiriyor. Kendimizi tanımaktan bahsederiz sürekli. Kendimizi tanımak sadece içsel yolculuk değil, içsel yolculuğun nedenlerini, yolun nereden geçtiğini, Neden? Niçin? Nasıl? gibi soruların da yanıtını da içermelidir. Kendi vücudumuzu, işleyişini, her bir organımızın fiziksel ve duygusal, düşünsel etkileşimini bilmeden, anlamadan sadece içsel yolculuk veya kendini tanıma çabamızda savrulur dururuz. Belki filozof oluruz ama kuvvetle muhtemel mahallenin delisi veya soytarısı da oluruz.  En basitinden vücudumuzun insülin dengesi bozulduğunda sinirli, anlayışsız, öfke patlaması yaşayan veya nedensiz yere birden bayılan, troid bezi düzensiz çalıştığında aşırı kilolu veya sürekli atıştırdığı halde sıska birisi olabiliriz.

Yıllar geçse de çürümeyen cesetler var. Hikmetten veya mucizeden değil yediklerimiz nedeniyle toprağın bile vücudumuzu kabul etmemesinden çürümüyoruz. Uzun raf ömrü, bozulmayan, ekşimeyen, kokmayan işlenmiş gıdalar vücudumuzu da kendisine benzetmiş, o da kokmuyor, bozulmuyor, raf ömrümüz uzamış artık...

Nedensiz, salakça, kendine zarar verdiği halde alışkanlıklarından vazgeçememe, sürekli depresyon veya başkaca psikolojik sorunlar, takıntılı kişilikler, duygu durum bozuklukları, erken ergenlik, eşcinsel eğilimlerin artması yani velhasıl şikayetçi olduğumuz pek çok sorunun temelinde yediğimiz veya yemediğimiz gıdalar vardır.

Yediğimiz veya yemediğimiz gıdaların işlendiği değerlendirildiği, vücuda katıldığı yer özelde bağırsaklarımız, genelde ise sindirim sistemimizdir. Ne yersek veya yemezsek vücudumuz yani beyin dahil tüm organlarımız ona göre çalışır. Her lokma düşüncemizi, her lokma duygumuzu, her lokma hayatımızı yönlendiren tercihlerimizi belirler.

Şimdi biraz gerilere gidelim. Marshall yardımları ile zorla süt tozu, fındık - fıstık, kuru üzüm yedirdiler, sabah poğaça- zeytin dayadılar. Bu vatan, bu cumhuriyet keçi - koyun eti yiyen, tarhana çorbası ve bulgurla beslenenler tarafından kuruldu. Süt tozu, nescafe - coca cola  içen, cami önlerinde şeker şurubu ile tatlandırılmış lokma tüketenler, cips, margarin yiyenler tarafından yok ediliyor. Fark bu kadar net.Ne yersek öyle düşünürüz, ne yersek öyle davranırız, ne yersek o oluruz. Coca cola içersek onun dediklerini yaparız, cips, margarin veya yabancı menşeli gıdalar tüketirsek aklımız da, beynimiz de yabancıya hizmet eder.

Yerli tohumlar niye yasaklandı, yerli gıda şirketleri niçin satıldı, çay-kur, fisko birlik, tariş vs. vs. neden satıldı, dağıtıldı anlaşılmıştır artık. Gıda, temiz çevre, ormanımıza, suyumuza, toprağımıza sahip çıkma kaygısı entel-dantel seviyesine indirgenemeyecek kadar önemli ve milli bir kavgadır.

Yapılması gereken ilk iş kendimizin ne yediğine veya yemediğine dikkat etmek, beynimizin yeniden komuta merkezi haline gelmesini sağlamaktır. İlk önce kendimizin bireysel olarak fikren, ruhen, düşünce ve davranış biçimi olarak sindirim sistemimizden yani bizi yönlendiren işlenmiş gıdalardan bağımsızlığını sağlamaktır. Zor ve sancılı bir süreç olacağı kesin olan bu bağımsızlığı sağladığımız anda yani ne yiyeceğimize, içeceğimize, ne tüketeceğimize gerçekten kendimiz karar verip uyguladığımız anda ilk adım tamamlanmış olacaktır. En zor, en meşakkatli, en sıkıntılı ilk adım tamamlandıktan sonra gerisi kolay gelir. Sigara içen birisinin çocuğuna veya etrafına sigaranın zararlarını anlatması gibi absürd duruma düşmeden kendi ailemizi, etrafımızı yönlendirebilir, gıdaların (sindirim sistemimizin) değil beynimizin bizi, ailemizi ve nihayetinde toplumu yönlendirmesini sağlayabiliriz.  

Meşhur müdür fıkrasını bilirsiniz. Vücudumuzu müdür değil beyin yönetsin, gerisi gelir zaten.

Bağırsak florasının yeniden düzenlenebilmesi için işkembe - kellepaça çorbası, kokoreç, evde işlenmemiş yoğurt ile mayalanmış yoğurt ve sarımsak vazgeçilmezimiz olmalıdır. Geleneksel üretimden gelen işlenmemiş, işlem görmemiş gıda tüketimi seçimi zorunludur. Kanser, kalp-damar yani ani travmaya bağlı olmayan müzmin hastalıkların temelde kökeni GDO’lu ve işlenmiş gıdalardır.

En basit örnek tüm dünyada GDO’lu ürünler ile hazırlanan yemlerin kullanılma oranı %16 iken Türkiye’de uygulanabilir denetim yok ve genellikle %70 oranında GDO’lu yemler tavuklara, hayvanlara veriliyor. Sağlığa, toprağa, bitkiye, hayvana velhasıl her şeye zararlı ilaçlarla, GDO’lu yemlerle, GDO’lu tohumlarla üretilen gıda hammaddeleri, raf ömrü uzatılmış, çürümeyecek, kokmayacak, şeker oranı yüksek şekilde işlenerek seçeneksiz olarak tüketmeye zorlanıyoruz. İthal veya yabancı menşeili gıdalarda veya ürünlerde durum hiç de iç açıcı değil. Küçük örnek, meşhur dondurma firması İngiltere’de sattığı dondurmalarda meyve oranı %12 Türkiye’de %1, temizlik malzemelerinde de durum farklı değil.  Paramızla hastalık satın alıyoruz.  

Kapitalist üretim ve üleşim sistemi kendine alternatif olabilecek girişimleri de kendine benzettiği için sağlıklı gıda, iyi tarım, organik gıda adı altında yine paramızla daha yüksek fiyata hastalık satın alıyoruz. Sonuç aynı yani. Çünkü; temeldeki bakış açısı aynı olduğu için, üretim amacı aynı olduğu için, üretim sistemi aynı (sadece makyaj yapılmış) olduğu için sonuç da değişmiyor. Boş beklenti, hayal dünyası sadece...

Kendi nefsimize hakim olarak, yediğimize, içtiğimize dikkat ederek ilk adımı atmak gerek. Bizi beynimiz yönetsin, beynimizi biz...

Tengri Biz Menen

Hasan KUMRAL


 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - KORONA - KIYAMET

24-03-2020 - 19:41

 
2 - MÜDÜR

23-08-2019 - 09:18

 
3 - YAĞMA

13-08-2019 - 10:21

 
4 - YENİ YIL

04-01-2019 - 07:52

 
5 - EKMEK - ÖZGÜRLÜK

02-12-2018 - 10:32

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 62 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Üniversiteler Akademik Bilim yuvalarıdır. Böyle Kalmalıdır. 3 dönem vekillik yapan şahsiyeti bulunmaz hint kumaşıymış gibi ...

DAVUT K

     Yokuş, “Sağlık Bakanı’nın da açıklamalarına baktığınızda hayatını kaybedenlerin genelini umrecilerimiz oluşturuyor. Bu vatandaşlarımızın vebali başta Diyanet ...

SELİN SEVER

     ÖLÜM Sayların açıklanması ve bu konuda şeffaflık çok güzel. insanlara moral oluyor. Ancak Bazı uzmanların bazı ...

EREN EFE

     Sayın Başkan Atatürkün Kurduğu partinin başkanı olarak Atatürkün kurduğu ve yönetimini teslim ettiği İŞ BANKASI ile ...

HASAN ALİ CENK

     Ispartada 260 vakanın 241 i umreci sorumluları istifa ettimi soruşturma açıldımı. Merak ediyorum. ...

ARZU CEPRELLİ

     İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de ...


           ANKET
KANAL İSTANBUL GEREKLİMİDİR?
% 20 √ Toplam : 18 - 1 Evet Gerekliidir.
% 55 √ Toplam : 50 - 2 Hayır Yapılmasın
% 26 √ Toplam : 23 - 3 Fikrim Yok
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim