Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Vatandaşlara önemli uyarı: Sakın ödemeyin
ADÜ ZİRAAT ÇOĞRAFİ TESCİLLERE KATKI VERİYOR
İyi Parti’de maskeli ’128 milyardolarnerede’ eylemi
AĞIR HASTA SAYISI ARTIYOR
Ege’de deprem meydana geldi


Ajans 09/ Aydın Haber - KARADELİK
KARADELİK BU YAZININ EKLENME TARİHİ 24-09-2020 / 13:40 | BU YAZI TOPLAM 9443 KEZ OKUNDU.
   
Hasan KUMRAL (Kumraldede)
hasankumral@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KARADELİK

KARADELİK

Uzayda yıldızları dahi yutan oluşum, yani güneş ve etrafındaki biz dünyalılarla birlikte güneş sisteminin bir anda karadelikte yok olduğunu, hiçleştiğini düşünün. Tehayyül etmesi bile çok zor.

Gidin Çanakkale köprüsünü görün. Gidin bir de deniz yoluyla karşı sahile geçin. Ne demek istediğimi anlarsınız. Geçen hafta Bozcaada’ya gittim. Osmangazi köprüsü üzerinden Geyiklii oradan feribot ve Bozcaada. Giderken Çanakkale boğazına yapılan köprünün devasa ayaklarını gördüm. 2023 metre orta açıklığıyla dünyanın en geniş köprüsü olacakmış. Dönüşte Lapseki’den Gelibolu’ya geçtim. Pazartesi günü 11.30 dolaylarında. Beş/altı dakika bekledik arabalı vapura bindik. Geminin yüzde 70’i kamyon ve TIR denen devasa araçlarla doluydu. Geçiş ücreti 60 küsur lira... Feribot dolunca kalkıyor. Bu mevsim saat uygulaması yok. Gelibolu’ya geçtim, gazetecilik damarım kapardı küçük bir esnaf araştırması yaptım. Sordum: "Rahat rahat geçtik, sizce bu devasa köprüye ihtiyaç var mı?" Yanıt aşağı yukarı aynıydı, "Bayramlarda yoğunluk olur başka günlerde olmaz. Kışın feribot/arabalı vapur iki saatte bir kalkar?" Neden! Müşteri olmaz dediler, gemi kalkmak için yeterli araç bulamaz. Biliyorsunuz ama hatırlatmak istedim. Bu yakadan o yakaya geçiş tek yerden değil.

Çanakkale-Eceabat var.

Çanakkale- Kilitbahir var.

Lapseki- Gelibolu var.

Seç beğen al durumu. Hepsi kışın sinek avlıyor. Yoğunluk sadece bayramlarda oluyormuş. Hadi temmuz ve ağustos aylarında da birkaç haftayı da ekleyelim. O kadar. Diğer günler, bin gemiye 20 dakikada karşıdasın, hadi beş on dakika bekledin diyelim. 30 dakikada... Deniz yolunu işleten Gestaş. Kışın günde kaç araç taşıyordur, yazın kaç araç? Bu soruyu şundan sordum: Milyar dolar gömdükleri Çanakkale köprüsünü yapan müteahhit firmaya günde 30 bin araç garanti verildi de ondan... Aralıkta da... Ocakta da... 365 günde 30 bir araç garantisi... 15 Euro +KDV... KDV’yi geçtim 15 Euro bugünkü kurla 133 lira. Şu anda deniz yoluyla geçiş ne kadar? 60 küsur lira. Günde 30 bin değil, 5 bin araç bile geçmiyor.

Cumhurbaşkanı "İnşallah 2022 yılında açacağız" dedi. Ben de diyorum ki; inşallah açmazlar. Çünkü açıldığı an kilometre çalışacak. Diyelim ki günde üç bin /beş bin araç geçecek. Ama hazinenin kasasında günde 30 bin araç geçiyormuş gibi Euro çıkacak. Esnaf diyor ki; bayramlarda yoğunluk oluyor. Yaz bayramları da artık bitti. Köprü açıldığında artık yaz bayramı olmayacak. Ee, 30 bin aracı nereden bulacaklar?

Osmangazi köprüsü var. Tam kapasite ile çalışmıyor. 35 dolar + KDV’den yılda 14 milyon araç geçmesi garanti edilmişti 7 milyon araç geçti. Müthiş bir hesap hatası, mühendislik yanılgısı değil mi? Değil. Bilerek garantiyi bu kadar yüksek tutuyorlar. Çanakkale köprüsünden günde 30 bin araç geçecek diyen tek kişi çıkmaz. O sözleşmeye imza atanlar dahil. O ihaleyi organize edenler dahil. Peki neden böyle? Rant!..

Bir dönem bazı gazeteci/yazar arkadaşlarımızın öve öve bitiremediği eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptıkları. Sadece köprüler mi? Tüneller de, havaalanları da aynı durumda. Beton lobisi Türkiye’yi ele geçirdi, Türkiye inşaat üzerinden büyüme yöntemini seçti parayı toprağa gömdü. Gidin Çanakkale köprüsünü görün. Gidin bir de deniz yoluyla karşı sahile geçin. Ne demek istediğimi anlarsınız. Günah! O yükselen devasa köprü ayakları ekonomiye saplanan hançer. Mesele sadece müteahhitlere kıyak değil. O kadar basit olamaz. Kabul ediyorum, makine parkurunun aktif hâle getirilmesi, istihdam yaratılması, yan sanayinin ayakta tutulması gibi amaçları var. Var da bedeli ağır.

Osmangazi köprüsü için ilk altı ayda hazine 1 milyar 750 milyon lira fark ödeyecek. Üstüne Çanakkale de binecek. Bu arada Kuzey Anadolu otoyolunu niye yaptınız, kim için yaptınız, kaç araç geçişini ön gördünüz? O otoyolun amacı neydi? Çanakkale köprüsü Kuzey Anadolu otoyoluna sekte vurur mu? Fark etmez hepsi hazine garantisi altında. İster kullan ister kullanma, ister geç ister geçme... Plansız, programsız öngörüsüz yatırım buna denir. Binali Bey (yeri gelmişken geçmiş olsun) bu garantileri verirken, dolar/Euro üzerinden nasıl hesap kitap yaptıklarını bize tane tane anlatsa.

Diğerlerini geçtim, Osmangazi köprüsü tam kapasite çalışmadığı ortadayken aynı yere çıkan (Balıkesir/ İzmir yolu) Çanakkale köprüsünü neden yaptıklarını bir açıklasa. Çok şey mi istedim.

İşte böyle böyle Türkiye ekonomik, sosyal, kültürel, bürokratik yani velhasıl her yönden Devlet ve Millet olarak karadeliğe doğru son hız gidiyoruz.

En doğru yol Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş kodlarına, düşünce ve davranış kalıplarına tekrar geri dönmektir. Önümüzde denenmiş ve başarı kazanmış bir model, uygulama varken, eşik noktası aşılmadan gereğinin yapılması elzemdir. Kandırıldık, aldatıldık diye ağlayacağımız bir ağlama duvarı bile kalmayacak...

Demokratik, Laik, Sosyal, Güçlü bir Türkiye için Milliyetçi Hükümet değil Milliyetçi İktidar hedefiyle esenlikler. Tengri Biz Menen.

(No: Yazının önemli bir kısmı alıntıdır.)


 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 Veli TİRYAKİ 21:46 - 24.09.2020

        Çanakkale köprüsü Yeni bir Ekonomiye Karadelik olacak. Bu tür yatırımları devletin yapması gerekir. Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

   

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - KARADELİK

24-09-2020 - 13:40

 
2 - KORONA - TALAN

10-05-2020 - 11:08

 
3 - KORONA - MİLLET

26-04-2020 - 12:10

 
4 - KORONA - KIYAMET

24-03-2020 - 19:41

 
5 - MÜDÜR

23-08-2019 - 09:18

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 65 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
AHMET KABAK

     On binlerce kisisilerle yapilan lebalep kongrelerin sonucu. Yetmedi Saglik bakaninda katildigi binlerce kisinin katıldıgı cenaze torenlerinin ...

SERPİL KORUCU

     Vaka sayimiz Dunya rekoruna sebep oldu. 1.5 milyarlık Hindistanı bile geçtik. Toplum duyarsız. Bu duyarsızlar yüzünden ...

ASTO

     Ulkemizde ölumler 100 er 100 er olmaya baslandı. Kapanma icin ne bekleniyor. Yoksa Biz de ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Vekilim Yalan söylemek Günah Değilmi... ...

EREN EFE

     Eğitim_İş Sendikasının bu cesur kararını bir emekli öğretmen olarak takdirle karşılıyorum. İşte Atatürkün öğretmeni budur. ...

ASTO STK PLATFORMU

     Atatürk bu ülkenin Kırmızı çizgisidir. Hiç kimse bizim gönlümüzden çıkaramaz. Bu kararı alanları kınıyorum. Bu ülkenin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 32 √ Toplam : 30 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 62 √ Toplam : 58 - 2-BU YIL YAPILIR
% 8 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim