Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
İmamoğlu’ndan Murat Kurum’a yanıt...
KILIÇDAROĞLU PARTİ MECLİSİNDE KONUŞTU
ERDOĞAN ŞEHİR HASTANELERİNİ SAVUNDU.
SEÇİM KAYBETSEKTE BU İŞTE YOKUM
CUMHURBAŞKANI SÖZCÜSÜ S-400 AÇIKLAMASI


Ajans 09/ Aydın Haberleri - BOMBA SIRTI !..
BOMBA SIRTI !.. BU YAZININ EKLENME TARİHİ 05-07-2019 / 13:08 | BU YAZI TOPLAM 854 KEZ OKUNDU.
   
Konuk Yazar
ahmetkisa@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BOMBA SIRTI !..

05 HAZİRAN 1915 ÇANAKKALE BOMBASIRTI KAHRAMANLARI.

"Çanakkale Biga Selvi Köyünden Ahmet oğlu Mustafa Onbaşı 

Kütahya Gediz Arapşah Köyünden Mestan oğlu Hasan Onbaşı, 

Çorum İskilip Lape Köyünden (şimdiki adı Bayat İlçesi Yoncalı Köyünden) Hatipoğulları’ndan Kadir oğlu Süleyman Onbaşı”Çanakkale Kahramanlarının yaşam öykülerini araştırırken, Genelkurmay Başkanlığımızın Çanakkale Cephesi Harekâtı 2. kitabında 27. Alay Kumandanı Yarbay Şefik Bey’in (Aker) 05 Haziran 1915 tarihli Bomba Sırtı harp raporunda, 27. Alay3.Taburundan (Uşaklı Yüzbaşı Kör Halis’in taburu) üç el bombacının harekâtı ve kimlik bilgileri ilgimi çekti. Bu üç el bombacının künyeleri en ince detayına kadar rapora yazılmıştı. 

 Harekât şimdiki 57. Alay Şehitliği otoparkına girmeden Yüzbaşı Mehmet Şehitliğinin güneyinde 31 ve 32 nolu siperler bölgesinde gerçekleşmişti. 4 Haziran gecesi Top Bayırındaki karargâhından cepheyi gözlemleyen 19. Tümen kumandanı Kurmay Albay Mustafa Kemal, 27. Alay ve 57. Alay siperlerinin arası İngiliz ve Anzak askerleri tarafından işgal edilmiş olduğunu görür ve komutanlara siperlerimizin düşman askerlerinden temizlenmesini emreder.

İki komutan da kendine ait siperlerde düşman askeri olmadığını belirtir. Bunun üzerine Mustafa Kemal 27. Alay Komutanı Yarbay Şefik Beyden Bomba Sırtındaki Türk siperlerinin düşman işgalinden temizlenmesini emreder. Albay Şefik Bey27.Alay 3. Taburdan seçtiği üç gönüllü onbaşının ceplerini el bombalarıyla doldurarak siperlerimizi işgal eden düşman askerleri üzerine el bombası taarruzu yaptırır. Bomba Sırtındaki 31 ve 32 nolu Türk siperleri düşman işgalinden temizlenir.

Şefik Bey 5 Haziran sabahı Tümen kumandanı Albay Mustafa Kemal’e verdiği harp raporunun son bölümünde "Bu üç el bombacı erlerinden birinin siperlerin geri alınması tamamlanırken (S) siperinden gelen bombayla şehit olduğu, birinin yaralandığı"  kaydını düşer. 

Önceki yıllarda yayınladığım "Çanakkale Arıburnu Kahramanları" kitabımda, kahramanların makalesini bu belgelere göre yazmıştım. Okuyucularımdan birinin dikkatini çekmiş ve nüfus kayıtlarında üçünün de cumhuriyet döneminde vefat ettiğini bana bildirdi. Bu durum beni bu konuyu tekrar araştırmaya yöneltti.

Haluk Oral’ın 2012 yılında İş Bankası Kültür Yayınlarında yayınlanan "ARIBURNU 1915 Çanakkale Savaşlarında Belgesel Öyküler" kitabında üç el bombacının akıbeti hakkında bir belgeye ulaşıyorum. Yazar kitabının 169.sayfasında "4-5 Haziran 1915 siper Muharebelerini” araştırıyor.  8 Ağustos 1915 akşamı Kurmay Albay Mustafa Kemal 19.Tümen Komutanlığından, Anafartalar Grup Komutanlığına (16. Kolordu Komutanlığına) atanır. 19.Tümen Komutanlığına 27.Alay Kumandanı Yarbay Şefik Bey, 27.Alay Komutanlığına 3.Tabur Kumandanı Binbaşı Uşaklı Halis Beye (Ataksor) atanırlar.

 9 Ocak 1916’da Çanakkale Cephesini boşaltınca, birliklerimiz başka cephelere sevk edilir. Olaydan 9 ay sonra 19.TümenKomutanı Albay Şefik Bey, 27. Alay Komutan vekili Binbaşı Halis Bey’den ödüllendirmek için 4-5 Hazirandaki el bombacılarının bilgilerini ister. Binbaşı Halis Bey 26 Şubat 1916 tarihli bir yazıyla bilgilerini bildirir. Bu yazıya göre el bombacıların üçü de hayattadır. Resmi tarihe, kimlik bilgileri bu kadar detaylı girilen bu kahramanların izlerini sürerek Kütahya Gedizli Hasan Onbaşı ve Çanakkale Biga Selvi Köyünden Ahmet Oğlu Mustafa Onbaşının nüfus kimlik belgelerine ulaştım. Çorum İskilipli Kadiroğlu Süleyman Onbaşıya ulaşmam, ilçenin adı değişerek Bayat, köyünün ise Yoncalı olması zamanımı almıştı. Burada görev yapan Jandarma Komutanlarından Metin Annadinç’in çabalarıyla Süleyman Onbaşının kimlik bilgilerine ve yakınlarına ulaştım. 

Biga Selvi Köylü Mustafa Onbaşının doğu harbinde Ruslara esir düşüp, 9 yıl esaretten sonra köyüne dönüp 1969 yılında vefat ettiği, Kütahya Gedizli Hasan Onbaşının İstiklal Harbine de katılarak 1933 yılında vefat ettiği,  Çorum İskilip Lape köyünden Süleyman Onbaşının İstiklal Harbinden sonra 1941 yılında köyünde vefat ettiği kayıtlardan anlaşılmıştır.

Çanakkale’den sonra bu kahramanlar diğer cephelerde savaş meydanlarında savaştılar. Esareti yaşadılar. Ankara yakınlarına kadar gelen Yunan Ordularını İzmir’den denize döktüler. Cumhuriyeti kurup, bu cennet vatanı torunlarına armağan ettiler. Ruhları şad olsun, mekânları cennet.

KAYNAKCA:

1.  Birinci Dünya Savaşında Çanakkale Cephesi V. Cilt 3. Kitap. Genel Kurmay Başkanlığı Yayınları. Ankara 2015.

2. Arıburnu 1915,Haluk Oral, İş Bankası Kültür Yayınları, İstanbul, 2015. Araştırmacı Yazar  :Cemalettin YILDIZ

Düzenleme :Bülent ÖZEL 

ALINTIDIR   A.K 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - VAVEYLA !

15-11-2019 - 16:40

 
2 - JEOTERMAL ENERJİ SANTRALLERİ VE HALK SAĞLIĞI

12-11-2019 - 23:53

 
3 - HAKİKATI BİLİP KONUŞAN DİN ADAMI

06-11-2019 - 17:16

 
4 - MUTLAK OKUNMALI!

05-11-2019 - 11:26

 
5 - O ÇOCUKLARI SİZ BİLMEZSİNİZ…

01-11-2019 - 19:27

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 95 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 25°C 12°C

Pazartesi Çok Bulutlu Çok Bulutlu 24°C 13°C

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 25°C 12°C           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Güzel bir anekdot Atanın Değer verdiği Türk Kadınını ne güzel ve anlamlı anlatmış Teşekkürler Ahmet Abi... ...

AYHAN ANIK

     Çok güzel bir anekdot. Bu güzel yazıları okuyunca çok mutlu oluyoruz. Kalemime emegine sağlık. ...

SELİN SEVER

     Yıllardır Kamu mallarının ihaleleri hep şaibeli olmuştu. Belediyelerin ihaleye girmesi bu yerlerin gerçek değerinde ihale edilmesini ...

NEŞE TEMEL

     Çok güzel, gerçekci bir ytazı. Sizi kutlarım. ...

SELİN AKAR

     Ülkemizin böyle Akademik ünvanlı öncülere ihtiyacı var. Kayıp annelerine ülkemizin her kesimi destek vermelidir. Her b..a ...

HASAN ALİ YILMAZ

     Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yaptığınız toplum için çok değerli. Ekip harika gözüküyor..... ...


           ANKET
Önümüzdeki Süreçte Bir Erken Seçim Bekliyormusunuz.?
% 93 √ Toplam : 264 - 1- Evet Bekliyorum
% 3 √ Toplam : 8 - 2- Hayır Zamanında Yapılır
% 5 √ Toplam : 12 - 3-Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim