Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
BAKAN KAYA:SURİYELİ MÜLTECİLERE 40 MİLYAR HARÇADIK
380 BİN ARAÇ TRAFİKTEN ÇEKİLDİ
OKYANUSTA KÜRESEL ISINMA FELAKETİ
CHP’nin kurultay tarihi belli oldu
Sağlık çalışanları için atama ve yer


Ajans 09/ Aydın Haberleri - İLAHİYATÇI HUKUK DOÇENTLERİ GELİYOR (MU?):
İLAHİYATÇI HUKUK DOÇENTLERİ GELİYOR (MU?): BU YAZININ EKLENME TARİHİ 12-12-2019 / 22:28 | BU YAZI TOPLAM 382 KEZ OKUNDU.
   
Konuk Yazar
ahmetkisa@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İLAHİYATÇI HUKUK DOÇENTLERİ GELİYOR (MU?):

Hukuk Temel Alanında Doçentliğe Başvuru Koşulları Neden Değişti?” başlıklı makalemi izleyen linkten okuyabilirsiniz: http://www.anayasa.gen.tr/docentlik.htm

Saygılarımla,

Kemal Gözler 

Özet.- 

“Hukuk temel alanı”nda doçentlik başvurusunda bulunmak için “hukuk doktorası yapmış olmak” şartı 2017 yılının Aralık ayında, “hukuk fakültesi mezunu olmak” şartı da 2018 yılının Nisan ayında kaldırılmıştır.

2019 yılının Mart ayında da “Tablo 5 - Hukuk Temel Alanı”nın altına “518 kodlu İslâm Hukuku” bilim alanı eklenmiştir.

Artık ilâhiyat fakültesi mezunlarının hukuk doçentliğine başvurmalarının önünde bir engel kalmamıştır.

İlave edelim ki, 2018 yılının Şubat ayında, bir yandan, doçentlik için yaban-cı dil barajı 65’ten 55’e indirilmiş, diğer yandan da doçentlik sınavının sözlü aşaması kaldırılmıştır.

 ….

Üniversitelerarası Kurul, 2019 Mart döneminde “Hukuk temel alanı” altındaki “bilim alanları” arasına şimdiye kadar yer almayan “518 kodlu İslâm hukuku” bilim alanını eklemiştir. Acaba neden böyle bir değişikliğe ihtiyaç duyulmuştur? Hukukçular için mi? İlahiyatçılar için mi?

Bugün Türkiye’de sadece 6 hukuk fakültesinde İslâm hukuku anabilim dalı vardır ve bunlarda toplam 2 profesör, 0 doçent, 1 doktor öğretim üyesi ve 3 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Hukuk fakültelerinde “518 kodlu İslâm hukuku” bilim alanında doçentliğe başvurabilecek tek bir doktor öğretim üyesi vardır. Bu değişiklik onun için mi yapılmıştır? (Belirtelim ki o da hukukçu değil, ilahiyatçıdır).

Oysa Türkiye’de ilâhiyat fakültesi veya İslâmî ilimler fakültesinde İslâm hukuku veya fıkıh anabilim dallarında çalışan hâli hazırda 155 doktor öğretim üyesi vardır. Bunlar yayan koşullarını yerine getirmek şartıyla artık “518 kodlu İslâm hukuku” bilim alanında doçentliğe başvurabileceklerdir. (Ayrıca aynı anabilim dallarında görev yapan 134 araştırma görevlisi de vardır. Bunlar da doktoralarını tamamladıktan sonra “İslâm hukuku” bilim alanında doçentliğe başvurabileceklerdir.

 

518 kodlu “İslâm hukuku” bilim alanında doçentlik jürileri, hâliyle İslâm hukuku anabilim dalında görev yapar profesörler arasından seçilecektir.

Türkiye’de hukuk fakültelerinin “İslâm hukuku” anabilim dallarında görev yapan sadece iki adet profesör vardır. Bu profesörlerden birincisi olan Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesidir ve kendisi hukuk fakültesi değil, ilâhiyat fakültesi mezunudur; yüksek lisans ve doktorasını da hukuk alanında değil, temel İslam bilimleri alanındadır. İslâm hukuku anabilim dalında ikinci profesör İstanbul Aydın Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesidir ve kendisi hukuk fakültesi değil, Yüksek İslâm Enstitüsü mezunudur. Yüksek lisans ve doktorasını da hukuk alanında değil, temel İslam bilimleri alanındadır.

 

İlâhiyat mezunlarının hukuk doçenti olma ihtimalinin bulunduğu iddiası abartılı bir iddia değildir. Çünkü hâli hazırda hukuk fakültelerinin İslâm hukuku anabilim dallarında üç öğretim üyesinin üçü de hukuk fakültesi mezunu değil, ilâhiyat fakültesi mezunudur. Hukuk fakültesinde görev yapan İslâm hukuku profesörlerinin ilâhiyat fakültesi mezunu oldukları bir ülkede, ilâhiyat fakültesi mezunu olan kişilerin “518 kodlu İslâm hukuku” bilim alanında doçent olmaları evleviyetle mümkündür. İlave edelim ki, hukuk fakültelerinin hukuk tarihi anabilim dallarında görev yapan bazı öğretim üyeleri de hukukçu değildir.

“518 kodlu İslâm hukuku” bilim alanında doçentlik, hukukçu olmadan hukuk fakültesi öğretim üyesi olmanın alternatif yolu olabilir.

 

Yan Merdivene Atlamak Meşru mudur? Akademik kariyer pek çok basamaktan oluşan bir merdivendir. Bir merdivende basamaklar, sıralıdır ve birbirine bağlıdır. Bir merdivende bir basamaktan aynı merdivenin üst basamağına çıkılır. Bir merdivenin üçüncü basamağından yan merdivenin dördüncü basamağına atlamak gayri meşrudur; zira böyle bir şey, yan merdiveni ilk basamaktan itibaren tırmananların hakkının gasp edilmesi anlamına gelir.

Hâliyle çıkmakta olduğu merdivenden memnun olmayan ve yan merdivene özenen birileri var ise, çıktığı merdivenden inebilir ve yan merdiveni, ilk basamağından itibaren çıkmaya başlayabilir.

 

Türkiye’de tıp doktoru olup, hatta tıp profesörü olup, 18 yaşında öğrenciler gibi, üniversite giriş sınavına girip, hukuk fa-kültesini kazanıp, hukuk fakültesini bitiren ve daha sonra hukuk yüksek lisansı yapan tıp kökenli pek çok hukukçu var. Bunlardan bazıları hukuk doktorası da yapıyorlar. Merdiven değiştirme hilesine başvuran tıpçı duymadım. Sadece tıpçıların değil, kimsenin merdiven değiştirme hilesine başvurmaması gerekir. Hukuk doçenti olmak isteyen var ise herkesin yapacağı şey aynıdır: Hukuk lisansı, hukuk yüksek lisansı ve hukuk doktorası yapmak. Bunun başka bir yolu yoktur.

 

Bu proje gerçekleştirilebilirse, Türkiye’de artık sadece uygulama düzeyinde değil, eğitim düzeyinde de bir “hukuk” kalmayacaktır. Ramplasman sonrası hukuk fakültelerinde “hukuk” değil, başka şeyler anlatılacaktır [10].

Ramplasman sonrası hukuk kitap ve makalelerinde “hukuk” değil, başka şeyler yazılacaktır (Bu konuda erken bir örnek için [11] nolu dipnota bakılabilir).

Sadece pratikte değil, teoride dahi “hukuk”u mumla arayacağımız günler çok yaklaştı!

 

Not 1: Bu bir toplu e-postadır. Benden bu tür duyuru e-postaları almak istemiyorsanız, bana “listeden çıkar” başlıklı bir e-posta göndermeniz yeterlidir.

KEMAL GÖZLER

ALINTIDIR  A.K.

 


 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - KUTUDAKİ...5 TL..NİN SIRRI...!

18-01-2020 - 19:32

 
2 - KADIYI SATIN ALDIĞIN GÜN

17-01-2020 - 20:16

 
3 - HANGİMİZ YAŞADIK

16-01-2020 - 13:04

 
4 - AMATÖRLÜĞÜMÜZ SÜRECEK...

11-01-2020 - 21:20

 
5 - DÜŞÜNÜN BİRAZ.

08-01-2020 - 18:03

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 128 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Cumartesi Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 14°C 4°C

Pazar Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 12°C 1°C

Pazartesi Çok Bulutlu Çok Bulutlu 11°C 0°C           YORUMLAR
ASTO STK PLATFORMU

     Duyarlı 33 ressamı kutluyoruz.Ülkemizde kadına şiddetin tavan yaptığı Erkek şiddetinden yüzlerce kadınımızın katledidildiği ülkemizde umarız Farkındalık ...

VELİ TİRYAKİ

     Değerli Asuman Hanım yazınızı zevkle okudum. Tespitlerinize temennilerinize katılıyorum. hoş geldin... ...

EKREM ÇAM

     İyi Parti Aydında toplumsal karşılığını bulan güçlü bir parti fakat Parti yönetimi bunun farkında değil ...

ERDOĞAN ÇAM

     isabetli bir soru aylardır iyi partiye gönül verenlerin merakla bekledikleri sorular bakalım bunlara ne cevap verilecek ...

ZİYARETÇİ

     Tebrik etmek gerekir duygularımıza tercüman olmuş. İnsallah en kısa zamanda yanlışlardan dönülerek iyi parti hakettiği güzel ...

EREN EFE

     HALA Diyarbakır kaçak Elektrikte birinciliği koruyor. Bu hırsızların çoğuda beş vakit namaz kılıyordur. Diyanet vaazlerde Elektrik ...


           ANKET
KANAL İSTANBUL GEREKLİMİDİR?
% 18 √ Toplam : 8 - 1 Evet Gerekliidir.
% 71 √ Toplam : 33 - 2 Hayır Yapılmasın
% 13 √ Toplam : 6 - 3 Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim