Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
M60T Tanklarının modernizasyon faaliyetleri tamamlandı
Suudi Arabistan’a balistik füze saldırısı
Erdoğan’dan Libya ve Doğu Akdeniz açıklamaları
GÜNLÜK VAKA SAYIMIZ BİNİN ALTINA DÜŞTÜ
AZERİ ORDUSU ERMENİ SİPERLERİNİ VURDU


Ajans 09/ Aydın Haberleri - Rusya’dan Türkiye’ye kabul edilemez teklif
 Rusya’dan Türkiye’ye kabul edilemez teklif BU YAZININ EKLENME TARİHİ 16-06-2020 / 15:00 | BU YAZI TOPLAM 2065 KEZ OKUNDU.
   
Ters Köşe
mustafa.sener.oguz@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE KABUL EDİLEMEZ TEKLİF

Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, "Rus bakanların Türkiye ziyareti bakın hangi nedenle ertelendi?" adlı köşe yazısında, Ankara’da bu gezinin iptal gerekçesinden haberdar olan üst düzey bir isimden bilgi aldığını aktararak, Rusya’nın Türkiye’ye kabul edilemez bir teklif yaptığını yazdı.

Acet’in görüştüğü kaynak, teklifin, Hafter-Sisi ikilisinin açıkladığı "Kahire Bildirisi"nin bir benzeri olduğunu belirtti.

İşte Mehmet Acet’in o yazısı; "Önceki gün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun askeri ve güvenlik makamlarından oluşan bir heyetle Türkiye’ye gelecekleri, kendileriyle bölgesel konularda istişarelerde bulunulacağı resmi makamlarca duyurulmuştu. İki Sergey’in (Lavrov ve Şoygu) Türkiye’ye gelmelerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan telefon görüşmesinde karar verildiğine yine aynı açıklamada yer verilmişti. Ancak dün sürpriz bir gelişme oldu ve Dışişleri Bakanlığı’ndan Rus bakanların Türkiye’ye yapacakları gezinin ileri bir tarihe ertelendiği açıklaması geldi. Türkiye ile Rusya arasındaki görüşme ertelendi RUSLAR HAFTER’E ARKA ÇIKAN BİR TEKLİFLE ANKARA’NIN KAPISINI ÇALINCA…

Peki, neden böyle oldu? Rus bakanların duyurusu da yapılmasına rağmen Türkiye’ye yapacakları ziyaret neden ertelendi? Bu sürpriz gelişme üzerine işin perde arkasını öğrenmek için hemen kaynaklarımıza yöneldik. Ankara’da bu gezinin iptal gerekçesinden haberdar olan üst düzey bir isim, meselenin arka planına ışık tutacak iki önemli bilgi verdi. 1. Rusların ateşkes önerileri Türkiye için kabul edilemez idi, 2. Ruslar, Hafter’e arka çıkan 6 Haziran Kahire Deklarasyonu’ndan farksız bir teklifle geldiler. Sözünü ettiğim isme, "Yani Ruslar gelmeden önce teklifleri mi geldi" diye sorunca, yeni bir bilgi daha edinmiş olduk. Meğer cumartesi günü yani iki bakanın öngörülen ziyaretinden bir gün önce Rusya’dan bir bakan yardımcısı Türkiye’ye gelmiş ve Moskova’nın teklifini Ankara’ya iletmişti.

Teklifin mahiyeti, Libya üzerinde bir mutabakat sağlamaya elverişli olmadığı için, yani şu aşamada müzakere yoluyla bir ilerleme olması beklenmediği için Rus Dışişleri ve Savunma Bakanlarının Ankara’ya yapacakları ziyaretin ertelenmesine karar verildiği anlaşılıyor. Libya ile ilgili gelişmeleri çok yakından takip etmemiş olanlar için küçük bir hatırlatmada bulunalım. Kahire Deklarasyonu dediğimiz şey şu: Libya’da Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti etkili bir askeri operasyonla Hafter güçlerini yenilgiye uğratıp Trablus bölgesinden uzaklaştırınca, darbeci general Hafter soluğu hemen Mısır’da almıştı. Devamında 6 Haziran’da adına Kahire Deklarasyonu denilen, Rusya’nın da destek verdiği ortak basın bildirisi ile ateşkes çağrısı yapılmıştı. Daha önceki tecrübelerin de gösterdiği gibi ateşkes çağrısının, Hafter’i sıkıştığı durumdan kurtarmak ve bunun için zaman kazanmak dışında bir amacı yoktu.

Hem Libya’da Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan Serrac yönetimi, hem de Türkiye için durum bundan ibaretti. O nedenle son dönemde kendilerine bu yenilgiyi tattıran Serrac yönetimi tarafından Sisi ve Hafter’in bu önerisi net bir şekilde reddedildi. Devamında Ankara da aynı yönde bir tutum sergiledi. Geçen hafta kendisiyle konuşup sözlerini bu köşede sizlerle paylaştığımız Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu ateşkes çağrısının samimi olmadığını ve ölü doğduğunu net bir şekilde dile getirmişti.

Hal böyle iken, Rusya’nın hem Hafter’in arkasında duran, hem de Kahire’den yapılan çağrının öngördüğü sınırlar içerisinde kalan bir teklifle masaya oturacağını beyan etmesi, görüşmelerde bir ilerleme sağlanamayacağının açık bir işareti olarak görüldü. Böyle olunca da, Rus Savunma ve Dışişleri Bakanlarının ziyaretinin turistik bir gezinin ötesine geçmeyeceği anlaşılmış oldu. SAHADA İŞLER KIZIŞABİLİR Peki, bu yeni durum neyin habercisi olabilir?

Türkiye ve Rusya’nın Libya üzerinde bir anlaşmaya varamaması sahadaki durumu nasıl etkiler? Türkiye destekli Trablus yönetimi, askeri operasyonlara Sirte’den başlayarak doğuya doğru ilerleyecek şekilde devam edeceklerini duyurmuştu. Günlerdir devrik lider Kaddafi’nin doğum yeri olan bu kentin civarına askeri yığınak yapıldığı da biliniyor. Sirte’nin ele geçirilmesi demek, sırada Libya’nın petrollerinin yüzde 70’ine sahip olan petrol hilâli bölgesinin olduğu anlamına gelecektir.

Rusların operasyonun bu noktada kalması için asılmasının asıl gerekçesi de bu zaten. Serrac yönetimine bağlı güçlerin Hafter birliklerini yenilgiye uğratarak önce Trablus etrafındaki tehdidi bertaraf etmesi, devamında da hızlı bir şekilde doğuya doğru yönelmesi üzerine Ruslar Suriye’deki Hmeymim Üssü’nden çok sayıda savaş uçağını buraya nakletmişti. Şu aşamada masada bir ilerleme sağlanamayacağı anlaşıldığına göre, gözlerimizi Libya sahasına çevirmemiz gerekecek.

Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti, Sirte üzerinden doğuya doğru ilerleyişini sürdürebilecek mi? Bugüne kadar darbeci Hafter güçlerini Wagner grubu üzerinden destekleyip nispeten çekingen bir görüntü vermeye çalışan Ruslar, sahadaki şartların destek verdiği grubun aleyhine değişmesi nedeniyle bu tutumunu değiştirip çatışma sahasına aleni bir tutumla girer mi? Son derece kritik sorular bunlar. Libya’da önümüzdeki günlerde çok yakından izlememizi gerektiren bir süreç bizi bekliyor.


GÜNEBAKIŞ GAZETESİ 

https://www.gunebakis.com.tr/gundem/ruslar-haftere-arka-cikiyor-h64581.html

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - “BU BİR TORPİL LİSTESİDİR”

03-07-2020 - 14:34

 
2 - RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE KABUL EDİLEMEZ TEKLİF

16-06-2020 - 15:00

 
3 - BİR SEN EKSİKTİN!

01-06-2020 - 13:17

 
4 - UFO’LAR GERÇEK Mİ?

06-05-2020 - 00:02

 
5 - "BELEDİYELERE İZİN YOK, TARİKATLARA PARA YAĞIYOR

29-04-2020 - 00:10

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 162 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SELİN SEVER

     Türkiyeyi Yugoslavyaya dönmedürecek bu yasa AYM den dönecektir... ...

VAHDET DEMİR

     Aydın İYİ Parti Demokratik bir seçime imza attı. Tüm İYİ Delegeleri bu Demokrasi şölene gösterdikleri ilgiden ...

EREN EFE

     Ülkem Yasaklar Ülkesi. Yaşasın İleri Demokrasi. Bu barolar çok oldu bölmek gerek ki sesleri çıkmasın. Sosyal ...

HASAN ALİ KAYABAŞI

     BARO Başkanlarımızın haklı mücadelesinde yalnız değilllerdir. AKParti kendi sonunu hazırlıyor. Bu düşüşün hızını artıracaktır.Bu yaptıkları Bölücülüğü ...

KÜRŞAT ALPEREN

     Hüseyin Reis yazılarını özlemişiz... Yazdıklarına katılıyorum. Bir ülkücü olarak başka bir yere gidemem ama bir çok ...

AYŞE SUNAL

     Yıllardır AK Partiye oy verdim. Ülkenin geldiği durum beni yeni arayışlara itti. İlk defa İyi Partide ...


           ANKET
COVİD-19 Tedbirlerinin gevşetilmesinin zamanlamasını nasıl değerlendirirsin.?
% 34 √ Toplam : 74 - 1- Çok Erken Buluyorum.
% 18 √ Toplam : 39 - 2-İktidar Doğru yapmıştır.
% 49 √ Toplam : 107 - 3-Benim için FARKETMEZ!
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim