Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AKŞENER NET:İYİ PARTİ SEÇİMLERE GİRECEK
AKP’li eski Bakan: "Erken seçim İYİ
İYİ PARTİYE PROVOKATİF SALDIRI
BASKIN SEÇİM TEKLİFİ KABUL EDİLDİ
YSK Başkanı’ndan İYİ Parti açıklaması!


Ajans 09/ Aydın Haberleri - BüyükLokma Büyük Laf
BüyükLokma Büyük Laf BU YAZININ EKLENME TARİHİ 23-03-2018 / 21:18 | BU YAZI TOPLAM 401 KEZ OKUNDU.
   
TÜRKİYE İÇİN ELELE
adilbaris09@yandex.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BÜYÜKLOKMA BÜYÜK LAF

 
Çok amiyane bir tabir vardır, aslında kimseye yakıştırmak niyetinde değilim.Ancak kimi insanlar vardır söyledikleri sözleri, yedikleri yemeklerebenzetmekteler. Hani derler ya büyük lokma ye gibi . Bu tabiri insanlar başkaanlamlara çekmekteler. Lokmayı ağzına alır, evirir çevirir, yutulabilecekse yuvarlargider lokma. Kimi zaman lokmayı çiğnemeden yutarlar. Bu şekilde olursa yanındabir içecek kullanırlar. Hani ilaç alırken nasıl yuvarlarız hapları su ile, işteona benzer bir durum oluşabilir. Ben zaten büyük lokma yemeye bünyem müsaitolmamakta. 
 
Yemek yerken kimileri bünyesine bakmadan lokmaları sıralar, ancak yemekyemekte bir sanattır diye düşünmekteyim. Nasıl yemek yapmak bir angarya olmadığınainanıyorsak, yemek yemekte bir sanattır. Kimileri yemek yerken, kendilerindengeçerler, masada ne bulurlarsa yerler. Bir meydan muharebesine döner masa,çatal, bıçak sesleri arasında çiğnemeden yutulan lokmalar. Ağızdan içeri girenile ağızdan dışarı çıkan arasında bir bağlantı olurmu diye düşündüğümde,doğrudan ilişki bulunduğuna inanırım. Ağızdan çıkan sözlerin eğer anlamı vehedefi varsa, önemlidir. Eğer anlamsız hedefsiz ulu orta olursa sözler, dahabaşka değerlendirilir. 
 
Bende iz bırakan olaylar vardır, vede bunlara bağlı olarak iz bırakansözler vardır. Kimilerini bu gün hala dile getirmekteyim. Bunlardan bir tanesi ‘’Bir ülkede küçük insanların gölgeleri uzuyorsa, o ülkede güneş batıyordur ’’ Nekadar güzel bir benzetme. Bu sözün kaynağını araştırdım . Kimileri bu deyimsözü için, bir Çin  atasözüdediler. Kimin sözü olursa olsun güzel bir söz.  Buna benzer bir çok söz daha bulabiliriz. Hatta çok dahadokunaklı bir cümle vardır, kimin söylediği belli değildir amma çok kalitelibir söz. ‘’Suskunluğum asaletimdendir, herlafa verilecek bir cevabım vardır lakin, bir lafa bakarım laf mı diye, bir desöyliyene bakarım adammı diye’’ . Şimdi bir söz söylediğiniz zaman anlamıolması gerekir. Dinleyenler bu sözden anlam çıkarsınlar. Sözün içeriğinde biranlam olması gerekir. Hatta eskilerin tabiriyle ‘’ Okkalı ‘’ bir laf olmalı. Birdesöyleyenin oturaklı olması gerekir. Erenler her zaman konuşmaz, ancak konuştuklarızaman söz ve hedef belirlenir. Onların sözlerinden anlam çıkarılabilir. 
 
Bakın çok önemli bir kitap var, herese tavsiye edilen bir kitap, NUTUK,  büyük önder Mustafa Kemal in kitapta geçen  her sözünde bir anlam, her anlamda birhedef çıkarılmakta. Devrimleri yaparken çevresindekilerle tartışması,kurultaylar toplaması, dış siyasette attığı her adımda başarının bir semboluolarak temayüz etmesi, çok çarpıcıdır. Hiç bir söyleminde: ‘ Bizi aldatmışlar, böyle olacağınıdüşünmedik, yalnışlıkla ihanet ettik ’ sözlerini söylememiş olması çokönemlidir. Cumhuriyetin kuruluş sürecinde kaybedilecek vakit olmadığındanverilecek kararların doğru ve verimli olmasına  çok dikkat etmiş, Ata rahmetlik. Eğitiminde elde ettiğihasletlerden en önemlisi askeri beceri yanında Kültür ve Kurmaylık.  Bu kazanımlar Devlet idaresinde çokönemlidir. Devlet adamlığı için üniversite eğitimi önemli bir gerekçe olarakCumhurbaşkanlığı vasıflarında aranmakta. Anayasayı, her konuda olduğu gibi,dikkate almıyan bir idareden ne bekliyebiliriz ki. Ülkenin saygın askeriotoritesini, birilerinin baskısı ile kırıp döktükten sonra, AFRİN deki askeribaşarıyı, siyasi malzeme yapılması konusunda toplum tepkili. Asker canını fedaediyor, birileri çıkıp övünmeye kalkıyor. 15 senedir Suriyenin kuzeyinde yapılanmayagöz yuman, terör örgütünü Kobaniye gitmesinde vatan toprağını çiğnetenler,eşkiyayı sınırda davul zurna eşliğinde hakim ve savcı ile karşılayıp,  göz yumanlar, hiçmi hesap vermiyecekler?Her insan nasıl yaptığı hataların bir yerde hesabını veriyorsa, idaremekanizmasını kullananlarda hatalarının bir gün hesabını vermeleri gerekir.
 
Her sözünüzde  ‘Ey Amerika’ ,yahut ‘Ey Avrupa’,  hatta ‘EyAvrupa Parlementosu’ diye söze başlarsanız, sizi artık kimse dikkate almaz.Büyük lokma ye, amma büyük laf etme diye bir sözüm geldi söyledim hem nalınahem mıhına.
 
MetinAtamer 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - BÜYÜKLOKMA BÜYÜK LAF

23-03-2018 - 21:18

 
2 - TAYYİP BEYİ YENECEĞİM!

21-02-2018 - 00:52

 
3 - OSMANLI’NIN KAYIPLARINI DA “DARBECİLERE"Mİ BAĞLICAZ

14-02-2018 - 20:42

 
4 - CHP"NİN YARASI DERİNDE…

05-02-2018 - 23:06

 
5 - BAHÇELİ NE YAPMAK İSTİYOR?

14-01-2018 - 19:10

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 86 ADET YAZI KAYITLI .
 
 

gram altın
           ..
 
TÜM YAZARLAR

Aydın Hava Durumu

Cuma Çok Bulutlu Çok Bulutlu 27°C 14°C

Cumartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 25°C 11°C

Pazar Az Bulutlu Az Bulutlu 27°C 12°C           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     YSK Başkanı İYİ Partinin seçimlere girip girmeyeceği sorusuna Bilmediğini açıkladı. Ben Biliyorum. SOKULMAYACK... ...

SATI OĞUZ

     BU OYUNU HALK BOZAR. AK PARTİ İYİ PARTİYİ DEVLETLE KARŞI KARŞIYA GETİRMEYE ÇALIŞIYOR. NE YAPILIRSA YAPILSIN ...

EREN EFE

     EY MİLLET BU ÜLKENİN 1 MİLYAR LİRASI PARTİLERE SEÇİM YARDIMI OLARAK ÖDENİYOR... FARKINDAMISIN ...

AYDIN GÜZELÇE

     İYİ Partinin Ak Partinin yaptırdığı anketlerde bile Meral Akşener hızla yükseliyor. Kısa sürede İYİ Partinin oylarının ...

VELİ TİRYAKİ

     Gökova son günlerini yaşıyor. O muhteşem koyların bazıları imara açılıyor, köy yolları genişleyecek diye ağaçlar kesiliyor.YAŞASIN ...

ÜLFET ÇAKIR

     Sizin gibi aydın ve vatansever hukukçukların hayalleri dahi böyle olur. Ne mutlu size. Sizi tanıdığımız için ...


           ANKET
TÜRKİYE NASIL YÖNETİLMELİ
% 54 √ Toplam : 64 - PARLAMENTER SİSTEM
% 28 √ Toplam : 33 - BAŞKANLIK SİSTEMİ
% 2 √ Toplam : 2 - YARI BAŞKANLIK SİS.
% 18 √ Toplam : 21 - KARARSIZIM
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim