Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
THK YENİ YÖNETİMİ ESKİ YÖNETİMİYLE
DAVUTOĞLNDAN ÖNEMLİ ÇIKIŞ
AĞRALİOĞLU İLK BASIN TOPLANTISINI YAPTI
O REKTÖR GÖREVDEN ALINDI
DOĞU AKDENİZDE KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ


Ajans 09/ Aydın Haberleri - FRANSA, 24 NİSAN’I SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI TANIDI
FRANSA, 24 NİSAN’I SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI TANIDI BU YAZININ EKLENME TARİHİ 10-02-2019 / 22:49 | BU YAZI TOPLAM 1288 KEZ OKUNDU.
   
TÜRKİYE İÇİN ELELE
adilbaris09@yandex.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FRANSA, 24 NİSAN’I SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI TANIDI

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 24 Nisan’ı sözde “Ermeni soykırımını anma günü” ilan etme vaadini yerine getireceğini bildirmiştir. 5 Şubat 2019 (dün) tarihinde, Fransa Ermeni Organizasyonları Koordinasyon Konseyi’nin (İng. Coordination Council of Armenian Organizations in France) resepsiyonunda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 1915 olaylarını “Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Ermenilerin canice öldürülmesi” olarak adlandırmıştır. Burada Macron, hem tarihi olarak hem de siyasi olarak “unutkan” ve “adaletsiz” bir kişi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Hatırlanacağı üzere, 2001 yılında 1915 olaylarının sözde soykırım olarak tanınmasının ardından Fransa Parlamentosu, 2006 yılında 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini onaylamıştı. Ancak, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy söz konusu teklifin senatoya gelmesinin önüne geçtiği için yasalaşması mümkün olmamıştı. 2011 yılında ise, Fransa Parlamentosu, Ermeni iddialarını suç sayan yasa teklifini oy çokluğu ile kabul etmişti. Ancak 2017’de, Fransa Anayasa Mahkemesi, “bazı suçların reddinin suç sayılması” ile ilgili yasasının ilgili hükmünü iptal etmişti. Daha önce “Ermeni soykırımı yok” fikrini savunan kişilere ceza verilmesinin önünü açan yasa, ifade özgürlüğüne engel teşkil ettiği ve tarihi çalışmaları siyasetçilerin müdahalesine açık hale getirdiği ve orantısız bir saldırı olduğu gerekçesi ile geçerliliğini yitirmişti. Bu güncel tarihi süreç ışığında, Fransa’nın Ermeni iddiaları konusunda yıllar boyunca Türkiye’ye karşı propagandasının Fransa’nın iç ve dış siyasetinin vazgeçilmez bir parçası olarak devam ettiği görülmektedir. 2017’de, “Ermeni soykırımı” olmadığını savunan kişilere ceza verilmesini öngören bir yasanın, daha sonra iptal edilmiş olsa da, geçmiş olması dahi siyasi çıkarlar uğruna verilmiş başka bir karardır. Düşünce özgürlüğü fikrini en çok savunan Fransa’nın daha iki yıl öncesine kadar kendisi ile çelişmesi yeteri kadar güven sarsıcıdır ve bu tutarsızlık Fransa’nın gerektiğinde savunduğu değerleri göz ardı edebileceğini ortaya koymaktadır.

Bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 24 Nisan’ı sözde soykırımı anma günü ilan etme kararı da şaşırılacak bir gelişme değildir. Neden Erivan’da düzenlendiğine hala anlam verilemeyen Frankofoni Zirvesi’nde (11 Ekim 2018), 24 Nisan’ı sözde soykırım günü olarak ilan edeceğinin teminatını vermiş olan Macron, bu vaadini hem iç siyaset hem de dış siyaset için kullanmaktadır. Sözde soykırım anma gününü ilan ederken “Fransa tarihle yüzleşir. Gelecek birkaç hafta içerisinde söz verdiğim gibi 24 Nisan’ı Ermeni soykırımı anma günü ilan ediyoruz.” ifadesinde bulunmuştur. “Tarihle yüzleşme” noktasında Fransa’nın üzerine düşen görevleri yaptığını söylemek mümkün değildir. Çelişkili ifadelerde bulunan Fransa’nın bizce unutkan olması ve adaletsiz davranması, kirli sömürgeci geçmişini, özellikle Cezayir’deki katliamlarını, Ekim 1961’de, Paris’te sayıları 200’e yakın Cezayirli bağımsızlık aktivistini vahşi bir şekilde katlettiğini unutmasından ve Türkiye’ye yönelik saldırılarında tarihi adil bir şekilde yorumlamaktan kaçınmasından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca, IŞİD’le mücadele, insan hakları ve sivil özgürlüklerin yanı sıra soykırım konusunda da Türkiye ile fikir ayrılıkları olduğunu söyleyen Macron, yakın geçmişte ırkçı Ermeni teröristlere kol kanat germiş ve günümüzde de fanatik Ermeni söylemlerine en fazla destek veren liderlerden biri olmuştur. Ayrıca bugün, terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD ile Suriye’de işbirliği yaptığı da ortadadır. Konu 1915 olayları olduğunda, Fransa kendi payına düşen sorumlulukları unutmaktadır. Oysa, Fransa’nın Afrika’da ve Güneydoğu Asya’da işlediği insanlık suçları tarih kitaplarında Fransa’nın genel yaklaşımını ortaya koymaktadır. 

Sömürgecilik ve insanlığa karşı suç denildiğinde ilk akla gelen isim olan Fransa, görünen o ki bu ününden sıkılmış ve bu kanlı geçmişini perdelemek üzere Türkiye’yi gözüne kestirmiştir. Ancak unuttuğu husus, tarihin yanılmazlığı ve daima son sözü söylediğidir.

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - ACABA ONLARDA MI YANDAŞ?

22-08-2019 - 10:48

 
2 - UNUTMADIK, UNUTAMADIK, UNUTMAYACAĞIZ !

08-08-2019 - 11:40

 
3 - 15 TEMMUZ’A NASIL GELİNDİ?

14-07-2019 - 23:16

 
4 - PONTUS DEVLETİNİN BAYRAĞI AY YILDIZDI !

22-06-2019 - 23:26

 
5 - SURİYE’DEN KERKÜK’E DÜŞEN TÜRK SAVUNMA HATTI

01-06-2019 - 03:35

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 113 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazartesi Sıcak Sıcak 39°C 25°C

Salı Sıcak Sıcak 39°C 24°C

Çarşamba Sıcak Sıcak 37°C 23°C           YORUMLAR
ERDEM TUNÇ

     Bakan Pakdemirli ağzından baklayı kaçırdı. Basın açıklamasında Türk Hava Kurumu Chp ile işbirliği içinde deyiverdi. ...

SELİN SEVER

     Sayın Bakan TSK nın ve THK nın uçaklarını yaşlı diye kiralamadığınızı söylüyorsunuz. Acaba Rus Helikopterlerin 60 ...

HASAN YILMAZ

     MAALESEF BU HASTALIK BİZDE HEPİMİZDE VAR. TOPLUM TEPKİ GÖSTERİYOR. PARTİ GENEL BAŞKANI ELEŞTİRİYOR. ETİK DEĞİL DEĞİL ...

EREN EFE

     Sayın Haberci arkadaş Üniversitelerde akraba atamalatını da görün. Eski ADÜ Rektörü Cavit Bircan Karısını atama yaptığında ...

VAHDET TÜRKOĞLU

     Hasan Bey yazınızı tek çırpıda okudum. hepsine katılıyorum. Eskiden tek tük olan yağma talan rant şimdi ...

KÜRŞAT GÜLER

     Ne Diyeyim eksik bile yazmışsın. Satılanlara ve Rannta kurban edilen doğaya mı yanayım, Türk Halkının vurdumduymazlığınamı? ...


           ANKET
BAŞKANLIK SİSTEMİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
% 46 √ Toplam : 56 - Başarı Buluyorum.
% 15 √ Toplam : 18 - Başarısız Buluyorum.
% 5 √ Toplam : 6 - Revizyon Gerekir
% 35 √ Toplam : 42 - Parlamenter Sisteme dönülmeli.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim