Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Boğaziçi’nde rektör yardımcılığını kimse kabul etmiyor
ADÜ ile Kent A.Ş arasında iş
Akşener ‘HDP ile ittifak’ tartışmasına Noktayı
BAKAN SOYLUYA PARTİSİNDEN TEPKİ
Bakan Selçuk, tatile giren öğrencilere seslendi:


Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler - Çıkmaz sokaktayız, bir çıkış bulmaya çalışıyoruz
 Çıkmaz sokaktayız, bir çıkış bulmaya çalışıyoruz BU YAZININ EKLENME TARİHİ 30-11-2020 / 23:07 | BU YAZI TOPLAM 273 KEZ OKUNDU.
   
TÜRKİYE İÇİN ELELE
adilbaris09@yandex.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇIKMAZ SOKAKTAYIZ, BİR ÇIKIŞ BULMAYA ÇALIŞIYORUZ

Prof. Esin Davutoğlu Şenol, "Gerçekten karantina çok alt sıralarda ele almamız gereken bir çözüm önerisiyken şu anda çıkmaz sokaktayız, bir çıkış bulmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Esin Davutoğlu Şenol, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede yaşanan zorlukları anlattı.

Prof. Şenol, "Alınacak tedbirler artık sadece yüzde 10-20 etkili olur. Toplum alev alev yanarken biz bardakla su taşımaktan bahsediyoruz. Eğer kapanma olmazsa geriye önümüzde göreceğimiz trajik günler kalıyor" dedi.

RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuk olan Prof. Şenol, "Hiç istemeden de olsa kapanma istiyoruz çünkü başka seçenek kalmadı. 1,5-2 aydır tablonun ne kadar vahim olduğu belli. Biz gerçek sayılara yeni kavuştuk ama gerçek sayılar orada, önlerinde duruyordu" ifadesini kullandı. Şenol, Bilim Kurulu’nun sesinin ’cılız çıktığını’ söylerken, "Çok fazla altını çizmiyorlar diye düşünüyorum ya da öyle görünüyor. Bu kadar can kaybı ve bu kadar can yakıcı bir süreç yaşanırken daha güçlü sesler duymak istiyorsunuz" şeklinde konuştu.

Prof. Esin Davutoğlu Şenol’un salgın konusunda açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Bilim Kurulu’nun sesi cılız çıkıyor"

"Hiç istemeden de olsa kapanma istiyoruz çünkü başka seçenek kalmadı. 1,5-2 aydır tablonun ne kadar vahim olduğu belli. Biz gerçek sayılara yeni kavuştuk ama gerçek sayılar orada, önlerinde duruyordu. Önce gerçek, sonra onu algılamak sonra da reçete demiştik. Gerçek orada duruyordu ve algılama ile de bir problem olmadığına inanıyorum. Bilim Kurulu’nun da bazı tavsiyeleri var ama onlar da her halde cılız sesle söylüyorlar, çok fazla altını çizmiyorlar diye düşünüyorum ya da öyle görünüyor. Bu kadar can kaybı ve bu kadar can yakıcı bir süreç yaşanırken daha güçlü sesler duymak istiyorsunuz. Tek ihtiyacımız olan şey gerçekler çünkü çok sayıda meslektaşımızı kaybediyoruz.

"Çıkmaz sokaktayız, bir çıkış bulmaya çalışıyoruz"

"Hastaneler ve yoğun bakımlar dolu. Kovid hastası dışında hiçbir hasta bakılabilecek durumda değil. Sokaktaki salgın, hastanelere taşmış durumda. Gerçeklerin daha güçlü bir şekilde dile getirilmesi ve dile getirilen gerçeklerin üzerine daha güçlü bir şekilde doğru reçetelerin konuşulması gerektiğini düşünüyorum.

Bilim insanı bir çok metodolojik yöntem varken ve bu metodolojik yöntemler insanların canını daha az yakacakken kapanma demez. Gerçekten karantina çok alt sıralarda ele almamız gereken bir çözüm önerisiyken şu anda çıkmaz sokaktayız, bir çıkış bulmaya çalışıyoruz. Sağlık sisteminin biraz önü açılmalı, biraz nefes alınmalı çünkü çok sayıda hasta sağlıkçımız var. Sistem dönemeyecek halde.

"Sağlık sisteminde durum ürkütücü durumda"

"Korona hastaları çok zahmetli. Evde de bakılıyor olsalar yoğun bakımda da bakılıyor olsalar çok zahmetli. Sokağa taşma noktasına gelecek böyle giderse. Benim söyleyeceğim metodolojik önlemler, pandemi seferberliği, sivil toplum kuruluşlarının el ele vermesi ve güzel plan, programlar çıkarmaya başlamak lazım ama bunlar zaman alıcı şeyler ve böyle bir zamanın olmadığını düşünüyorum. Onun için kapanma demek zorunda kalıyoruz. Sağlık sistemindeki taşma ürkütücü boyutta. Eğer kapanma olmazsa geriye önümüzde göreceğimiz trajik günler kalıyor.

"Uçak havada arıza yaptı pilot ve hostesler gidiyor"

"Alınacak bütün önlemler yüzde 10 ile 20 arasında bir faydası olacaktır. Şu an bütün toplumda yaygın durumda, alev alev yanıyor, biz bardakla su taşımaktan bahsediyoruz. Ben yangının boyutunu gördüğüm için alev alev yandığını gördüğüm için başka çaremiz kalmadı demek durumundayım. Şu anda biz maksimum yükü taşıyoruz zaten bunun üstüne bir yük binemez üstümüze. O maksimum yük artık sokaklara taşar. Hastalanmamış olanlarımız sağlıklı kalmaya çalışıyoruz.

Hastalanmış olanlarımız hasarsız atlatmaya çalışıyor. Uçak havada arıza yaptı, pilotlar, hostesler gidiyor. Pandeminin ilk gününden bu yana ağır fiziksel yük altında olmamıza rağmen son gücümüzle götürüyoruz. Türkiye’nin büyük bir şansıdır ama bu şans tükenir. Tükenir ama pes edildiği için değil hastalanıldığı için tükenir."

gercekgundem

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - ERMENİ DİASPORASI VE ŞAKLABANLIKLARI

17-01-2021 - 12:31

 
2 - GARİPTİR ÖZ YURDUNDA…

03-01-2021 - 15:26

 
3 - AB-D EMPERYALIZMI YINE IS BASINDA !!!

19-12-2020 - 21:27

 
4 - ÇIKMAZ SOKAKTAYIZ, BİR ÇIKIŞ BULMAYA ÇALIŞIYORUZ

30-11-2020 - 23:07

 
5 - BU NE HİDDET KADINA ŞİDDET

18-11-2020 - 22:30

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 137 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
MUSTAFA ŞENER

     AKP nin Hukuk Anlayışı. AKP Kazanana kadar her şey mübah. İstanbulu unutmadık. Mutlaka Birşeyler oldu dendi. ...

CEREN KUTLUAY

     Harika bir araştırma. Yazı çok değerli bilgileri içeriyor. Emeğinize sağlık. ...

VELİ

     Her şeye çeza kesen RTÜK Nerdesin. Bir işlem için emirmi bekliyorsun.... ...

ASTO STK PLATFORMU

     Toplumu Ayrımcılığa, Bölücülüğe, Irkcılığa sevkeden bu tarz insanların televizyonlara çıkartılmaması lazım. Konuşanlar kadar konuşmasına müsade edenlerde ...

VELİ TİRYAKİ

     Aydında çalışmalarını yakınen takip ettiğim güzel çalışmalara imza atan Hayvan Hakları Hareketi Derneği Başkanı Jale Koç ...

KÜRŞAT ALPEREN

     Bu dönem Can Dostları Kedilerimizin üreme dönemi bu demektirkki bir ay sonra beslenmesi gereken üç kat ...


           ANKET
İSTANBUL KANALI DEVLET PROJESİ MİDİR?
% 32 √ Toplam : 15 - DEVLET PROJESİDİR
% 62 √ Toplam : 29 - RANT PROJESİDİR
% 7 √ Toplam : 3 - FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim