Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
HDP’yi kapatma davasında kritik gelişme
Erdoğan faiz konusunda net ve kararlı
LİBYA SEÇİMLERİ YAKLAŞTIKCA SAFLAR NETLEŞİYOR
Erdoğan Aliyev ile Türkmenistanda bir araya
COVİD-19 CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR


Ajans 09/ Aydın Haber - Azerbaycan’ın kaybettiği toprakları geri alma hakkı var
Azerbaycan’ın kaybettiği toprakları geri alma hakkı var BU YAZININ EKLENME TARİHİ 29-09-2020 / 13:47 | BU YAZI TOPLAM 1687 KEZ OKUNDU.
   
Veli Tiryaki
astoaydin@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AZERBAYCAN’IN KAYBETTİĞİ TOPRAKLARI GERİ ALMA HAKKI VAR

Azeri toprağı Dağlık Karabağ tartışması 1988-1989 yıllarında bölgede yoğun nüfusa sahip olan Ermenilerin bağımsızlık için referandum düzenleyip bağımsızlık kararı almasıyla başladı.

Sovyet Rusyadan ayrılan Azeri ordusunun yapılanmasını tamamlamamasını fırsat bilen Ermeniler bu süreci iyi kullanmış Karabağ başta olmak üzere Azerbaycana ait toprakların % 20 sini işgal etmiştir.  

Bir Milyon Azeri bu çatışmalar sonrasında yaşadığı topraklardan göç etme durumunda kalmıştır.

Ermeniler Azerbaycana bağlı Dağlık Karabağ Özerk bölgesinin kendi yoprakları olduğu iddiasıyla işgali savunmuşlardır. Bölgede Etnik temizliğe girişmiş  Hocali, Malıbeyi, kuşçular, maragha Katliamları ile binlrce Azerbaycan Türkünü katletmiş adete soykırım yapmıştır.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi’nin "BMGK’den 7-8 ay içinde Ermenistan’ı kınayan 4 karar çıkmış ancak BMGK’nin 31, 40, 41. maddelerinde bu yaptırım şartına rağmen Ermenistan’a yönelik siyasi, askeri bir yaptırım veya ekonomik ambargo uygulanmayarak adeta Ermenilere destek olunmuştur.

İşgal Sonrası Uluslararası hukuka göre işgal altında kabul edilen Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’a iade edilmesi noktasında AGİT Minsk Grubu oluşturulmuş, ancak  30 yıldır hiçbir somut adım atılmadığı gibi Ermenilerin Bölgenin etnik yapıyı değiştirmek için yaptığı faaliyetlere göz yummuştur. Uluslararası hukuku aleni bir şekilde çiğneyen, ihlal eden Ermenistan da bundan cesaret almaktadır. 

Ermenistan Azerbaycanın Demiryolu ulaşımını ve petrol boru hatlarını ele geçirmek için 13 Temmuz 2020 de Tavuz bölgesinde işgal denemesinde bulunmuş karşılığını misliyle almıştır.

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yönelik hukuksuzca saldırılarına Azerbaycan’ın uluslararası hukuka göre karşılık verme hakkı vardır. Uluslararası hukuka göre Dağlık Karabağ’ın işgali Azerbaycan’ın ülkesel bütünlüğüne ve siyasal bağımsızlığına yönelik haksız bir saldırıdır.

Azeiler 1993 yılı içerisinde BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı dört ayrı kararla Ermenistan’a işgal ettiği topraklardan çekilmesi ve Karabağ’daki Ermeni gruplara tesir ederek BM kararlarına uymalarını sağlaması çağrısına istinaden bu savaşta haklı olan taraftır.

 Birleşmiş Milletlerin (BM) 51. maddesine göre Azerbaycan’ın hukuken meşru müdafaa hakkı oluşmuş Azeri toprağı olan bütün işgal altındaki toprakların kurtarılmasına kadar devam etmelidir. 

BM Antlaşması’nın 51. maddesini yorumlayan uzmanlar,"Bir ateşkes anlaşması olması ve bir görüşme sürecinin devam ediyor olması durumunda dahi, şayet Ermenistan silahlı saldırı gerçekleştirirse Azerbaycan’ın hukuken meşru müdafaa hakkı oluşur ve bu hak bütün işgal altındaki toprakların kurtarılmasına kadar devam edebilir. Burada Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği mevcut silahlı müdafaayı durdurabilecek yegane hukuki unsur, BM Güvenlik Konseyi’nin gerekli tedbirleri alması olabilir." demektedir.

Dolayısıyla Azerbaycan, şu anda işgalci Ermenistan’a uluslararası hukuka uygun bir şekilde cevap veriyor, meşru müdafaa hakkını kullanıyor, kendi göbeğini kendi kesiyor."

Ermenistan’ın, Dağlık Karabağ’da yaşayan soydaşlarının “self-determinasyon” (kendi kaderini tayin) hakkını kullanarak bağımsız devlet olmayı seçtiklerine dair iddiaları tarihe ve uluslararası hukuka aykırı. Bir ülke içindeki azınlığın devletler hukukuna göre ayrılarak devlet kurma hakkı yoktur. Anayasaya bir madde konulur, genel bir referandum yapılır ancak o zaman ayrılık olur. Dağlık Karabağ Azerbaycan’a ait topraklardır ve Ermenistan tarafından işgal edilmiştir.

Son Ermeni saldırılarındada görüldüğü üzere batı düntasında bunlar hala görmezlikten geliniyor.

Son saldırılara Azerbaycan’ın karşılık vermesi, egemen ve toprakları işgal edilmiş bir devlet olarak BM Güvenlik Konseyi’nin kararına binaen kendi meşru müdafaa hakkını kullanmasıdır. Bu hak doğrultusunda Azerbaycan kaybettiği toprakları yeniden alıncaya kadar sürdürülmelidir.

AZERBAYCAN YALNIZ DEĞİLDİR ....

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 SELİN SEVER 12:10 - 01.10.2020

        26 Şubat 1992’de Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 613 Azeri yurttaşımızın Ermenistan kuvvetler tarafından hunharca katledilmesini unutmadık. unutmayacağıx. Soykırım yapan Ermenilerdir

   

 ASTO STK PLATFORMU 12:07 - 01.10.2020

        Türkiye Cumhuriyeti olarak, Azerbaycan’a yapılmış son saldırıyı, Türkiye toprağına yapılmış saldırı olarak gördüğümüzü ve vatanımızı her şekilde savunacağımızı tüm dünyaya ilan etmeliyiz. Azerbaycan ile birleşecek bilek gücümüz ve bölgesel ittifaklarımız karşısında hiçbir emperyalist plan, bu coğrafyada tutmayacaktır. Varolsun Azerbaycan, yaşasın kardeşlik !

   

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - KAFKASLARDA BİR ŞEYLER OLUYOR?

25-11-2021 - 11:11

 
2 - ATA’NIN NAAŞININ 15 YILLIK YOLCULUĞU

09-11-2021 - 11:11

 
3 - TENCERE İKTİDARI DEVİRECEK

20-10-2021 - 07:26

 
4 - PANDORA BELGELERİ

06-10-2021 - 19:02

 
5 - UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

16-08-2021 - 14:55

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 94 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim