Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
HDP’yi kapatma davasında kritik gelişme
Erdoğan faiz konusunda net ve kararlı
LİBYA SEÇİMLERİ YAKLAŞTIKCA SAFLAR NETLEŞİYOR
Erdoğan Aliyev ile Türkmenistanda bir araya
COVİD-19 CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR


CHP’Lİ TANRIKULU: ‘HAKİMLER DEĞİŞTİ CEZALAR ARTTI’ - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haber
 
CHP’Lİ TANRIKULU: ‘HAKİMLER DEĞİŞTİ CEZALAR ARTTI’
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 24-11-2021 / 20-14

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
CHP’Lİ TANRIKULU: ‘HAKİMLER DEĞİŞTİ CEZALAR ARTTI’

CHP’li Sezgin Tanrıkulu Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve Osman Kavala’nın dosyalarındaki “usulsüz” hâkim değişiklikleri gerekçesiyle tepki gösterdi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe görüşmelerinin yapıldığı Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilgili açılan bazı davalarda hâkim değişimlerine dikkat çeken Tanrıkulu, “Genel başkanımıza karşı bir yargı düzeni oluşturuyorlarsa ortalama yurttaşın nelerle karşılaşacağını nasıl bilebileceğiz” dedi.

‘HAKİMLER DEĞİŞTİ CEZALAR ARTTI’

Adalet Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik çok sayıda dava açıldığını hatırlatan CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Man Adası davalarıyla ilgili 5 davanın Kartal Adliyesi’nde açıldığını, 2 davanın bir mahkemede olmak üzere 4 ayrı Asliye Hukuk Mahkemesi’ne düştüğünü söyledi.

Tanrıkulu, davaların ardından bu mahkemelerdeki hakimlerin atama dönemi olmadığı halde değiştirildiğini ve Kılıçdaroğlu’na “çok ağır” cezalar çıktığını belirtti. Tanrıkulu şunları söyledi:

 

 

“4 Asliye Hukuk Mahkemesi’nin hâkimleri aynı anda değiştirilir mi? Atama dönemi değil, kararname dönemi değil. 4 Asliye Hukuk Mahkemesi’nin hâkimi duruşmadan önce, tevziden sonra değiştirilir mi? Sonra o mahkemelerden çok ağır cezalar çıktı. Şimdi dosyalar Yargıtay’da. Bakın, bunlar yargının bağımsız ve tarafsızlığıyla ilgili değil, yargıç bağımsızlığıyla ilgili değil, doğrudan doğruya Adalet Bakanlığının idari tasarruflarıyla ilgilidir. Bakın, böyle bir düzende bizim Genel Başkanımıza karşı bir yargı düzeni oluşturuluyorsa ortalama yurttaşın nelerle karşılaştığını nasıl bilebileceğiz, bize söyler misiniz?”

’HAKİM 1 GÜNLÜĞÜNE BAŞKA MAHKEMEYE ATANIP KENDİ YAZDIĞI MÜZEKKEREYE OLUR VERDİ’

Tanrıkulu, 4 yıldır tutuklu bulunan ve 26 Kasım tarihinde yeniden hakim karşısına çıkacak olan iş insanı Osman Kavala’yı da hatırlattı. Kavala’nın tüm duruşmalarını takip ettiğini dile getiren Tanrıkulu, “En son olayı söyleyeyim size, böyle bir şey yargı tarihinde olmamıştır” dedi.

Tanrıkulu’nun aktarımına göre, Osman Kavala’nın dosyasını görüşen 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi 6 Ağustos’a duruşma bıraktı ve 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne de birleştirme için yazı yazdı. 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi 12 Temmuz’da birleştirme konusunda bir karar vermedi ve dosyayı ekim ayına erteledi. Adli tatilde komisyon 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesinin başkanını bir günlüğüne 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına atadı.

 

 

30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi başkanının kendi yazdığı müzekkereye, bir günlüğüne atandığı 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi başkanı olarak “olur” verdiğini, sonra 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri dönerek 6 Ağustos’taki duruşmayı Kavala’nın avukatlarına bildirmeden 2 Ağustos’ta yaptığını ve dosyayla ilgili birleştirme kararı verdiğini belirten Tanrıkulu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani bu tablo içerisinde ortalama bir yurttaş, ortalama bir avukat, dışarıdan Türkiye’yi gözlemleyenler nasıl yargı bağımsızlığına inanacaklar? Siz iyi niyetle işte konuşmanızı hazırlamışsınız, konuşuyorsunuz konferanslarda. Nasıl güvenecekler? Bakın, çok somut olaylar söylüyorum, çok somut.”

‘ERDOĞAN TÜRKİYE’NİN BAŞSAVCISI’DIR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’dan kaynaklı üç sıfatının, “Cumhurbaşkanı”, “AK Parti Genel Başkanı” ve “Başkomutan” olduğunu dördüncü sıfatının ise, “Türkiye’nin Başyargıcı” olduğunu belirten Tanrıkulu sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“Türkiye’nin Başyargıcıdır, Türkiye’nin Başsavcısıdır. Kendisinin iddia ortaya koyduğu bir konuda bir savcı iddianame mutlaka düzenlemek zorundadır. Öyle bir takdir hakkı yoktur eğer bir iddia ortaya koymuşsa herhangi bir yurttaşla, siyasetçiyle ilgili. Böyle bir dönemin Adalet Bakanısınız; başarılar diliyorum.”

DUVAR


CHP’Lİ TANRIKULU: ‘HAKİMLER DEĞİŞTİ CEZALAR ARTTI’ : Google'da Ara
CHP’Lİ TANRIKULU: ‘HAKİMLER DEĞİŞTİ CEZALAR ARTTI’


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  DP’Lİ UYSAL: EKMEK DEĞİL SEFALET


         DP lideri Gültekin Uysal’dan AKP AKP Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir’e tokat gibi cevap... Uysal, ‘Akaryakıt kuyruğu zamdan dolayı değil,

  MUHALEFETİN MUTABAKAT METNİ TAMAMLANDI


         Mutabakat metnine göre seçim barajı yüzde 3’e düşürülüyor. Cumhurbaşkanı 7 yıllık süreyle tek dönem için

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim