Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
HDP’yi kapatma davasında kritik gelişme
Erdoğan faiz konusunda net ve kararlı
LİBYA SEÇİMLERİ YAKLAŞTIKCA SAFLAR NETLEŞİYOR
Erdoğan Aliyev ile Türkmenistanda bir araya
COVİD-19 CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR


Ajans 09/ Aydın Haber - KAFKASLARDA BİR ŞEYLER OLUYOR?
KAFKASLARDA BİR ŞEYLER OLUYOR? BU YAZININ EKLENME TARİHİ 25-11-2021 / 11:11 | BU YAZI TOPLAM 160 KEZ OKUNDU.
   
Veli Tiryaki
astoaydin@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KAFKASLARDA BİR ŞEYLER OLUYOR?

Dağlık Karabağda çatışma çıktı Azerbaycan operasyon başlattı Ermenistan Rusyadan yardım istedi...


Azerbaycan toprağı Karabağı 30 yıl İşgal eden Ermenistanın Azerbeycanı 44 gün gibi bir savaş ile ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı. Rusyanın Hamisiyle Azerbaycan ordusunu durdurmayı sağladı. Rusyanın dayatmasıyla 10 Kasım 2020’de imzalanan anlaşma ile bir ateşkes anlaşması imzalandı.

Dağlık Karabağ’da devam eden gerginlik sonunda çatışmaya döndü.

Ermenistan ordusunun sınırda bazı tepecikleri ele geçirerek daha elverişli mevziler elde etmek amacıyla yerel saatle 11.00’de ani operasyon başlattığını, Başargeçer ve Karakilise illerindeki mevzilerine takviye güç ve teçhizat yığınağı yapan Ermeni güçlerinin Azerbaycan mevzilerine top ve havan topları da kullanarak saldırdı

Ermenilerin günlerdir süren tacizleri sonucunda yükselen gerilim sonucu çıkan çatışmada 2 Azerbaycan askeri yaralandı. Mevzilere takviye güç ve teçhizat yığınağı yapan Ermeni güçleri Azerbaycan mevzilerine top ve havan topları ile saldırdı, Azerbaycan ordusu harekete geçti Ermenistan Rusya’dan acil yardım talep etti... Ermeni askerleri esir alındı.

Azerbaycan askerlerinin Ermenistan’ın provokasyonları önlemek için gerekli önlemleri aldığı da açıklandı.

Karabağ’da Ermenistan-Azerbaycan sınırı fokur fokur kaynıyor. Bir yıl önce Azerbaycan Ordusu karşısında tarumar olan Ermeni birlikleri ne oldu da durup dururken Karabağ’da Azerbaycan askerlerine saldırdı? 

Şurası bir gerçek ki, Azerbaycan ordusu, bir yıl önceki çatışmalarda, isteseydi ve bırakılsaydı bir hafta içinde Erivan’a dayanır ve Ermenistan diye bir devlet coğrafyadan silinirdi. Bu gerçeği Ermenistan ve devletinin yöneticilerinin yanında başta Amerika olmak üzere bütün dünyadaki Ermenistan Diasporası da gayet iyi bilmektedir. 

Ermeniler Yediği dayağı mı unuttu yoksa arkasında yeni bir güç mü buldu da durup dururken böyle bir saldırıya kalkıştı? 

Şimdi Sorulması gereken "Bu gerçek ortadayken, sınırdaki Ermenistan birlikleri neyine güvenerek saldırılarda bulunmaktadır?"

Herhalde ülkelerinin coğrafyadan silinmesini göze alabilecek kadar gözü kara da olacaklarını ya da akılsız olabileceklerini düşünemiyoruz. Bunu anlamak için yüz elli yıl kadar geriye giderek Ermenilerin tarihine kısa bir göz atmakta fayda var.

 Osmanlı’da “Sadık-ı Millet” adıyla anılan Ermeniler, Osmanlının dağılma sürecini görürler ve Rusların da kışkırtmalarıyla, yüz yıllarca korunup kollandıkları, huzur içinde yaşadıkları, zenginliklerine zenginlik kattıkları Osmanlıya sırt çevirip Türk milletini arkadan vurmaya çalıştılar.

  Ermeniler, tarih boyunca hasım olduğu bir devletin karşısına tek başına çıkıp da delikanlıca “Hodri meydan” dediğine tarih şahit olmamıştır. Gerek Birinci Dünya Savaşı yıllarında gerek Milli Mücadele yıllarında gerekse daha öncesinde Rusların kışkırtması ve koruması ile özellikle Doğu Anadolu Bölgemizde çok büyük katliamlar yapan Ermenilerin, yakın tarihi sadece figüranlık, Rusların maşalığıdır. Bugün olduğu gibi Fransa’nın koruma ve kışkırtması ile önce Taşnak, Hınçak, sonra da Asala gibi bir kanlı örgüt kurarak Türk diplomatlarını kahpece arkadan vuranlar da yine Ermeniler olmuştur.

Karabağ’da Ermenistan-Azerbaycan sınırında, Ermeni askerlerin saldırısıyla başlayan çatışmalar var. Her ne kadar Rusya ve Türkiye’nin çabalarıyla geçiçi ateşkes sağlansada, bölge âdeta pimi çekilmiş, patlamaya hazır bir bomba gibi durmaktadır.

Peki, Ermeniler niçin durup dururken, yedikleri tokadın üzerinden henüz bir yıl geçmiş olmasına rağmen saldırmışlardır? Bu bir tesadüf müdür? Ya da bu her zaman olduğu gibi sınırda olağan, münferit durumlarından biri midir? B

3 Ekim 2009 tarihinde Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Türk devletleri Nahcıvan’da toplanarak Nahcıvan Anlaşması ile TÜRK KONSEYİ adında bir örgüt kurdular. Bu örgütün adı 2018 tarihinde TÜRK KENEŞİ oldu. 12 Kasım 2021 tarihinde İstanbul Heybeli Ada’da, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan üye sıfatıyla, Türkmenistan ve Macaristan gözlemci sıfatıyla toplanarak bu örgütün adını TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI olarak değiştirmişlerdir. Yakın gelecekte Türkmenistan ve Macaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de üye olacağı bu teşkilat, üç yüz milyonluk Türk Dünyası için çok önemli bir gelişme olmuştur. Bu adım, TURAN’a giden yolun başlangıcı olması bakımından Türk tarihi açsından da çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Ne var ki, atılan bu adım üç yüz milyonluk Türk Dünyası için hayırlı bir adım olurken, bu hareket birçok emperyal gücün uykularını kaçırdığını biliyoruz. Atılan bu adım, başta Çin, Rusya, İran olmak üzere, kendisini dünyanın tek gücü olarak gören Amerika’nın ve onun yandaşları Avrupa Birliğinin uykularını kaçırmış olması kuvvetle muhtemeldir. Böyle bir gelişme doğrudan olmasa bile dolaylı olarak Arap dünyasının da işine gelmeyeceği muhakkaktır.

Karabağ’daki hareketlenmelerinin sebebinin kesin bir dille TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI’nın kurulmuş olmasıdır.

Yukarıda saydığımız güçler, böyle bir birliğin oluşmasının kesin olarak önüne geçecekler, bu kutlu adımın akamete uğraması için ne gerekiyorsa yapacaklardır. Karabağ’da, geçmişte olduğu gibi Ermeniler yine figüranlık görevini yerine getirmek üzere Azerbaycan askerlerine saldırarak orada çıkacak bir savaşın fitilini çekmeye çalışmaktadırlar. Böylece, sadece bir yıl önce kaybettikleri toprakları değil, bütün Azerbaycan topraklarını işgal ederek Hazar’a kadar ulaşmaları garantisini alan Ermeni birlikleri, Azerbaycan birliklerine saldırmaktadır.

Avrupa’nın tam göbeğinde yer alan Macaristan’daki uyanış, aslına dönüş Türkiye’de ve bütün Türk Dünyasında çok büyük sevinç ve umut yaratmıştır. Bu adım, Türk dünyasındaki uyanışın ilk ayak sesi olmuştur.

Türk dünyasındaki her fert, “Türkün Türk’ten başka dostunun olmayacağını” adı gibi bilmeli ve Türk birliğine sımsıkı sarılmalıdır. Beş milyonluk Türkmenistan, altı milyonluk Kırgızistan tek başına hiçbir şey değildir. Ama üç yüz milyonluk Türk dünyası en azılı emperyal güçler için bile caydırıcı bir durumdur. Uyanık olmak, çalışmak, birbirimize iyice kenetlenmek, çağdaş uygarlık seviyesini yakalamak zorundayız.

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - KAFKASLARDA BİR ŞEYLER OLUYOR?

25-11-2021 - 11:11

 
2 - ATA’NIN NAAŞININ 15 YILLIK YOLCULUĞU

09-11-2021 - 11:11

 
3 - TENCERE İKTİDARI DEVİRECEK

20-10-2021 - 07:26

 
4 - PANDORA BELGELERİ

06-10-2021 - 19:02

 
5 - UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

16-08-2021 - 14:55

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 94 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim